Lidská komedie

Maťa (2011) 978-80-7287-162-9 234
Eminent (2002) 80-7281-110-X 235
Maťa (1996) 80-86013-00-6 210
Práce (1966) 158

Nové vydání jednoho z nejslavnějších románů amerického spisovatele arménského původu odráží dílem jeho vlastní a dílem fiktivní zkušenosti z války. Je o to působivější, že na tragické události pohlíží nevinnýma dětskýma očima. (Založil/a: fix.a)

ForFreedom
  23. 6. 2011, 13:46
Zpočátku nadějný nevšední zážitek, ke konci nepřirozené, naivní a nudné. Saroyan se snaží dolovat mocné emoce z jednoduchých až banálních situací, což by se mu možná mohlo povést - styl, postřeh a nepopiratelnou humanitu na to má - ovšem častokrát se skřípáním sklouzává do pohádkových tenat, které s vypětím sil možná na čas pohladí po duši, nicméně nijak neobohatí. Je bezpochyby jasné, že Saroyan věděl, co a o čem píše, občasné pasáže se v citátech stávají legendárními, a nelze nezmínit onu typickou atmosféru pozitiva, která Lidské komedii dodává nevšední, ne-li až novátorský rozměr. Přesto však, a nebo právě proto, zejména konec se svým přerštěným, všechno bude fajn, působí šíleně, nevěrohodně, nereálně, a dokonec už ani nezapadá do celkového pojetí díla o "obyčejných neobyčejných lidských skázách" z pohledu nevinných očí, napříč lepší budoucnosti s pevnou vírou.
Kdyby bylo možné, hodnotila bych za 3,5/5
RockWagram
  26. 10. 2013, 17:42
Jedna z nejhezčích Saroyanových knih. Snažil jsem se vnímat každé písmeno, aby mi náhodou něco neuniklo. Lidská komedie ve své jednoduchosti a přirozenosti popisuje typické lidské vlastnosti - někdy s nadhledem a ,,Willový'' humorem, někdy s takovým tím zamyšleným ,,Ach, jo.'' Rozhodně ji řadím ke svým oblíbeným.
Bred
  15. 7. 2013, 14:45
Kromě prvoplánových sdělení, jakože Amerika je nejlepší, lidi jsou si rovni, pravý američan je milý, spravedlivý, demokraticky založený oduševnělý člověk, je třeba číst i mezi řádky... Život je přeci o hledání něčeho neuchopitelného, něčeho, co všichni chtějí, ale nikdo to nemá... Koláčky s hrozinkami uvnitř.
Ivu-SKA
  20. 10. 2013, 22:57
Ať je Lidská komedie jakkoli naivní, je skvělé si občas přečíst něco, co tolik překypuje nadějí, láskou a mírem.
kelly1988
  30. 11. 2011, 10:27
Velice brzy odloženo bez dočtení...Snad někdy jindy...Teď mne to opravdu ani trochu nechytlo. Uvidíme.