Originální název: 2061: Odyssey Three

Laser-books (2012) 978-80-7193-362-5 296
Alpress (2003) 80-7218-896-8 286
Baronet (1997) 80-7214-031-0 253 Knižní klub (1997) 80-7176-565-1
Práce (1991) 80-208-0177-4 200

Doktor Floyd, účastník výpravy k Jupiteru z roku 2010, se ve věku 103 let vydává opět do vesmíru, a to k Halleyově kometě. Ocitne se v náročné a nebezpečné situaci: je třeba zachránit sesterskou loď Galaxy, která havarovala. Nevšední dobrodružství hrozí přerůst v katastrofu. Obratný vypravěč Clarke provází čtenáře dějem vědeckofantastického příběhu jako napínavou detektivkou. Jeho hrdinové vzbuzují sympatie i tím, že se nechovají jako dokonalí mezigalaktičtí supermani. (Založil/a: Tanmut)

Ailees
  24. 2. 2012, 19:37
Třetí vesmírnou odyseu jsem tak nějak... nepochopila. Opravdu netuším, co tímto dílkem pan Clarke zamýšlel. Chtěl vysvětlit, co se odehrálo na Europě? Chytřejší čtenář si domyslí, ten méně chytrý si přečte doslov u druhé odysey. Nic proti géniovi science fiction, ale tohle bylo vážně zbytečné - tím spíš, že bezpochyby jde o nejslabší část celé série.
Hledající
  28. 8. 2016, 20:15
Nejsem zarytý fanda sci-fi literatury, ale pro zpestření si rád nějakou „klasiku“ přečtu (pořád ve mně dříme ten malý kluk, co si kdysi liboval v „Ábíčku“ nad „Kruanovými dobrodružstvími“ či „Vzpouře mozku“, v letních nocích na táboře v Libohošti zdvihal hlavu k nádherné hvězdami obsypané obloze a v myšlenkách cestoval v čase i prostoru po Mléčné dráze a dál), a nemohu říci, že by mě 3. díl „Vesmírné odysey“ zklamal, naopak (navíc nikdo přece nemůže čekat, že třetí díl „čehokoliv“ bude stejně úspěšný jako prvotina). Od začátku se mi líbila rozvětvenost příběhu, opětovné setkání se „starými známými“ (Dr. Floyd, Discovery, Leonov, Jupiter, monolit atd.), různé dějové linie jen zdánlivě běžící paralelně vedle sebe, aby se ve vhodný čas protnuly, kdy napětí postupně graduje a od poloviny knihy vše začíná brát rychlejší spád (škoda jen, že závěr nemá až tak velkolepé vyvrcholení jako předchozí díly, navíc by mě zajímalo, proč se vůbec neozvala ona mimozemská civilizace, když lidem zakázala na Europě přistát, a najednou je tam nějak „ lidsky“ živo?). Knižně mi „2061“ a její „sestry“ připomínají romány Julese Vernea a převedeno do filmové podoby skvosty od Karla Zemana. Ano, „2001 i 2010“ jsou famózní díla (velice dobře i filmově zpracovaná), ale já byl celkem spokojený i nyní (drobné výhrady tu ale jsou, zvláště pro mě ne zcela jasný závěr). Ale hlavně se opět nejedná o žádnou „mezihvězdnou střílečku“ s „ufounama“, ale kultivovaný sci-fi příběh mající i určitou filozoficko-humanistickou myšlenku (jako předchozí příběhy). Určitě zkusím i poslední díl.
HELLBOY-DB
  11. 6. 2012, 21:22
Toto třetí pokračování, jak už je tady párkrát zmíněno, je fakt nejslabší. Vinu na tom má to, že první polovina knihy nemá, co se týká příběhu, skoro žádnou spojitost s prvními dvěma díly. To se změní až za polovinou příběhu, kde se objevuje provázanost přes měsíc Europu, na kterém ztroskotá loď a její posádku je nutno zachránit. Ale jak sám autor zmiňuje v dodatcích ke knize, nevyšlo vědcům to, z čeho chtěl čerpat do příběhu tohoto dílu, a proto asi vznikl jen tento slabý odvar. ===60%
nečik
  6. 9. 2011, 12:53
Jednoznačně nejslabší kniha z celé série. Clarke se s ní mohl rozhodně víc pomazlit. Ale ve své podstatě splňuje svůj účel, a čtenář tak má možnost dozvědět se, co se stalo na Europě po vzkříšení Lucifera.
velkyrobik
  11. 5. 2015, 21:30
2061 je bohužel z 95 % celkem zbytečné nadstavování děje. Jedná se spíše o takovou episodu pod odrážkou než o plnohodnotné pokračování. Kniha nerozvíjí příběh v klíčových bodech. Dá se říct, že po přečtění pouze 1., 2. a 4. dílu nevznikne patrně žádné chybějící místo.
haoken
  3. 12. 2011, 22:56
Taky si myslím, že tento díl je nejslabší z celé série. Chybí tam napětí, kterého jsem v předchozích dvou dílech hodně cenil.