Průkopníci vědy a techniky v Českých zemích

Průkopníci vědy a techniky v Českých zemích

Fragment - 2003
ISBN: 8072008137, 9788072008131

Fragment (2003) 8072008137, 9788072008131 64

Technické řešení, vynález, průkopnický čin, vědecký objev. Mnoho práce, léta dřiny, noci strávené v laboratoři, dílně či pracovně. Někdy také náhoda, štěstí. Ale to přeje přece jen připraveným. A galerie těch, o nichž pojednává tato kniha, se to týká především. Byli to vždy jedinci, osobnosti, kdo určoval pokrok lidstva v dějinách. Na jejich myšlence, na nápadu, který zrodil jejich mozek, záleželo. Často však bylo důležité vynález rychle patentovat, uplatnit jej, vyrobit či prodat. Mnoha našim průkopníkům se to nepodařilo, a tak slávu a smetanu v podobě tučných zisků získávali jiní. Mnohdy záleželo na prostředí, na povaze vynálezce, na době, ve které žil, ale i na lidské závisti. Mnozí došli uznání nejdříve v cizině, aby je mohl vlastní národ pochopit a být na ně hrdý. Tato kniha zachycuje slovem a obrazem život a činy významných průkopníků vědy a techniky působících v Českých zemích. Začíná tvůrcem orloje Mikulášem z Kadaně, pokračuje J. Š. Netolickým a J. Krčínem, staviteli rybníků, všímá si P. Diviše, vynálezce hromosvodu, J. Božka a F. Brunicha, konstruktérů prvních parních strojů v Čechách, F. J. Gerstnera, významné osobnosti konce 18. a začátku 19. století a zakladatele Královského stavovského technického učiliště, J. Ressla, vynálezce lodního šroubu, F. Křižíka, jedné z největších postav české techniky, L. Svitáka, konstruktéra prvního automobilu na našem území, V. Laurina a V. Klementa, konstruktérů prvního motocyklu, nevynechá samozřejmě J. Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za fyzikální chemii, či některé z významných osobností posledních čtyřiceti let. Mezi plejádou vědců a techniků nechybí ani cizí osobnosti, jakými byli například Tycho Brahe, J. Kepler či J. Barrande, jimž se Čechy a zvlášť Praha staly dočasným či trvalým domovem. (Založil/a: andyfeng)