Druhá planeta Oggu

Druhá planeta Oggu Originální název: Ogg második bolygója

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1981
ISBN: 25-001-81

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1981) 25-001-81 210

Před sedmi sty lety se vydala do vesmíru obrovská loď vezoucí přesně devět set nejlepších vědců planety Eela na výpravu za prozkoumáním vzdálených světů a zjištěním možností jejich pozdějšího využití pro kolonizaci. Nyní se vracejí domů a zdá se, že z jejich planety se mezitím stal skoro ráj na zemi, kde je téměř vše ovládáno automaticky a kdo nechce, nemusí pracovat. Jenže vše není tak růžové, jako vypadá a když kosmonauti objeví důkazy snahy upravit jejich psychiku a osobnosti, rozhodnou se vypátrat, co se děje. Jenže se zdá, že nepřítel, pokud vůbec jaký je, je spíše duch než skutečná bytost. A možná je vlastně nepřítel úplně někdo jiný, před kým mají být kosmonauté chráněni... (Založil/a: niun)

Péter Lengyel Péter Lengyel
*04.09.1939

monolog
  18. 10. 2011, 20:15
Druhá planeta Oggu je krásnou ukázkou SF literatury, které se mezi kritiky říkávalo pokleslá nebo taky jak říkala moje babička, murytót. Kdyby byla filmem, bylo by to béčko jako noha. Nepropracované postavy, které jsou jedna jako druhá a mnohdy se chovají naprosto nelidsky, takže se čtenář do nikoho nevžije. Naprostá absence nějaké centralizace kolem jednoho hlavního hrdiny nebo třeba jen určité skupiny hrdinů, přestože některé postavy v příběhu vystupují častěji, než jiné. Tak proč jsem ji k čertu vybral do svého výběru skvostů, že? Protože Lengyel umí dokonale popsat bitvu národů, přestože boj muže proti muži mu dělá problém. Nasazení všech jen kvůli přežití druhu a tomu všichni vše podřídí je sice ve skutečnosti jenom hezkou pohádkou, jenže Lengyel to umí udělat tak, že to ani tak nevypadá. Taky se mu daří dobře popsat jeho svět, technické vynálezy a občasné problémy z nich plynoucí. Navíc se nedá popřít čtivost jeho románu. Příběhem je to standardní katastrofický střet dvou civilizací, z nichž jedna je extrémně nebezpečná a nechává za sebou pouze spoušť a smrt, a druhá je o mnoho slabší, přesto se nevzdá a začne se připravovat na obranu i případný možný útok. Dalším kladem je i to, že se autor dokázal vyhnout komunismu a jeho dobrému přínosu pro svět, přestože členové lidské posádky, která se později setká s rasou donucenou k boji s technickými Memony, jsou Maďar, Japonec a Němec myslím, každopádně žádný Amík. A to je ve SF příjemné. Ve čtyřicátých a padesátých letech vznikl v Americe jistý nešvar, protože tehdejší každý vesmír budoucnosti byl stoprocentně bílý a stoprocentně anglofonní, od anglicky mluvících autorů (Heinlein, Asimov atp.) tuto verzi později začali přebírat i další spisovatelé na kontinentě a třeba u nás po revoluci dávali svým hrdinům i anglicky znějící jména. A to se mně osobně zajedlo už dávno a stále zajídá. Proto tak rád čtu východní autory, kteří jsou nám přeci jen o dost blíž..