Deník nalezený ve vaně

Poprvé vydáno celosvětově: 1961

Baronet - 1999
ISBN: 80-7214-169-4

Baronet (1999) 80-7214-169-4 210

Deník nalezený ve vaně - vypráví o civilizační katastrofě způsobené zánikem papíru, která se odehrála před mnoha staletími. V gigantickém protiatomovém krytu jsou objeveny záznamy jednoho z jeho obyvatel. Čtení záznamů postupně ukazuje, že v uzavřené společnosti se vyvinul zcela svébytný a zcela zdeformovaný svět s militantními rysy, předstírající neomezenou moc. (Založil/a: Tanmut)

jehlaspichlas
  6. 7. 2012, 16:18
Musím říct, že se u téhle knihy docela dobře bavím. Jak píše Tanmut, "je to kombinace kavkofsko-orwellovského světa", které poukazuje na určité aspekty komunismu, mocnosti,
která se stejně jako kapitalismus bála odlišných ideí, než za které celá léta bojovala,
malá satira na to, jací jsme malí a jak toho hodně ještě nevíme...
Tanmut
  25. 12. 2009, 23:37
Moje nejmiješí Lemovo dílo. Hypertrofovaná byrokracie v součinnosti s militantní paranoiou házejí nic nevědoucího hrdinu od patra k patru, z místnosti do místnosti, kde se setkává s plejádou bizarních postav, z nichž mě osobně nejvíc dostala obsluha šifrovacího stroje.
Tuto Orwello-Kafkovskou grotesku doporučuji milovníkům britských sitcomů (především těch se sirem Humphrey Applebym).