Umírala mladičká

Umírala mladičká Originální název: Nuerena nukkunut

Práce - 1969

Práce (1969)

Úspěšný román finského autora F.E. Sillanpää v překladu Aloise Šikla je jakousi historií úpadku selského rodu Salmelů, která je uzavřena vyprávěním jímavého osudu osudu Silji, dcery posledního hospodáře Kusty Salmely. Otec, který pochoval její matku i dva starší sourozence, dokáže Silje připravit šťastné dětství. Po jeho smrti slouží jako děvečka na cizích statcích, ale drsná skutečnost první světové války se odráží v jejím hlubokém vnitřním životě jenom jako zlý sen. Zážitek první, i když krátké lásky posiluje chřadnoucí dívku v posledním létě jejího života. (Založil/a: Mikka_M)

Frans Eemil Sillanpää Frans Eemil Sillanpää
*16.09.1888 - †03.06.1964

svobodka
  11. 11. 2012, 19:02
Kniha se mi líbila, líčí velmi přirozeně život na finském venkově. Přesto jsem se do ní nemohla zcela vcítit. Zdála se mi příliš filozofická, i když v ní nejsou dlouhé úvahy apod. Četla jsem ji ale velmi dávno, možná by to chtěla přečíst si ji znovu. S věkem se i pohled na literární dílo mění.