Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kyberiáda

80%
4 48
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kyberiáda Originální název: Cyberiada

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Baronet - 2000
ISBN: 80-7214-323-9
Počet stránek: 415
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 10x v oblíbených
v přečtených 76x v přečtených
v knihovně 28x v knihovně
k přečtení 11x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Baronet (2000) 80-7214-323-9 415
Československý spisovatel (1983)

Kyberiáda Spolu s Hvězdnými deníky Ijona Tichého a Bájemi robotů patří Kyberiáda k té části Lemova díla, ve které dominuje humor. A právě zde dosahuje autor v tomto směru maximálního účinku. Kříží techniku s gramatikou, science fiction se směšností a lze oprávněně říct, že celá Kyberiáda je groteska, tentokrát však ne filmová, ale literární - realizovaná prostřednictvím textu. (Založil/a: Tanmut)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

LadyEsik
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 4. 2011, 9:57
Skvělá kniha :) Prodávám ji jednomu pánovi, neměla jsem co číst, tak jsem ji zkusila a vážně se mi povídky líbily :) Humorné, zajímavé, vysoce originální, krátké, takže je to o to lepší :) Určitě si přečtěte, níž je odkaz, kde si můžetetuto knihu přečíst celou na internetu :) Navíc ve všech vystupují dvě hlavní postavy, dva vědci, ale navzájem na sebe nenavozují.

---------------------

Nejlepší části:

Celá první povídka Jak byl zachráněn svět

Stroj na odláskování v Výprava čtvrtá čili kterak Trurl zhotovil feminotron, aby prince Pantarktika zbavil milostného soužení, a jak použil později děckometu

...musí vymyslet zvíře, které by neporazil král Kruťák, takže to zkouší nejdřív promyslet experimentálně na papíře...
Král vyzbrojený krutými koordinátami a výběrovými variačními koeficienty se hnal prudce vpřed, zabloudil v hlubokém hvozdu logaritmů a odmocnin, musel se vrátit tudy, kudy přišel, v Hilbertově prostoru uviděl zvíře a co by pět napočítal, udeřil na ně všemi desíti, takže kleslo o dvě desetinná místa a ztratilo x a dva ypsilony - jenže potom zvíře podlezlo zlomkovou čáru a skrylo se ve fázovém prostoru ortogonálního promítání, kde se interpolací zvětšilo a zarytě zezadu zaútočilo a krále pořádně pochroumalo. To jej nezkrušilo - král si kolem těla obtočil řetězové zlomky, přírůstek funkce přiřadil k aktuálnímu nekonečnu, načež průsečíkem rozťal hranaté i kulaté závorky a zvířeti zasadil takový úder, že vpředu mu odsekl logaritmus a vzadu mocnitele. Jenže zvíře poraženo nebylo - bum! bác! - tužky běhaly jako divoké po papíře...

a...
Rozum krále Baleriona byl transponován do kukačky a její mozek se přenesl do komisařovy hlavy. Čímž bylo učiněno spravedlnosti zadost, neboť král musel pilně pracovat a odkukávat hodiny ve dne v noci, k čemuž ho v přiměřené chvíli pokaždé přiměly ostré zuby hodinového soukolí; takže teď visí na stěně trůnní síně a do konce svých dní bude pykat za své bláhové kratochvíle a za pokus ohrozit na životě oba slavné konstruktory. Policejní velitel nastoupil zase službu a výborně si vedl, což dokazovalo, že ptačí mozek úplně stačí na takovou funkci.

:D :)
pepso
60% 60% 60% 60% 60%
  24. 11. 2016, 13:06
Knížku jsem si pořídil náhodou ze zvědavosti v antikvariátu. Povídky jsem přečetl a přemýšlím na čem autor frčel když to psal:) Chci to taky:) Nazval bych to geniálním blábolem:). Autor generuje neskutečné množství pseudotechnických termínů, které jsou poskládány do vesmírných grotesek a kupodivu to funguje. Není to žádná řachanda, ale jako netradiční oddychovka dobrý :). Jedna technická na závěr. Vydání které jde četl mělo cca 180 stran. Tady se píše 415. Je to chyba nebo existuje nějaké vydání kde je více povídek?
Johnny Násilník
80% 80% 80% 80% 80%
  24. 7. 2011, 15:16
Tohle je knížka mého dětství, pamatuju si moc dobře jak mi ji táta přibalil na tábor a já na to s nedůvěrou čuměl. Krátké povídky, originální sci-fi humor, něco jako vesmírné bajky. Měl bych si ji zase někdy znovu přečíst.