Zmije

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Leonardo - 2011
ISBN: 978-80-85951-67-7

Leonardo (2011) 978-80-85951-67-7 224

Afghánistán - sedmý rok panování Alexandra Velikého. V bohy zapomenuté zemi umírají nejlepší synové Makedonie. Aleksandros ho Trítos ho Makedón! 27. července 1880 V průběhu druhé britsko-afghánské války ztrácí 66. pěší pluk v bitvě u Maiwandu čtyřiašedesát procent svého početního stavu. God Save the Queen! 15. února 1989 Ukončení sovětské intervence v Afghánistánu, během níž zahynulo více než třináct tisíc vojáků Rudé armády. Da zdravstvujet Sovětskij Sojuz! rok 2010 Znovu jsou tady. Ani šuraví, ani amerikáni, ale nějací další, šejtanem vyslaní nevěřící psi - aby je Alláh vyhubil. Lá iláha illá-l-láh!
(Originální anotace) (Založil/a: TrissRc)

Draconian
  30. 7. 2011, 12:09
Sapkowski se napsal "jinou" knihu. Časy Zaklínače jsou pryč, stejně tak Husitská trilogie je uzavřená. Zmije není strhující jako předešlé autorovo díla, ale má zvláštní atmosféru a je dost realistická. Alespon v popisu každodenního života vojáků. Při čtení jsem se opravdu cítil jak na misi v Afganistánu. Zažít bych to nechtěl.
Zmije je zvláštní a mystická. Určitě si Sapkowski neudělal ostudu.
Plue
  15. 5. 2016, 12:09
Sapkowski popsal válku v Afgánistánu velmi dobře, jeho styl vyprávění mě baví, ale příběh jaksi nenadchl.
Aratar
  14. 1. 2016, 14:38
Atmosféra nelítostné války v Afghánistánu je zde zachycena velmi věrně. A i putování minulostí je zajímavý nápad. Škoda jen, že jsou jednotlivé výjevy tak nepřehledné.
Zhabza
  5. 12. 2012, 17:53
Tentokrát mě Andrzej Sapkowski příliš nepřesvědčil. Kdyby bylo téma zpracováno jako povídka, neměl bych vůbec nic proti. Takto mi přijde, že je tady příliš zbytečných písmenek.
Plisek
  7. 4. 2014, 19:30
Příliš jsem si od této knihy nesliboval. A musím říct, že mě mile překvapila. Prostředí války je dobře popsané. Chvílemi si člověk připadá jako na blokpostu.
mash4077
  12. 1. 2016, 17:16
Je to něco hodně jiného než Zaklínač, takže jsem byl velmi zvědavý. A nebyl jsem zklamán. Sloučení působení vojáků v Afghánistánu s fantasy prvky možná zní divně, ale ve výsledku to působilo dost dobře. Myslím že kniha rozhodně překvapí a je vidět že Sapkowski rozhodně umí i jiné věci než jen Zaklínače.
Maribel
  10. 1. 2012, 11:54
Knížka se mi líbila. Sice byla na úplně jiné téma, než co by jsme od pana Sapkowského asi čekali. Ale o to více mě nadchlo, že psal o tématu, které mě je naprosto cizí a přesto jsem knížku přečetla jedním dechem.
TomášM
  12. 11. 2011, 20:33
Velmi zajímavá knížka, nicméně dosti odlišná od minulé autorovi tvorby. Dávám 4 hvězdičky z pěti a tu pátou si nechávám kvůli tomu že mi asi uniká hlavní pointa díla. Nicméně kniha velmi dobrá především válečné pasáže i zmije mi tu vcelku seděla a jestli ta hlavní myšlenka byla spřažena s ní tak je docela škoda že to autor v knize víc nezdůraznil.
Rithis
  27. 6. 2011, 22:08
Knížky o Geraldovi od Sapkowského miluju, ale tímhle dílem mě moc nenadchnul. Pžíjde mi to jako válečné drama s trochou mystiky. Napsané je to dobře, dočetl jsem to do konce, ale pointa příběhu mi nějak unikla. Prostě jsem moc nepochopil, co tím příběhem chtěl básník říci.