Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Freddie Mercury

91%
5 30
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Freddie Mercury

Podtitul: životopis; bohémská rapsodie jednoho života


Originální název: Freddie Mercury, The Definitive Biography

Nejnovější vydání:
BB art - 2001
ISBN: 80-7341-492-9
Počet stránek: 428
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 12x v oblíbených
v přečtených 35x v přečtených
v knihovně 26x v knihovně
k přečtení 15x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2001) 80-7341-492-9 428

Zdá se, že všichni víme, kdo to byl Freddie Mercury. Bohem nadaný zpěvák formace čtyř muzikantských individualit Queen. Muž, který skupině propůjčil její nejcharakterističtější ochrannou známku: svůj hlas. Interpret a autor nezapomenutelných skladeb - od Bohemian Rhapsody přes We Are The Champions až po Innuendo. Extravagantní jedinec, libující si v okázalosti hudební i módní. Původem ze Zanzibaru, kde se narodil rodičům perského původu. Homosexuál dlouho skrývající svou orientaci a první skutečně očividná oběť AIDS z uměleckých kruhů, od jejíž smrti uplynulo letos deset let.
A přece se nám bude zdát, že se o Freddiem Mercurym sotva můžeme dozvědět něco nového a neznámého, ovšem jen do chvíle, než se začteme do jeho rozsáhlé biografie, kterou před čtyřmi lety vydala Lesley-Ann Jonesová.
Jonesová se s Mercurym znala dlouhá léta, protože v 70. a 80. letech byla hudební publicistkou pro některé významné britské listy. Dá se říci, že byli přáteli. Proto jí po zpěvákově smrti nezůstaly zavřené přístupové cesty nejen ke zbylým členům skupiny, ale ani ke zpěvákovým příbuzným a přátelům. Jonesová vedla desítky rozhovorů s lidmi, kteří byli Mercurymu po třicet let nablízku - od Mary Austinové, kterou poznal roku 1969, šest let s ní žil a úzké kontakty s ní mu i v dalších letech umožňovaly maskovat svou převažující sexuální orientaci, až po posledního přítele Jima Huttona, který byl se zpěvákem i v jeho posledních chvílích. Třebaže manažer Queen se celou svou autoritou postavil proti vydání její knihy, přemluvila Jonesová k rozhovoru o zesnulém kolegovi kytaristu Briana Maye. Se stejnou vehemencí, s jakou se pustila do pátrání po Mercuryho rodném listu, se snaží vypátrat tajené místo jeho posledního odpočinku.
Z těchto střípků se postupně skládá rozporuplná osobnost muže, který dokázal být stejně krutý jako něžný, sebestředný stejně jako nesobecký, člověka, u něhož se střídaly psychické propady s obdobími bezbřehého štěstí, umělce arogantního na scéně, avšak citlivého a vnímavého mimo ni. Lidé, pro něž je imperativem heslo the show must go on z názvu stejnojmené písně Queen, zřídka bývají jiní... (Založil/a: DF.Future)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Buřinka
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 9. 2016, 12:41
Jedna z knih, která nemůže v mé knihovně chybět. Sice jsem ji darovala manželovi k narozeninám, ale díky němu jsem zase začala poslouchat Freddiho já. Myslím, že ač již není dlouho mezi námi, tak se nenašel nikdo další kdo by Freddiho na poli hudby překonal... kniha je velice zdařilá.
spirlice
100% 100% 100% 100% 100%
  1. 10. 2013, 20:52
Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar.Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát;otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník.V pěti letech (rok 1951) začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu.Roku 1955 byl poslán do Bombaje (Indie),kde žil v internátní škole St.Peter's v Panchgani.Opustil tak svého otce,mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku,se kterou měl velmi silný vztah.
V St Peter's se mu dostalo klasické britské výchovy.Začal chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivnily jeho budoucí kariéru.Dokonce se svými kamarády založil svoji první hudební skupinu - The Hectics,kde hrál na klavír.A právě zde získal přezdívku, pod kterou ho bude znát celý svět - Freddie.Jelikož se líbila jemu i rodičům,jeho skutečné jméno upadlo v zapomnění.
Roku 1963 školu z neznámých důvodů opustil,vrátil se domů a dokončil své vzdělání v klášterní škole St Joseph's.Po revoluci na Zanzibaru se rodina v roce 1964 přestěhovala do Británie.
Ve škole se mu v Británii nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech kromě jednoho:umění. To vedlo k rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu.Na podzim roku 1966 nastoupil na londýnskou Ealling College of Art.Bylo mu dvacet,když se stal řádným studentem školy, to vše uprostřed rušných šedesátých let.Londýn se stal samozvanou Mekkou kultury pro mladé a on sám si pro svůj život nemohl vybrat město více vzrušující.Ealling College of Art se ukazála být dobrou volbou.Mezi dřívější studenty patřili Pete Townshend z The Who i Ronnie Wood z Faces,pozdější člen Rolling Stones.Ve škole se seznamuje s Timem Staffelem a spolu tráví většinu svých studentských let.Tim v té době (1967)už hrál v poloprofesionální kapele s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem.Smile,jak se tato kapela začala nazývat,vzniká koncem roku 1968.
V roce 1969 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tito dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1968 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala trošku krachovat a on sám jim navrhl, zdali by u nich v kapele nemohl účinkovat a oni s tím souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to moc nezamlouvalo a nakonec kapelu opustil. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale on si prosadil, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nezaznamenalo zdaleka úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou kapelu to byl však velmi slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.

Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější - stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil on sám, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po jeho smrti v roce 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS). Bohemian Rhapsody je dodnes velmi živá skladba o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.
Na počátku 80.let si extravagantně přestal lakovat nehty na černo,oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek,ale extravagantní oblečení střídal dál.30.června 1980 vyšlo LP The Game,které se stalo nejprodávanějším albem v USA.13.července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid,který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě.Na koncertě vystoupili i Paul McCartney,Eric Clapton,David Bowie,Madonna, U2, The Who,Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe.1984 vyšla na singlu jeho první sólová nahrávka Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy.1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a 1988 pak i společné stejnojmenné album duetů,přinášející spojení rocku a opery.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o jeho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny zemřel. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny Kiss, Eric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Zpopelněn byl v Kensal Green a má se za to, že byl rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux.
V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice Made in Heaven s několika vokálními záznamy natočenými před jeho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb.V nepůvodní sestavě pak Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.


leprechaunek
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 7. 2012, 9:39
Otevřená, fascinující... Napsaná s obdivem, porozuměním i objektivitou. Nic není černobílé a nikdo nemá právo soudit...
Klobouk dolů před autorkou, stejně jak hudba skupiny Queen, tahle knížka je mistrovské dílo.
sofi
80% 80% 80% 80% 80%
  18. 4. 2012, 13:37
Nejlepší kniha, která byla o Freddiem napsána. Co doplnit k těm povinným 100 znakům komentáře? ..... miluju tu fotku na přebalu :-)