Originální název: Solaris

Academia (2009) 978-80-200-1722-2 248
Mladá fronta (2003) 80-204-0998-X 224
Knižní klub (1994) 80-85634-59-7 188
Československý spisovatel (1972) 22-064-72 248

Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris osídlené živým inteligentním oceánem. Jakékoliv pokusy o navázání kontaktu však vedou k naprosto nečekaným důsledkům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí. To ovšem psychika těch, kteří se o kontakt pokoušejí, nedokáže unést. (Založil/a: Tanmut)

Ghoulman
  26. 7. 2016, 19:32
Lem si v Solaris vytyčil za cíl dokázat všem svým čtenářům, jak naivní je lidská snaha o racionální poznání jak světa okolního, tak světa vnitřního. Kelvin je odsouzen k nezdaru v pojmenování nejen záhad vesmíru (neuchopitelná planeta Solaris), ale také jedné z nejdůležitějších lidských emocí – lásky. Proč milujeme jednoho konkrétního člověka a co nás k tomu vede? Je to jeho vzhled, jeho rozumové vlastnosti, jeho vzpomínky? Je to vůbec něco z toho? A pokud ne, co pak láska vlastně znamená? Co vlastně činí člověka člověkem, individuem s neopakovatelnou identitou, která je nenahraditelná a nenapodobitelná? Na tyto otázky samozřejmě není možné odpovědět a to Lem moc dobře ví. A ačkoliv asi není úplně zvykem v žánru sci-fi radikálně odsoudit možnost poznání člověka čehokoliv podstatného, z hlediska filosofického se jedná o neuvěřitelně důležitou pravdu. Nejen všichni vědci, ale i všichni lidé by se měli v průběhu života naučit být pokornými jak před velikostmi vesmíru, tak hlubinami lidské duše. Ani na jedno totiž lidský rozum sám o sobě zdaleka nestačí.
Rames
  14. 8. 2013, 15:03
Solaris je kniha mnoha slov, místo příběhu je zde rozplétána filosoficko-psychologická studie na téma plazmatický oceán. Historii výzkumu se také věnuje podstatná část knihy a tak na samotný příběh zbývá pár stran které nemohou a ani neuspokojí tak nenáročného čtenáře jako jsem já.
HPL
  2. 3. 2015, 17:19
Film (s Georgem) jsem naštestí nikdy neviděl celý, tak jsem byl zvědav, zda mě kniha překvapí (překvapila, ovšem jak dobře, tak špatně). Musím se přiznat, že se mi styl psaní ani trochu nelíbil. Přišel jsem si jak s klapkami na očích. Příliš faktických popisů, které navíc působí chaoticky. Chybí makroskopický pohled a zároveň vhled. To se naštěstí týkalo pouze úplného začátku, ale bohužel i drtivé druhé poloviny.
Jako i knihu mohu tento koment rozdělit na 2 části s jednim velkým ALE uprostřed.
V té první najdeme místy skoro náznak hororové atmosféry. Hlavní je psychlogie, sci-fi v pozadí - prostě paráda. Moc krásná myšlenka, ovšem podlě mě ale jednoznačně nenaplňující svůj potenciál. Mno já bych na Solaris letěl hned!!
ALE, bohužel zhruba v půlce se napětí hroutí a příběh i jeho potenciál je utopen v pseudovědeckém patosu. Nejen, že jsou popisy oceánu nudné! Oni jsou tak šíleně napsané, že po přečtení odstavce stejně nemám tušení, jak ty patvary vypadaj. Místy až frustrující. Prakticky bez pointy. Závěr naprostá katastrofa a troufnu si říct jeden z nejhorších konců, co jsem kdy četl.
V první polovině jsem byl jednoznačně přesvědčen o plném počtu, bohužel. Poté jsem byl rozhodnut dát 4, za nápad a první půlku, ale po zavření knihy nešlo jinak. Holt škoda, od Lema jsem čekal víc. Naprosté zničení obřího potenciálu. Plný počet za první půlku, zbytek je totální sra*ka. Takže 2* za nápad a ta třetí je za skvělou Harey!

PS: že se jedná o rok 61 taky nijak neomlouvá absolutní rezignaci na jakýkoli vývoj lidské techniky (přestože rok událostí není řečen, dá se spekupovat o druhé půlce 21. století). Jen pro zajimavost dveře na stanici jsou pomalu z dřevotřísky a na pantech, o digitálních technologiích si nechte zdát - papírové mapy a knihy!! (hodně vtipné na stanici, kde by se mělo šetřit místem), třešničkou na dortu je potom zmínka o mikrofilmu!
Ano, jednou se takhle budou smát sci-fi naší doby, ale na mém vjemu to zkrátka nic nezmění.
orisi
  17. 1. 2014, 13:02
Krásný příběh napěchovaný emocemi. Takové knihy strašně miluji. Několikrát jsem měl na krajíčku. I když ostatní uživatelé nemají rádi film, nové zpracování s Georgem Clooney mě emocionálně vyždímal, pěkně sem si "pořval" .
HELLBOY-DB
  17. 9. 2012, 19:01
K Solaris jsem se dostal přes film. Začíst se do knihy není problém, napsaná je solidně, bohužel plynulost děje soustavně narušují velmi obsáhlé popisy planety. Ke konci jsem si říkal, že tento nedostatek zachrání alespoň podařené finále. Ale nastalo pro mě zklamání, jelikož takový mdlý konec jsem opravdu nečekal. ===60%
Casey
  21. 8. 2015, 16:26
Pro mě zklamání, knížku jsem nedočetl. Moje pocity z ni nejlépe vystihuje komentář Ramese. A na film se nebudu dívat ani ze zvědavosti.
Zajdaanek
  28. 5. 2014, 22:47
Zpočátku jsem se tomuhle dílu hodně bránil. Nesedlo mi to, xkrát jsem knihu zavřel a odložil. Nevím proč. Potom jsem tomu podlehl a rád. Ani nevím, jak a proč nebo kde přesně přišel ten zlom. Najednou mě to bavilo a dost jsem si to užil. K dokonalosti tomu však lecos chybí. Přesto parádní sci-fi, na doporučení určitě.
Sedmikráska
  12. 5. 2013, 12:01
Právě jsem dočetla, přiznám se bez mučení, že posledních čtyřicet stran jsem už jen proběhla, protože bylo nabíledni, že není o co stát. Přitom se kniha rozběhla solidně, atmosféra přesně jak v Tarkovského filmu. Asi v polovině však začal několik desítek stran trvající zbytečně dlouhý a nezáživný popis jakýchsi útvarů vznikajících v oceánu (očividně inspirovaný teorií fraktálů) navíc spojený s výčtem historie výzkumu Solaris, který způsobil, že kniha se stala nekonzistentní a tato nekonzistentnost se prohloubila v následném dalším jednání postav, které postrádalo vnitřní logiku a často i smysl. Filozofické úvahy o dobývání vesmíru člověkem působily v textu cizorodě, zatímco hlavní až magickou psychologickou zápletku autor odbyl stručným a mdlým koncem. Od knihy jsem čekala mnohem víc, a to ani nezmiňuju retro úroveň sci-fi prvků, kterými Lem vybavil prostředí stanice, na které se prakticky celý děj odehrává.
majkee
  2. 12. 2012, 21:41
Po přečtení stručného obsahu na obálce knihy jsem se nemohl dočkat jak se kniha bude vyvíjet. Kniha se hned od počátku rozjela dobře, nicméně se postupně vyvinula do encyklopedie solaristiky což spár děje zcela zabrzdilo a knihu z mého pohledu zcela zničilo. Dalším zabijákem byl konec knihy, který v podstatě nebyl. Z očekávaného sci-fi s nádechem psycha se tak stala nuda.
veck.nuh
  24. 10. 2014, 8:24
Kniha, která nezestárla jako mnoho jiných sc-fi. Z počátku se mi děj zdál poměrně složitý (podobné pocity jakou Zajdaanka), ale dnes ji řadím mezi stálice.
hawranek
  1. 1. 2013, 18:17
Prvně jsem viděla film. Bohužel ne ten ruský ze 72, ale americký z 02. Ještě se chci kouknout na ten starší, ale ten nový má s knihou společný tak leda název....kniha je úplně skvělá, i když má trochu prapodivný konec, ale rozvinutý svět a systém planety Solaris dává tolik prostoru k fantazii.....
Eventful
  14. 5. 2012, 19:43
Příběh zajímavý, ale přišlo mi to takové celkem nudné. Nevím jak to popsat. Podle mě mohl být děj mnohem zajímavější, na to co vsechno se tam mohlo stát se tam v podstatě nestalo vůbec nic. Části ve kterých se psalo o spisech, historických záznamech a popisovaly se různé jevy oceánu mě totálně ubíjely. Složité a o ničem. Celkem mě to sklamalo, ale asi otázka vkusu a očekávání.
basa_Pitrs
  7. 4. 2016, 23:36
Sdílím názory mnoha dalších zde komentujících. Kniha se vážně nečte dobře. Příběh (ani se mi nechce říkat děj) zde hraje podřadnou roli. Některé kapitoly působí, jako kdyby člověk četl odbornou publikaci, nebo univerzitní skripta. Každou chvíli jsem se přistihl, že vůbec nevnímám. Navíc autor moc dobře nezvládl formu rozhovorů. Čtenář rychle ztratí souvislosti a ani neví, která postava co říká (to však může být způsobeno překladem). Ještě k tomu věčně ty nedokončené věty ... ach jo. Zkrátka, jedná se určitě o unikátní dílo vytvářející nový svět s neobvyklými fyzikálními tvary a zákony, ale poslouží spíše náročnějším čtenářům.
mumin
  27. 8. 2015, 22:55
Výborná kniha (poprvé přečteno v r. 2002, znovu pak letos a vysoce pozitivní dojem přetrvává), která se dočkala ještě lepšího filmového zpracování (samozřejmě Tarkovského, nikoli Soderberghovo). Lem vytvořil a do nejmenších detailů promyslel fantastický svět planety Solaris, který obývá jediný obrovský organismus - oceán. Ani po jednom století vědeckého zkoumání mimozemské entity nezjistí lidstvo o podivuhodném tvorovi téměř nic, ale dozví se mnohé o sobě samotných. Složitá, filozoficky podnětná a emocemi nabitá kniha. Čirá krása! Snad bych jenom vytknul, že kolem druhé třetiny knihy zabíhá Lem při popisu oceánu zbytečně do přílišných detailů.
hanuschka
  1. 12. 2016, 11:45
První půlku knihy jsem si říkala. Super, konečně sci-fi podle mého gusta (žádný transformeři, spider-, bat-, X- a nevím jaký ještě mani). Používání mikrofilmů, magnetofonových pásek apod. v kosmickém věku lidstva působilo trochu úsměvně (i když vzhledem k době vzniku textu naprosto pochopitelně). Ale pak se to začalo rozplizávat do dlouhých popisů historie zkoumání planety a přístupů k interpretaci výsledků za použití terminologie, pod kterou jsem si neuměla nic představit... To bych knize ještě odpustila, ale ten KONEC?!... co to mělo být, klidně jsem mohla v půlce přestat a byla bych na tom stejně :(
JZ007
  7. 11. 2016, 13:12
Zajímavě pojatá SCI-FI se zajímavou myšlenkou. Na někoho možná moc psychologické. Rozhodně doporučuji přečíst dříve než vidět film.
čtenářka1
  16. 8. 2016, 13:44
Byla jsem velmi nadšena filmem s Georgem, krásné zpracování, magická hudba, sposta emocí... Přečetla jsem si knihu a musím říct, že to pro mě bylo dost zklamání. Dlouhé a pro mě nudné popisy vědeckého zkoumání, a těch emocí tam oproti filmu moc nebylo. Ve filmu má přednost láska a emoce, v knize vědecké zprávy. Ano samozřejmě je to sci-fi, ale po filmu jsem prostě čekala něco jiného. Úžasná myšlenka, jejíž knižní zpracování (narozdíl od filmového) mě nezaujalo.
mrkvič
  17. 6. 2016, 12:30
Já teda čekal mnohem horší čtení. Pasáže s historií Solarisu jsem tedy také četl jen tak zběžně, protože z toho mi moc do příběhu nedávalo. Velmi detailní popisy planety, vesmíru a živého oceánu mi ale přišly hodně zajímavé. Možná by se z toho znalejší astrofyzik poblil, ale Lem zde jasně ukázal rozdíl mezi autorem scifi a autorem nějakého braku z vesmírného prostředí. Samotný příběh také není až tak prostinký, jak tu často někdo píše. Popravdě jsem zvědavý na oba film (ten novější dám kvůli přečtení knížky podruhé).
Babette
  10. 2. 2015, 20:48
K pěti hvězdám něco chybělo, i když nejsem přesně schopná říct, co. Tarkovskiho podání bylo pro mě mnohem, mnohem lepší - a to se mi jen tak nestane, aby filmová verze předčila originál. Možná za mne nedokázal autor "vyždímat" emoční potenciál díla, možná jsem jen měla před očima úchvatnou Tarkovskiho kameru a hutnou atmosféru filmu, o které se knížce bohužel může jen zdát. I přesto mě to ale nutí se k ní zas a znova vracet a rozjímat nad otázkami, které ve mně při čtení Solaris vyvstávají.
Je to takové dílko nutící k zamyšlení. Rozjímala jsem hlavně při pasážích popisujících oceán, protože ty mi opravdu přišly neskonale nezáživné...
Teyka
  9. 9. 2012, 11:09
Obdivuju všech 146 uživatelů, kteří mají knihu v přečtených, tím spíš v oblíbených. V polovině už jsem nemohla dál, ale asi je to opravdu jen otázka vkusu.