Originální název: Rendezvous with Rama

ISBN: 978-80-7384-231-4

Baronet (2009) 978-80-7384-231-4 256
Baronet (1993) 80-85621-31-2 168
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1984) 25-092-84 220

Z vesmíru se postupně vynořuje obrovský objekt vážící miliardy tun, který astronomové pojmenují Ráma. Proniká nepředstavitelnou rychlostí sluneční soustavou a vesmírné sondy zjišťují, že se v žádném případě nejedná o přirozený objekt. Neuvěřitelné se stává skutkem a jak vědci tak celé lidstvo se s nadšením i obavami připravují na setkání s vesmírnou lodí. Nikdo netuší, kdo a proč přichází. Odpověď čeká za dosud hermeticky uzavřenými poklopy Rámy. (Založil/a: Tanmut)

Richie
  31. 3. 2015, 23:18
Přesto, že od mého prvního čtení tohoto Clarkova románu uplynulo dlouhých 30 let, neztratila kniha nic ze své čtivosti a napínavosti. Opět jsem prožíval ono objevitelské nadšení a napětí průzkumníků Rámova světa. Ne nadarmo byl idolem kapitána Normana slavný mořeplavec a objevitel kapitán James Cook. Průzkumná mise vesmírného Endeavouru byla podobným objevitelským činem jako Cookovo obeplutí světa v druhé polovině 18. století.
Ráma vydal jen část svých tajemství, ale každé z nich bylo výborně vymyšleno. Clark prokázal své kvality i po technické stránce - přestože se jedná o již letitý román a některé technické popisy mohou připadat velmi zastaralé, celkově to je velmi povedeně vykreslený svět neznámé mimozemské technologie.
Kniha patří určitě do zlatého fondu žánru sci-fi. 85%
Hledající
  3. 9. 2016, 23:35
Nemohu říci, že bych si z Rámy doslova sedl na zadek. Dokonce si už teď zpětně uvědomuji, proč si po prvním přečtení, které proběhlo před cca 20 lety, pamatuji spíše jen popis Rámy s vizí zářivého válce volně se vznášejícího vesmírem, jinak nic víc. Nejspíš jsem knihu nedočetl, a podobný problém jsem měl i nyní. Protože ač příběh vypadá tematicky nadmíru zajímavě, jsou tu už od začátku popisné pasáže, které se hodně vlečou, takže jsem se místy spíš „prokousával“ než svižně projížděl po dějové lince. Navíc mi při líčení interiéru Rámy, bohužel, přestávala nějak fungovat fantazie a já si prostě nedokázal úplně představit popisované struktury vnitřku lodi, přesně prostorově vnímat a chápat trasu výzkumného týmu nebo „meteorologické změny“ při „probuzení“ vesmírného korábu (tedy aspoň zpočátku). Kdyby tu byl text doprovázen aspoň pár obrázky, hned by vše fungovalo lépe. Což je škoda, protože Clarkova obrazotvornost je fascinující (ale možná to je jen problém můj). Naštěstí se ke konci začíná příběh „aktivovat“, některé popisné detaily jsou opakovány, děj nabírá na svižnosti a rozmanitosti. Na rozdíl od „Vesmírné odysey“ mi tu v závěru chybí nějaké vyšší poselství pro lidstvo. Takže kniha v celku není špatná, rozhodně boduje vymyslet si se vším všudy něco takového, jako je Ráma, zajímavý konec, ale „Odysey“ jsou prostě lepší. Něco mezi 3 a 4 hvězdičkami.
HELLBOY-DB
  22. 11. 2011, 20:57
Tento typ sci-fi, kdy se v příběhu objevují mimozemšťané mám ze všech nejradši. Po přečtení ale musím říct že třeba „Vesmírná odysea“ nebo „Konec dětství“ se mě zdály lepší. Důvod byl ten že během průzkumu uvnitř Rámy vše probíhalo pro mě až moc předpisově a tím pádem trochu zdlouhavě. Tady první díl série u mě trochu ztrací body. Ale perfektním koncem plným napětí si je částečně získává zpět. ===80%
Casey
  29. 4. 2016, 11:05
Je to ukázkové sci-fi od první do poslední stránky :-) Z popisu vnitřku Rámy pro mě bylo opravdu těžké si jej představit tak, jak asi autor chtěl, nicméně v celkovém pohledu je toto dílo geniální. Jak už tu někdo psal, ne všechny otázky zůstaly zodpovězené. Ale já si asi další díly číst nebudu, mě se líbí ponechat si tu nevědomost a tajemnost :-)
Kleome
  14. 9. 2016, 18:07
Bohužel musím napsat, že se mi kniha nijak zvlášť nelíbila. Prvních 80 stran o popisu Rámy a pak se konečně něco stane: rozední se. Samotný děj nastává asi tak od 113 strany a to je na můj vkus dost pozdě. Dokonce ani nemohu souhlasit s vyjádřením, že je technicky dokonalý. Nevěřím, že lidé, kteří osídlili mnoho planet včetně Merkura, by nedokázali prozkoumat podmořský svět Rámy. Proboha, vždyť těch pár kilometrů zase nebylo tolik. To dokážeme i my dnes. I samotné osídlení Merkura mi přišlo hodně přes čáru. Dvě hvězdičky za ten závěr, kdy se čtenář konečně dostane do děje, ale znám nesrovnatelně lepší sci-fi.
nečik
  6. 9. 2011, 12:46
Klasika! Vůbec, A.C.Clarke je (vlastně byl) novodobý Verne. Setkání s Rámou jsem přečetl na jeden zátah. Líbí se mi tyhle knížky, kdy člověk vstupuje do neznáma ...
Paity
  5. 9. 2013, 11:17
Setkání s neznámým a možná člověku nebezpečným, neprobádaným, to je přesně ten typ sci-fi knih, které mě vždy lákaly. Navíc když je jejich autorem takový velikán jako Arthur C. Clarke, je to jasné.
honzajh
  10. 6. 2014, 11:58
Jako by tomu něco chybělo, asi je to tím, že ne všechny otázky byly zodpovězeny. Ale to mě alespoň donutí šáhnou po další dílech, abych se dozvěděl co jsou ti Rámane za stvoření.
terrafelix
  29. 11. 2015, 20:04
Můj první Clarke a zároveň první "ryzí" sci-fi. Trochu ztěžka se mi nořilo do děje, protože (jak trefně psal mumin v předchozím komentáři) je příběh dějové poněkud strohý. Ale když už se do toho člověk dostane, ocitne se v úžasném a záhadném světě.
Příběh je detailně promyšlený a klobouk dolů před vším, co musel autor za svůj život nastudovat. Akorát ta pasáž s lehkym letounem na lidský pohon, který se náhodou ocitnul na palubě, když ho zrovna potřebovali, se mi zdála jako ultrafantasmagorie :) To tam snad fakt bylojen proto, že autor nevěděl, jak je dostat na druhý konec Ramy za moře. Jinak jsem byla nadšená a s radostí se vrhnu na další klasické sci-fi.
mumin
  13. 10. 2015, 1:33
Clarkova fantazie nezná hranic! V Setkání s Rámou vytvořil úchvatný (a striktně na vědeckém poznání založený) svět mimozemského vesmírného plavidla, které se nečekaně objevilo ve Sluneční soustavě. Posádka lodi Endeavour má pouze několik týdnů na to, aby záhadný objekt prozkoumala a pokusila se odhalit tajemství jeho tvůrců.

Clarke se nezdržuje zbytečnými dějovými odbočkami ani neplýtvá prostorem pro vyčerpávající popis postav. Clarke prostřednictvím kapitána Nortona pomalu a důkladně jako zkušený archeolog sestupuje po schodišti bohů hlouběji do útrob tajemné Rámy a odhaluje zvídavému čtenáři monumentální „města“, zamrzlé moře nebo organické bioty…

Setkání s inteligentními návštěvníky z hvězd, jejichž úmysly zůstávají skryty, staví lidstvo (které ve 22. století obývá kromě Země i několik dalších planet a měsíců Sluneční soustavy) do nelehké situace. Jsou Rámané přátelští nebo se jich naopak máme obávat? Je přílet Rámy dílem náhody nebo se jedná o záměr? A jak se vyrovnáme s poznáním, že kdesi hluboko v neprozkoumaném vesmíru existuje technologicky vyspělejší civilizace, než je ta naše?

Staromilské, dějové (možná až moc) strohé, ale zároveň precizní, napínavé a stále čtivé hard SF. 4,5/5
Moonwatcher
  30. 5. 2012, 7:52
Tak trochu zklamání, téměř každá kapitola byla napěchována potenciálem rozvinout příběh do neuvěřitelných dobrodružství objevování neznámého světa, ale pokaždé to skončilo stejně tak rychle, jak to začalo. Ale i tak z románu čpěla neobyčejná touha po poznání.
Pavel F.
  12. 2. 2011, 21:11
Všechny čtyři knížky o Rámovy jsem koupil hned jak vyšly a přečetl téměř jedním dechem, ale stejně tak si rád přečetl celou Vesmírnou odyseu a dálší knížky A.C.Clrka
bohužel mi dnes po půjčení chybí prní díl Setkání s Rámou, a podlouhé době se rád s ním proletím.
rodo
  5. 2. 2011, 22:28
Mám rád příběhy, které mě umí přenést do jiného světa. První díl Rámovy tetralogie (když nepočítám další 2 pokračování od Gentryho Lee) mě do jednoho takového fantastického světa přenesl a ani jsem nemusel opustit sluneční soustavu. Setkání s mimozemským objektem obřích rozměrů mě přesvědčilo o genialitě dnes již nežijícího spisovatele Arthura C. Clarkea. V knize Setkání s Rámou ukázal Clarke úžasný cit pro poutavé vyprávění a navnadil mě tak, že jsem si musel ihned sehnat i pokračování. Celá Rámova série nemá chybu, ale přesto je mi první díl úplně nejbližší.
Zizi
  18. 11. 2010, 23:30
úžasná knížka, celá série skvělá, škoda že další knížky už neměli tak úplně to kouzlo prvního dílu.. což ani nemohly. Tak jako tak Setkání s Rámou je pro nás doma klasika jako Malevil a Pán Prstenů