Děti Ireny Sendlerové

Děti Ireny Sendlerové Originální název: Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-705-1

Víkend (2010) 978-80-7222-705-1 365

Irena Sendlerová, neuvěřitelně odvážná žena, zachránila za 2. světové války před jistou smrti 2500 židovských děti z varšavského ghetta. Autorka sleduje její život od raného dětství a dospívání, které formovalo její charakter a odvahu. Ta se projevila v jejím nasazení a odhodlání pomoci nejvíce potřebným a bezbranným, především dětem. Irena Sendlerová v knize vzpomíná, jak zachraňovala děti a kudy se ubíraly jejich poválečné osudy. Líčí nesnáze a nebezpečí, ale i radosti, které prožívala spolu s nimi. Mnoho z těchto dětí ji považuje za svou druhou matku a cítí k ní velký vděk a lásku. I když její příběh není tak známý jako příběh Nicholase Wintona a jeho zachráněných dětí, nebo Oscara Schindlera, byl stejně neuvěřitelný a dramatický. Autorka vzdává hold této ženě s nezlomným duchem, silným charakterem, citlivostí k cizímu utrpení a bezpříkladnou připravenosti se obětovat. Jejím záměrem bylo seznámit co nejvíce lidi s jejím velkým činem. Po letech šikany, ponížení a pronásledování v poválečných letech byl Ireně Sendlerové v roce 1965 udělen titul Spravedlivý mezi národy, v roce 2003 obdržela nejvyšší polské vyznamenání, Řád bílého orla. Byla také nominována na Nobelovu cenu míru. (Založil/a: Antonín)

Lecter
  8. 7. 2015, 8:22
Odkaz paní Sendlerové zůstavá díky americkým studentkám,které její příběh zaujal a začaly ho šířit mezi ostatní.Takový Winton a Schindler v sukních.Skromná,nenápadná,silná žena.Ikdyž kniha nepopisuje detailně zrůdnosti a nechutnosti,dojímá,jde o děti.Proces útěků,schovávání až po umístění k cizím lidem se komplikuje tím,že malé dítě nechápe proč musí od matky,proč je v jiném prostředí a musí si zvykat na nové lidi.

V tom smutečním pochodu jsou někdy malé přestávky.Děti si musí trošku odpočinout.A já jsem si tehdy představila,jak jim starý lékař vypráví,že právě přišel dopis od krále a zve je tak,jako v pohádce,na dlouhou výpravu širokou cestou,tam kde kvetou krásné květiny,šumí potok a vysoká hora vznáší své dlaně k nebi...
Děti přeci nemohou do poslední chvíle vědět,do chvíle,kdy katovské ruce německého zločince za nimi zabouchnou dveře vražedného vagónu,že jdou do vlaku,jehož směr,Treblinka,znamená smrt.
Claire27
  4. 7. 2016, 22:08
"Dokud budu žít, dokud mi budou síly stačit, nepřestanu říkat, že nejdůležitější na světě a v životě je dobro."

Kniha o ženě, která zachránila dvě tisícovky životů a přitom neustále riskovala ten svůj. Jméno Ireny Sendlerové mi bylo donedávna úplně neznámé. Jiná jména, jako Nicholas Winton nebo Oscar Schindler, jsou známé snad každému. Proto mě mrzí, že paní Sendlerové nebývá věnováno více pozornosti jako těmto velkým pánům, neboť si ji zaslouží stejně jako oni. Už jenom fotografie stařičké paní Ireny dokazují, jak byla lidská, spravedlivá a pokorná. Její příběh je nesmírně důležitý! Proto vděčím za tuto knihu, která nás alespoň částečně seznamuje s její činností během druhé světové války. Jak riskovala pro druhé. Jak se snažila šířit dobro a lásku. Jak byla statečná...