Kyberiáda

Baronet - 2000
ISBN: 80-7214-323-9

Baronet (2000) 80-7214-323-9 415
Československý spisovatel (1983)

Kyberiáda Spolu s Hvězdnými deníky Ijona Tichého a Bájemi robotů patří Kyberiáda k té části Lemova díla, ve které dominuje humor. A právě zde dosahuje autor v tomto směru maximálního účinku. Kříží techniku s gramatikou, science fiction se směšností a lze oprávněně říct, že celá Kyberiáda je groteska, tentokrát však ne filmová, ale literární - realizovaná prostřednictvím textu. (Založil/a: Tanmut)

LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:57
Skvělá kniha :) Prodávám ji jednomu pánovi, neměla jsem co číst, tak jsem ji zkusila a vážně se mi povídky líbily :) Humorné, zajímavé, vysoce originální, krátké, takže je to o to lepší :) Určitě si přečtěte, níž je odkaz, kde si můžetetuto knihu přečíst celou na internetu :) Navíc ve všech vystupují dvě hlavní postavy, dva vědci, ale navzájem na sebe nenavozují.

---------------------

Nejlepší části:

Celá první povídka Jak byl zachráněn svět

Stroj na odláskování v Výprava čtvrtá čili kterak Trurl zhotovil feminotron, aby prince Pantarktika zbavil milostného soužení, a jak použil později děckometu

...musí vymyslet zvíře, které by neporazil král Kruťák, takže to zkouší nejdřív promyslet experimentálně na papíře...
Král vyzbrojený krutými koordinátami a výběrovými variačními koeficienty se hnal prudce vpřed, zabloudil v hlubokém hvozdu logaritmů a odmocnin, musel se vrátit tudy, kudy přišel, v Hilbertově prostoru uviděl zvíře a co by pět napočítal, udeřil na ně všemi desíti, takže kleslo o dvě desetinná místa a ztratilo x a dva ypsilony - jenže potom zvíře podlezlo zlomkovou čáru a skrylo se ve fázovém prostoru ortogonálního promítání, kde se interpolací zvětšilo a zarytě zezadu zaútočilo a krále pořádně pochroumalo. To jej nezkrušilo - král si kolem těla obtočil řetězové zlomky, přírůstek funkce přiřadil k aktuálnímu nekonečnu, načež průsečíkem rozťal hranaté i kulaté závorky a zvířeti zasadil takový úder, že vpředu mu odsekl logaritmus a vzadu mocnitele. Jenže zvíře poraženo nebylo - bum! bác! - tužky běhaly jako divoké po papíře...

a...
Rozum krále Baleriona byl transponován do kukačky a její mozek se přenesl do komisařovy hlavy. Čímž bylo učiněno spravedlnosti zadost, neboť král musel pilně pracovat a odkukávat hodiny ve dne v noci, k čemuž ho v přiměřené chvíli pokaždé přiměly ostré zuby hodinového soukolí; takže teď visí na stěně trůnní síně a do konce svých dní bude pykat za své bláhové kratochvíle a za pokus ohrozit na životě oba slavné konstruktory. Policejní velitel nastoupil zase službu a výborně si vedl, což dokazovalo, že ptačí mozek úplně stačí na takovou funkci.

:D :)
pepso
  24. 11. 2016, 13:06
Knížku jsem si pořídil náhodou ze zvědavosti v antikvariátu. Povídky jsem přečetl a přemýšlím na čem autor frčel když to psal:) Chci to taky:) Nazval bych to geniálním blábolem:). Autor generuje neskutečné množství pseudotechnických termínů, které jsou poskládány do vesmírných grotesek a kupodivu to funguje. Není to žádná řachanda, ale jako netradiční oddychovka dobrý :). Jedna technická na závěr. Vydání které jde četl mělo cca 180 stran. Tady se píše 415. Je to chyba nebo existuje nějaké vydání kde je více povídek?
Johnny Násilník
  24. 7. 2011, 15:16
Tohle je knížka mého dětství, pamatuju si moc dobře jak mi ji táta přibalil na tábor a já na to s nedůvěrou čuměl. Krátké povídky, originální sci-fi humor, něco jako vesmírné bajky. Měl bych si ji zase někdy znovu přečíst.