2001: Vesmírná odysea

Laser-books - 2008
ISBN: 80-7214-029-9

Laser-books (2008) 80-7214-029-9 238
Baronet (1997)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1971)

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však nemá ponětí o pravém cíli cesty. Převratné tajemství střeží tři vědci, uspaní v umělém hibernačním spánku, a šestý člen posádky - nejdokonalejší počítač třetí generace, který současně svým způsobem představuje i nejdokonalejšího člena expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se náhle mění v napínavé drama ... (Založil/a: Tanmut)

nevermore
  19. 12. 2011, 12:31
Začátek a konec knihy je na jasný plný počet, ale ve střední části jsem se lehce nudil a místy ztrácel v komplikovanějších popisech. Myšlenkově je jinak Vesmírná odysea skvělá.
jehlaspichlas
  11. 11. 2012, 15:51
2001 Vesmírná odysea se stala předlohou, jak správně vyprávět, točit sci-fi. Podobné modely, kterými se nechal inspirovat Kubrik, jak z 2001 tak z našeho filmu Irarie XB1,
která byla zfilmována v roce 1963. Stejnými kroky se řídil i Ridley Scott, když natáčel
legendárního Vetřelce.

Kniha byla velice zajímavá. Obzvlášť závěr, který měl čtenáře připravit na nepochopitelné obrazy a odkazy, na něž nezná odpověď. Myslím, že závěr souvisel se Sokratovskou větou: "Vím, že nic nevím." A vidět svou vlastní budoucnost na základě své
DNA, tak to je prostě paráda. Když se zamyslíte, že hlavní hrdina vidí svou padesát let vzdálenou budoucnost, kterou vytvořil v jeho blízkosti monolit - nemám slov.
Pend
  1. 2. 2013, 17:35
Jedna z knih, jejíž obsah jsem znal dříve z filmu. Přesto splnila očekávání. Proti filmu je daleko otevřenější a spekulativnější, zatímco film více vysvětluje.
Jasanek
  15. 3. 2011, 15:19
Jedna z knih, která je považována za základní pilíř žánru Sci-fi. Věděl jsem o ní něco ještě před tím, než jsem knihu poprvé otevřel. Kniha je rozdělena na tři části, které na sebe nenásilně navazují.

Vše začne v pravěku, kdy se dozvíme, že se začátkem myšlení lidí to není úplně tak jednoduché, jak se mnozí vědci a badatelé domnívají. Následuje mezičást, která je vlastně jen důvod, proč je ze Země vypravena vesmírná loď do kosmu. Na lodi je celkem pět lidí. Tři jsou vědci, kteří jsou v hibernaci, zbylí dva členové tvoří nutnou část posádky, která se stará o provoz lodi. Na palubě kromě těchto pěti bytostí je ještě jeden člen posádky, HALL-9000, nejdokonalejší počítač třetí generace. Cesta skrz vesmír se zprvu jeví jako příjemná dlouhá dovolená, která však dostává trhlinky, které rozrostou do pořádné díry v trupu ...

Clark umí perfektně vyprávět, když si ke všemu uvědomíme, že své dílo napsal v roce 1968 nezbývá než uznale stáhnout hledí a pokynout, nedostatkem fantasie rozhodně autor netrpí. Vesmírná odysea je dílo, které nás přinutí k přemýšlení, co když skutečně nejsme ve vesmíru sami, co když je celé lidstvo jen projekt nějakých vysoce vyspělých bytostí. Co když je Země jen jeden z mnoha světů, kde projekt spustili?

Přesto nemám pocit, že by kniha byla tím nejlepším co může Sci-fi nabídnout. Trochu si ale říkám, zda nemám úsudek ovlivněn velkým očekáváním, které jsem před čtením měl.

Moje hodnocení: 9/10
HELLBOY-DB
  1. 9. 2011, 18:08
I když jsem před četbou této knihy viděl nejdříve zfilmovanou verzi Stanleyho Kubricka a tím pádem trochu tušil do čeho jdu, kniha příjemně překvapila je o poznání lepší než samotný film. Další z knih autora, kterou nelze zhodnotit jinak ===100%
Ailees
  19. 2. 2012, 18:22
Tak tohle je jednoznačná klasika! :) Ráda bych tu opravila jednu mystifikaci, se kterou se poměrně často setkávám: Film nebyl natočený podle knihy - Stanley Kubrick si námět vybral podle Clarkovy povídky "Hlídka", následně začali spolupracovat na scénáři, a tak legendární film i kniha vznikaly prakticky současně. Ráda mám obě verze (i původní povídku, která má také něco do sebe) - i když knihu možná víc. Zároveň bych ale řekla, že Clarke napsal i lepší věci. V každém případě z hlavy nikdy nedostanu větu: "Můj bože, je to plné hvězd." (za možný mylný přepis se omlouvám, přece jenom je to nějaká doba, co jsem knihu četla) :)
Balu
  17. 5. 2013, 23:42
Čisté sci-fi s velkým důrazem na první slovo zahrnuté v této zkratce, které ukazuje, že tento žánr se hravě objede i bez laserových děl. Kromě jistého objevitelského nadšení při čtení této knihy (Je to plné hvězd!) obsahuje i pěknou porci napětí (zvláště pak pasáž přibližně mezi Jupiterem a Saturnem) a zamyšlení na závěr, které ve výsledku člověka prakticky nutí si jít vyzvednout 2010.
schumick
  26. 1. 2013, 22:19
Sci-fi, které se až na posledních několik desítek stran, jeví jako reálný pohled do nedaleké budoucnosti. Když si však uvědomím letopočet vzniku, tak mi padne brada.
Střed knihy by se dal přirovnat k Horizontu události a je zde i zřejmá inspirace pro Vetřelce.
Konec (a vlastně i korespondující začátek s opočlověky), je však mocně filosofický. Clarke si pohrává s otázkou samotného stvoření.
Klasický pilíř sci-fi literatury a vlastně celého žánru a tudíž povinná četba pro všechny fanoušky tohoto směru.
bratr_jezek
  24. 10. 2015, 20:13
Kultovní sci-fi o tom, co se může stát, když si umělá inteligence (počítač) uvědomí sám sebe. Místy pak atmosféra přituhuje do mrazivého boje člověka s technikou.
nečik
  26. 8. 2011, 11:17
Geniální kniha od geniálního autora sci-fi. Spolu s druhým dílem tvoří jakýsi spojitý celek. Další dva díly takových kvalit nedosahují. Jedna z nejlepších pasaží této knihy je její úvod, kde nás Clarke přivádí mezi tlupu australopitéků. Prostě paráda ...
Paity
  3. 9. 2013, 17:09
Jeden ze základů sci-fi žánru. Dokonalý rukopis Arthura C. Clarka je naprosto patrný. Strhující příběh vás nechá v napětí do poslední chvíle, skvělé!
Methat
  9. 6. 2015, 13:41
Artúr Clarke je maník! A ešte k tomu jasnovidecký vizionár, ktorý síce predbehol dobu, no ktorý dnešný autor sci-fi nie je nadčasový? Možno za pár rokov borci v laboratóriach predčia Einsteina a my budeme čoskoro cestovať nadsvetelnou rýchlosťou... alebo v čase. 2001 Vesmírna Odysea zachytáva let na Mesiac a následne k Jupiteru a Saturnu. Prvá časť knihy s opoľuďmi bola dokonalá, ďalšia s nálezom už spomínaného MAT-1 nudná, no keď začali podnikať cestu do hĺbky slnečnej sústavy, vtedy začal Clark vyťahovať karty. A že tam mal aj pár pekných es. Strach alebo beznádej dokáže Clark opísať na jednotku, je to pán spisovateľ, svoje remeslo ovláda profesionálne, no knižka má pár hluchších miest, kedy začne vysvetľovať nudné veci, ktoré ma nejako nezaujímali. No naopak, niekedy dokáže prinútiť čitateľa poriadne zamyslieť, pretože po prečítaní a hlavne pri čítaní Epilogu som mal v hlave množstvo vecí na prediskutovanie v duchu. V roku vydania to musela byť pecka, musela prevrátiť myslenie ako Fauxbourdón vo viachlasnej hudbe.
Princ Eugen
  29. 9. 2011, 19:24
Ještě včera jsem nákup DVD 2001: Vesmírná odysea považoval za dost špatnej Kauf, ale teď už se teším jak sviňa, až si to zas pustím!
Knížka je naprostá paráda, a dokonce vám vysvětlí, proč jsou v tom filmu ty opice, SAKRA :)
Srna
  2. 9. 2014, 10:57
Ve sci-fi se příliš neorientuju, takže těžko můžu porovnat, jak si na tom 2001: Vesmírná odysea stojí v rámci svého žánru. Autorova fantazie mě nicméně uchvátila (s časovým zařazením byl sice trochu optimistický, ale některé věci "předpověděl" úžasně) - včetně technických popisů; neméně mě uchvátil jeho obrovský vypravěčský talent. Jako velký fanda vesmíru jsem se při čtení musel euforicky (a někdy melancholicky) usmívat. Myšlenka knížky je neuvěřitelně krásná a poetická. Na druhou stranu, úplný konec mi přijde rušivý a trochu přitažený za vlasy. Zbytečné vysvětlení něčeho, co mohl čtenář jen zasněně tušit, kdyby knížka skončila poslední na Zemi zachycenou větou Davida Bowmana.
Mikka
  25. 7. 2012, 13:35
Knížku jsem přečetl a musím říct, že jsem se u toho docela nadřel. Arthur C. Clarke je výbroný spisovatel, o tom však není sporu.
Menší Čtivka
  18. 9. 2016, 10:09
Obsahuje spoiler spoiler Kdysi jsem to četla. Někdo by mohl říct, že to už ani nemusím dávat mezi přečtené, že jsem valnou většinu obsahu zapomněla. Nemůžete ale říct, že jste nečetli knihu, když pokaždé, když uvidíte poblíž jakýkoliv černý kvádr, máte chuť si ho zevrubně prohlédnout. Kubrikův film mě ovšem odradil už na počátku- u dlouhého Supermanova úvodníku jsem šla ještě na záchod, ale dívat se pět minut na běžícího muže a po zbytek filmu na pár špatných záblesků není pro fanouška sci-fi zázraků společnosti ILM nijak poutavá podiváná. Uznávám, že výběr efektů byl tehdy omezený, přesto si myslím, že Kubrik se moc nenamohl.
NiennaTasartir
  4. 12. 2014, 17:56
Je to zajímavá knížka, velmi se mi líbila ve své podstatě předpověď moderních vymožeností, které máme teď.
Ovšem do tří čtvrtin mě to velmi nudilo a ubíhalo pomalu. Konec ovšem stojí za to.
Hochturn
  20. 10. 2012, 14:16
Po přečtení mě napadlo, že každý autor sci-fi lit. je vlastně jakýmsi předpovídačem budoucího kontaktu lidstva s cizí entitou(ku příkladu). Teď jde akorát o to, kdo z nich bude mít pravdu. Kdyby se tak stalo podle A.C.Clarka, nebyl bych proti. A.C.Clark pojímá zdokonalování techniky jako nutnost, neboť jinak by se Bowman nesetkal (jako zástupce lidstva) se stvořiteli. Ostatně, černý monolit jako prostředek zrození člověka, se mi zdá dosti divoce přitažlivý. Zajímavé bylo také to, že zohlednil stránku: pravda a veřejnost (viz "kulturní šok").
honzajh
  11. 2. 2011, 21:43
Tak tuhle knížku by si měli přečíst všichni přívznivci sci-fi a to povině. Je to prostě dokonalé od začátku až do konce. Dávám pět hvězdiček nic jinýho si to nezaslouží.
basa_Pitrs
  3. 8. 2016, 12:42
Zpočátku jsem se lekl, že čtu jinou knihu. Ubezpečil jsem se až recenzemi. Úvod byl vskutku velmi překvapujícím počinem. Velmi chytlavý až okouzlující rozbor lidského vnímání a jeho vývoje originálním pohledem na věc. Další kapitoly už postupně plnily očekávání. Halova vzpoura tvořila patrně nejzajímavější část knihy. Závěrečné mezigalaktické cestování mě již malinko mátlo rozsáhlými popisy vesmírných krajin, takže jsem se musel násilněji nutit k soustředění. Celkově však dílo splnilo můj předpoklad kvalitního sci-fi s krásnou formou psaní mistra Arthura.
brano286
  25. 5. 2013, 18:51
tak neviem či som túto knihu zle pochopil, alebo som možno preskočil niektorú kapitolu kvôli ktorej má táto kniha také vysoké hodnotenie :) keď sa dej začal rozbiehať tak už bol koniec
jariny
  9. 4. 2011, 17:57
Po deseti letech se vracím k žánru sci-fi, tak proč ne rovnou ke klasice. Rozhodně jsem si dobře vybral. Nejsou nutné hordy mimozemšťanů k vyvolání napětí, stačí cesta do neznáma...
haoken
  14. 3. 2011, 22:06
Naprosto geniální dílo a stejně dobrý je i film, natočený podle této knihy. Jedna malá zajímavost. Jednou z hlavních postav je lodní počítač HAL. Když se v anglické abecedě posunete o jedno písmenko vpřed a znovu přečtete jméno počítače, co dostanete? Že by IBM?
Loks
  23. 12. 2015, 12:45
Výborná věc ke které mě samozřejmě přitáhnul skvělý film. Napínavé, mrazivé. Není potřeba hmatatelné mimozemšťany, stačí putování vesmírem do neznáma a jeden chytrý počítač..
Podobné kusy mám hodně rád.
Sten
  30. 12. 2011, 17:27
2001: Vesmírná Odysea zůstane kultem jak v litereatuře, tak v kinematografii. Je úžasné jak dokázali (pro mě) dva geniové svých oborů současně vytvořit díla o stejných tématech a přesto ve vás oba zanechají odlišné myšlenky. Co se týče knihy, tak mi trošku chyběly některé scény z filmu (HALovo čtení za rtů atd...). Inspirace v Clarkově předchozím díle "Konec dětství" je ovšem více než zřetelná a to především na konci obou knížek.
tucnacky.obcan
  22. 11. 2011, 12:58
Úžasné dílo. Čisté, promyšlené, nádherné... Nic nepřebývá, nic nechybí... alespoň mně ne. :) A ke splnění kvóty: nemám prostě co dodat. :)