O původu člověka

O původu člověka Originální název: The Descent of Man and Selection in Relation to Sex

Academia - 2006
ISBN: 80-200-1423-3

Academia (2006) 80-200-1423-3 357

Jedná se o revidované vydání překladu Darwinova klíčového díla, ve kterém autor poprvé naplno vyslovuje myšlenku, že „člověk pochází z opice“, a Bůh ho tedy nestvořil v jeho současné podobě. Tehdy se psal rok 1871, a není proto divu, že dílo zvedlo velkou vlnu nevole. Darwin takovouto reakci předpokládal: „Hlavní závěr, ke kterému jsem v této práci dospěl, že totiž člověk pochází z nějakého nižšího živočicha, bude mnoha lidem bohužel připadat velmi nechutný.“ Za svou teorií si ale přesto pevně stál a podložil ji četnými důkazy. Dnešního čtenáře již Darwin nešokuje, nicméně atraktivita tohoto díla ani po letech nezeslábla. Nesmírně zajímavé jsou i postřehy ohledně střetu přírodního výběru s lidskou civilizací. Tato kniha si určitě zaslouží nové revidované vydání, nyní rozšířené o Huxleyho esej o rozdílech mezi mozkem člověka a lidoopa a o Darwinovy poznámky, které v původním překladu chyběly. (Založil/a: niun)

Myrddin33
  4. 5. 2013, 8:20
"Mnohé názory, které jsem zde rozvinul, jsou zatím naprosto neověřené a některé se pravděpodobně ukáží být zcela mylné. Vždy jsem však uvedl důvody, které mě k tomu či onomu názoru vedly." To jsou slova Darwina ze závěrečné kapitoly knihy. Pro mne jsou velmi důležitá, protože tím Darwin uznává možnost, že se může mýlit. Souhlasím jeho evolucí, souhlasím i z větší části s pohlavním výběrem a méně už s důležitostí jakou přikládá přírodnímu výběru. Kapitola, která mi přišla vyloženě špatná byla "o vývoji duševních a morálních vlastností v období prehistorické a civilizované společnosti". Působila silnou nadřazeností vůči oněm divochům, po té části jsem byl velmi na rozpacích. Na druhou stranu jsem byl velmi zaujat poučením o rudimentech. V celkovém obrazu nejsem zastáncem darwinovi teorie, ale i tak si myslím, že jako základní a stěžejní dílo by tato kniha měla být čtena lidmi, protože se z ní dá velmi poučit a nalézt v ní mnoho moudra a důvodu k zamyšlení.
whack
  31. 8. 2015, 14:50
Najviac sa mi páčili kapitoly, v ktorých Darwin hľadal dôkazy o existencii ľudských charakteristík u zvierat, boli to určite prvé kroky k vzniku dnešného dôležitého odboru Zvieracie štúdie (Animal studies). Darwin dokonca tvrdí, že by sme nemali človeka radiť do zvláštnej skupiny mimo zvieracej ríše a vysvetlí aj že prečo. K úplným počiatkom ľudstva sa dostane v kapitole VI, ale v podstate v skoro každej kapitole vysvetľuje evolučnú teóriu z iného pohľadu a to sa oplatí prečítať, hoci človek musí trošku prekusnúť časté nálepky ako "primitívni divosi" a "barbari" s vedomím, že vtedy (1870) boli takto domorodé kmene označované úplne bežne.
Darwinista
  29. 8. 2013, 22:10
Dost nadčasové dílo, jako moc je nadčasové člověk pozná když ho čte a vidí na jaké úrovni tehdejší zoologie a botanika byla.