Útěk z Treblinky

Originální název: Je suis le dernier Juif

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-707-5

Víkend (2010) 978-80-7222-707-5 156

Chilu Rajchmanovi bylo osmadvacet let, když jej v říjnu 1942 deportovali do Treblinky. Po vystoupení z vlaku byl oddělený od přátel, unikl plynovým komorám a postupně se stal třídičem šatstva, kadeřníkem, nosičem mrtvol nebo zubařem. Druhého srpna 1943 se zúčastnil povstání v táboře a utekl. Po několika měsících bloudění se ukryl u přítele. Válka ještě neskončila Po osvobození se stal jedním ze sedmapadesáti vězňů, kteří přežili Treblinku. V žádném jiném koncentračním táboře nedošlo k takovému zdokonalení masového vraždění statisíců lidí. Jeho svědectví o deseti měsících v pekle plynových komor Treblinky, uveřejněné poprvé, je naprosto jedinečné. Záznamy pořizoval bezprostředně po všem, co prožil, v rychlosti, dokonce ještě před vítězstvím nad nacisty, proto patří mezi nejsilnější svědectví. Po válce se Chil Rajchman oženil s Lilou, s níž měl tři syny. Koncem roku 1946 opustil Polsko a odjel do Uruguaye. Svědčil v několika procesech s bývalými příslušníky SS. Celý život měl své poznámky u sebe a vracel se k nim vždy, jakmile mu vypověděla paměť. Dříve než před několika lety zemřel, požádal rodinu, aby jeho svědectví zveřejnila. (Založil/a: Antonín)

Antonín
  7. 11. 2015, 23:08
Další děsivé svědectví muže, který přežil peklo na zemi. Já nemám slov .... Chce se mi brečet, vůbec si nedokážu představit sebe v této situaci a je až obdivuhodné, že jsou i tací, kteří to přežili a byli schopni o tom vypovídat !!!! Něco tak náročného na fyzickou zdatnost či psychiku člověka je jen těžko uvěřitelné .... Doufám, že se historie již nebude nikdy opakovat .... Jsem rád, že je svět informován příběhy přeživších a bude vrýván do paměti i mladším generacím ....
kamil
  19. 8. 2015, 10:09
Tyto zápisky z vyhlazovacího tábora Treblinka mají neskutečnou historickou cenu, protože byly sepsány ještě za války a nejsou tudíž zatíženy výsledkem války, a ani poválečném uspořádáním Evropy.
Nejedná se o žádné sáhodlouhé vyprávění, nicméně opět vás okamžitě zmrazí bouchání vrat železničních vagónů, bití, pachuť řídké polívky a neskutečné dřiny, kterým zde lidé museli projít. Autor zde byl od podzimu 1942 do léta nadcházejícího roku, kde se zúčastnil organizace povstání a podařilo se mu zachránit a utéci do Varšavy.
Zajímavou zmínkou, je že mezi utečenci byl i člověk co tvrdil, že je Rudolf Masaryk, synovec prezidenta, ač nežid pro svojí židovskou manželku se ve vyhlazovacím táboře ocitl.
Jaký byl jeho osud, jsem se tedy nikde nedopátral, ale zpět ke knize, autor si zachoval mimořádné morální kvality, až asi do své smrti litoval, že nedal poslední kousek jídla, těsně před příjezdem do Treblinky své sestře, kterou už od té doby nikdy neviděl. Sám se zachránil jako holič, kdy stříhal vězně těsně před zplynováním, nebo že u mrtvých pracoval jako zubař a hledal zlaté náhrady ve prospěch Říše, či že v malé skupině měli za úkol zpopelnit zakopané zplynované Židy, aby byly zahlazeny stopy po těchto hrůzostrašných zločinech.
V knize jsou i zmiňovány skuteční němečtí představitelé, kteří v táboře působili či ho jen navštívili.
Emma89
  18. 7. 2015, 14:51
Autor popisuje realisticky 10 nejhorších měsíců v jeho životě v táboře Treblinka. Je až k neuvěření, že to, co musel každý den prožívat, přežil a dokonce se mu podařilo z pekla utéct. Kniha má rychlý spád a je vysoce návyková, mohla by sice obsahovat více detailů, ale je jasné, že za takových okolností, kdy knihu psal, na to nebyl čas. Myslím, že tato kniha by měla být součástí povinné literatury, aby se podobná historie těchto zvěrstvech již nikdy neopakovala.
PJAY
  21. 8. 2016, 8:41
Naprosto jedinečné, strhující. Člověk se zamýšlí a zamýšlí nad tím, co se tam dělo. ..Já si vždy po takové knize uvědomím, že se máme opravdu dobře a životní hodnoty už vnímáme trochu jinak...
Japi
  11. 7. 2016, 10:03
Neuvěřitelný příběh...přečteno jedním dechem. Chtělo se mi brečet a člověku se zastavuje myšlení, nad těma hrůzama. Knížka je napsaná opravdu bez zbytečných dodatků, opravdu jak když vám vypráví někdo osobně příběh, bohužel hrůza za hůzou, ale je důležité vědět, co se kolem nás dělo.