Originální název: If I Stay

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-87543-17-7

Ikar (2014) 978-80-87543-17-7 184 Vyšlo pod názvem Zůstaň se mnou.
Ikar (2011) 978-80-249-1534-0 184 Vyšlo pod názvem Jestli zůstanu.

Moderní příběh pro mladé dívky a ženy. Šestnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat. (Založil/a: Miya)

Gayle Forman Gayle Forman
*05.06.1970

Tereeeza
  27. 11. 2014, 10:46
Velmi prijemna, odpocinkova kniha. Odpocinkova bych dala do uvozovek, myslim tim lehke cteni, nic narocneho, tematicky si u ni clovek, citlivka, moc neodpocne. Tema smrti a rozhodovani zda zustat, ci jit, je prolinano dosavadnimi radostnymi i mene radostnymi zazitky ze zivota. Autorka netlaci na pilu, z rady veci se nesnazi vytriskat emoce, jednoduse nam je predklada, i kdyz me se presto dotkly. Neni to uplne prvoplanove, jak psali uzivatele prede mnou, do poslesni chvile nevite. Ja docetla pred chvilkou a stale se mi jeste lesknou oci. Kniha me prekvapila, a i kdyz se to podle YOLI zatim neplanuje, doufam, ze diky zajmu ctenaru prelozi i knihu dalsi.
Bloodym
  31. 5. 2015, 1:03
Kniha se mi líbila víc, než jsem čekala. Mia a Adam jsou celkem zajímavé postavy, stejně jako jejich soužití. Líbil se mi autorčin styl - popsala skutečnost a nechala na čtenáři, jak se to dotkne jeho pocitů. Jedná se o příjemné čtení na nedělní odpoledne, kdy se vám nechce nic, jen odpočívat.
LeaLea
  9. 3. 2013, 17:28
Názor na tuto knihu si stále ještě tříbím. Je psaná lehce, a tím taky trochu povrchně. Na druhou stranu se mi líbilo, jak autorka postavy vykreslovala často jenom v náznacích, takže jsme si o nich názor udělali sami a postupem času překvapilo, jak opravdová ta pouta pod povrchem jsou. Tímhle stylem si ale přece jen podkopala začátek, kdy silné emoce nepřijdou snadno, protože jsou všichni v příběhu nijací a cizí. Moc se mi líbil vztah Mii s Adamem - krásně vykreslená komplikovanost soužití jejich povah. Bylo to něco trochu nového, originálního oproti klasickým partnerským neshodám. Také oceňuju, že bylo stále na vážkách, jak se hlavní hrdinka rozhodne, a já osobně trochu otráveně čekala, že pojede autorka na vykalkulovaný konec. Dobrá práce. Nebojím se jít do dalšího dílu, snad nám vyjde.
MargarethMatthews
  18. 10. 2014, 10:42
Rozporuplné pocity... nejsem schopna přesně říct, jak na mne kniha působila a co ve mne doopravdy zanechala. Nicméně, autorčin styl se mi líbil. Kniha byla velice čtivá. Moc mne také oslovila propojenost s hudbou, která se prolíná všemi kapitolami až do konce. Je pravda, že v některých pasážích mi chybělo více detailů a konec byl překvapivě náhlý. Každopádně knihu mohu doporučit a jsem ráda, že jsem se nenechala zlákat a nejdříve upřednostnila psané slovo před filmovou verzí.
Nnelly
  22. 8. 2014, 17:26
pro mě kniha splnila to, co měla... není moc náročná ani nijak objevná, za to je smutná i v tipná, trochu dobrodružná, trochu romantická... ale hlavně není natahovaná a autorka se z toho ani nesnažila vytlačit co největší doják
jsem zvědavá na film
včelka
  13. 2. 2015, 15:51
Tato knížka je velmi zvláštní, protože je alespoň z poloviny napsaná ve flashbacích. Což může být trošku nudné.
Neříkám, že jsem se nudila, ale byli v ní určité části, které jakoby měly vyplnit prázdný prostor. A to je divné, jelikož i s nimi má kniha pouze 180 stránek... Nicméně byl to vcelku povedený oddechový příběh. :)
DanielOsbourne
  5. 10. 2014, 21:08
Kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale vážně mě překvapila. Je to dojemné, je to dobře napsané a je to krátké s dobře vykreslenými postavami. Myslím, že kniha není jen pro dívky, jak se píše v anotaci a i muž si k této knize může najít vztah.
Nikolka001
  8. 6. 2013, 17:07
Když jsem si knihu koupila nevěděla jsem,co od ní mám čekat. S překvapením mě kniha velice zaujala.V recenzích jsem četla,že kniha je v některých chvílích nudná,ale mně to tak vůbec nepřišlo.Celou dobu jsem do knihy byla ponořená a vůbec jsem se nenudila. :) Moc pěkná kniha.Určitě ji doporučuji. :)

Zuuuzanka
  7. 11. 2015, 14:27
Za mě palec nahoru. Knížka je to čtivá, a když na ní s odstupem vzpomínám, nemůžu si pomoct, ale vybaví se mi vždy slovo "citlivá"...asi jako Mia. Autorka bere čtenáře něžně a ne nijak obsáhle (popisem) dějem. Styl psaní se může na první pohled zdát jednoduchý, ale přesto že není knížka obsáhlá, city v ní jsou hluboké. Líbilo se mi to :)
Nifrea
  1. 6. 2015, 16:28
Podle komentářů a hodnocení jsem čekala od příběhu o moc víc. Od prvních řádek je jasný, jak se příběh bude odvíjet dál. Bohužel mi to chvíli připadalo, jako když čtu příběh z Top Dívky, či jak se ten časopis pro čtrnáctileté slečny jmenoval.
Mám ráda příběhy, který zní alespoň trochu reálně, kdy trochu uvěřím tomu, jak postavy myslí a jednají. To se tady absolutně nedá říct. Ani mě nezaujal nijak styl vyprávění autorky, zkrátka - ztráta času :(.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:17
Z této knihy jsem měla rozporuplné pocity. Nezaujala mě, nedokázala jsem se vžít do hlavní postavy, přitom téma nebylo vůbec špatné. Vadilo mi neustálé přeskakování z minulosti do současnosti a naopak, i když to samozřejmě svůj účel mělo. Zkrátka se mi nelíbil styl, jakým byla kniha napsaná. Myslím, že téma "mezi životem a smrtí" mohlo být zpracováno lépe.
Film se mi naopak líbil moc.
Laděnka Šušu
  1. 2. 2014, 14:38
Příběh knihy na mne působil dosti depresivně, v podstatě jsem knihu ani nedočetla, a ani nevím, jestli ji někdy v budoucnu ještě dočtu.
Přešla mě chuť v té chvíli, kde autorka barvitě vykreslovala místo nehody, a mlaskající rozjetý mozek na místě činu, který hlavní hrdince šplouchal pod teniskama.
Nells
  18. 8. 2014, 14:46
Kniha je hodně silná, já si u ní i pěkně pobrečela. Nicméně i přes to mě zklamala, spisovatelka všechno hodně natahovala, klidně tam mohla přidat i pár kapitol, jak to Mia zvládá v nemocnici, a jak se vrací do běžného života atd. Na to jsem se celou dobu těšila a nedočkala jsem se.
Tuleník
  28. 9. 2011, 9:43
Vzala jsem si večer novou knihu, že přečtu pár stran před spaním... a ona mne pohltila na prvních stránkách a na konci vyplivla s emocemi rezonujícími tak, že ještě hodinu po zaklapnutí jsem ležela a byla sotva schopná dýchat.

Kniha o sedmnáctileté dívce, která žije v láskyplné nekonformní rodině plné nádherného humoru (k závidění až neuvěření), která má obrovský dar hudby (s jejím názorem na cello naprosto souzním), které jeden okamžik změní život a postaví ji před nelehké rozhodování a posuzování zda zůstat, nebo odejít.

Tak ideálně rozehraný mladý život, tolik lásky k nejbližším, velmi výjimečná osobnost dospívající dívky. Přestože se objevuje klasické pubertální sebehodnocení a vzpoura vtipně hozená do "usedlosti" proti rebelujícím rodičům, Mia rozhodně není klasickou puberťačkou

Kupodivu kniha není depresivní a nevyvolává negativní emoce - to, co ve Vás zůstává je silný prožitek pozitivních vztahů a opravdové lásky. Dávky sentimentu a soucitu, které Vás donutí k slzám jsou dávkovány opatrně a jejich působení bude asi hodně záviset na životních zkušenostech čtenáře (já jako rodič a hudebník jsem byla snadný cíl).

Přála bych svým dětem žít v takové rodině, jako měla (a má) Mia.

Kniha je výborně napsaná a přes smutné až soucitné téma je silně pozitivní a plná příjemného humoru. Rozhodně doporučuji.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:01
Krátký, smutný a poutavý příběh. Líbil se mi styl psaní, ve kterém autorka ukázala svůj um skvěle vypsat myšlenky, pocity a vzpomínky. Někdy jsem se pousmála, někdy jsem měla oči plné slz. Velice mě překvapilo a zároveň potěšilo, že při psaní této knihy poslouchala autorka "Falling slowly". Nic v knize nemůžu vytknout snad jen otevřený konec, a proto vřele doufám, že se dočkáme i druhého dílu.
Digi
  27. 12. 2014, 12:21
Kniha není náročná...je smutná, vtipná i romantická. Četla se hezky a vůbec jsem se u ní nenudila. Těším se na film.
veronika.23
  25. 7. 2011, 11:28
Zajímavý, chytlavý a smutný příběh. Kniha se mi moc líbila, skončila zajímavě a tak už čekám na překlad druhého dílu, Where she went, který už v originále vyšel.