Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Návrat Rámy

81%
4 89
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Návrat Rámy
 Všechny obaly
Návrat Rámy
 Všechny obaly
Originální název: Rama II
Poprvé vydáno celosvětově: 1989

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Baronet - 2009
ISBN: 978-80-7384-242-0
Počet stránek: 480
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 18x v oblíbených
v přečtených 157x v přečtených
v knihovně 48x v knihovně
k přečtení 21x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Baronet (2009) 978-80-7384-242-0 480
Baronet (1994) 80-85621-90-8 320

Před mnoha lety se ve sluneční soustavě objevila obrovská a záhadná vesmírná loď – důkaz toho, že ve vesmíru existují nebo existovala inteligentní stvoření. Nyní, na počátku 23. století, objevují astronomové další loď řítící se k Zemi. K jejímu uvítání je sestavena a vyslána vstříc skupina těch nejbystřejších myslí. Účastníci setkání jsou vybaveni veškerou dostupnou informací o ramanské technologii a kultuře. Ale nic je nemůže připravit na to, co je čeká na palubě Rámy II, překvapivé, hrozivé a možná smrtelné tajemství. (Založil/a: Tanmut)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
40% 40% 40% 40% 40%
  7. 10. 2016, 22:26
Chtěl jsem napsat obsáhlejší komentář, ale pak jsem zjistil, že téměř úplně vše za mě už výborně napsal uživatel mumin. Zcela souhlasím s jeho pohledem na toto dílo, snad jen v hodnocení jsem o něco laskavější.
Každopádně to je málo povedené pokračování Setkání s Rámou - a zřejmě díky tomu, že Clarke jako autor ustoupil do pozadí a dílo bylo ve větší režii Gentry Lee.
Nebudu opakovat vše, co tak dobře v komentáři píše mumin - pouze to doplním ještě o kritiku popisu budoucnosti lidstva. Mělo se jednat o dobu roku 2200, ale popisovaná technická vyspělost sedí spíše na naši současnost nebo dokonce ještě horší (stále používají k audiozáznamu kazety??). I po této stránce byl román velkým zklamáním.
Stupidita dialogů, dějových zvratů, myšlenkových pochodů hrdinů, technických popisů - to vše mi kazilo dojem ze čtení, takže výsledkem je málo příznivé hodnocení - dvě hvězdičky (45 %).
HELLBOY-DB
60% 60% 60% 60% 60%
  1. 9. 2011, 19:44
Po prvním díle jsem se hned pustil do tohoto pokračování, ale prokousat se téměř k ukousání nudnou první třetinou bylo skoro nad mé síly. V této 1/3 se zdlouhavě seznamujeme s postavami, děj se téměř nikam neposunuje, sem tam se zmíní příprava letu na Rámu II. V druhé třetině se přesuneme na samotného Rámu, průzkumníci se seznamují s lodí ale taky to ještě není ono, vše už je totiž známo z prvního dílu a pocit z neznáma není už takový. Konec 2/3 a 3/3 posunují knihu nakonec lehce nad průměr. V této části se posádka dostává do nitra lodi a tady se děj začíná ubírat tím správným směrem. Někteří členové výpravi umírají, část se ocitá v podzemí kde objevují mnohá tajemství zde skrytá, včetně jejich "obyvatel". Úplný konec je dost podobný konci prvního dílu ale to není na škodu. Jen díky této 3/3 dám sérii ještě šanci. ===60%
mumin
20% 20% 20% 20% 20%
  13. 10. 2015, 16:38
Obsahuje spoiler spoiler Mimořádně nevydařené a naprosto zbytečné pokračování výborného Setkání s Rámou. Je pro mě nevysvětlitelnou záhadou, že autor Vesmírné odysey, Rajských fontán nebo Města a hvězd svolil, aby takový brak byl podepsán jeho jménem (i když většinu „spisovatelského“ řemesla odvedl Gentry Lee).

Na Návratu Rámy je všechno špatně. Prvních téměř 150 (!) stran vyplýtvá Lee na nevěrohodný historický exkurz do období ekonomické krize 2. poloviny 22. stol, vytváří zápletky vhodné maximálně do povídek pro nezadané čtyřicátnice (vztah des Jardinsové s králem Henrym, rozvod Wakefielda s filmovou hvězdou), ani dialogy nejsou autorovou silnou stránkou a celé kapitoly věnuje pro vývoj děje zcela marginálním postavám (svatý Michael ze Sieny) a situacím (večírek v Hadrianově vile, O’Tooleho návštěva Říma).

Ihned po příletu na Rámu začnou eskalovat konflikty mezi členy posádky a na objevování mimozemského světa si můžeme nechat na dalších 100 stran zajít chuť. Kdybych mohl panu autorovi položit jednu otázku, optal bych se ho, proč je nejdůležitější vesmírná mise v dějinách lidstva tak diletantsky naplánovaná (není pevně stanoven harmonogram průzkumu ani se zjevně nepočítá s nepředvídatelnými událostmi) a za členy posádky jsou po mnohaměsíčních přípravách vybráni většinově idioti, sociopati nebo zdravotně hendikepovaní jedinci?

Když konečně kosmonauti z mise Newton sestoupí do útrob tajemného vesmírného tělesa, napne Lee svou pozornost k rozvíjení milostného poměru mezi des Jardinsovou a Wakefieldem a čtenáře zahltí nepodstatnými příběhy ze života hlavních protagonistů (vzpomínky des Jardinsové na šamanský obřad Poro a olympijské vítězství v trojskoku, Sabatiniové sexuální historky z období dospívání, Wakefieldův tyranský otec). Jen mimoděk odkrývá další tajemství Rámanů a teprve posledních několik desítek stran nabízí alespoň částečně příběh, který bych od pokračování Clarkova mistrovského kusu očekával. Relativně důstojný závěr románu nemůže ovšem zachránit Leeovu (a Clarkovu?) spisovatelskou bídu. Další díly určitě číst nebudu.

Pozoruhodná je i ideologická stránka knihy. Lee zjevně trpí silnou nedůvěru v úřední aparáty a politiku. Nevynechá proto jedinou příležitost, aby zkritizoval byrokratické postupy a na rozdíl od Clarkova prvního dílu líčí pozemské politiky téměř výhradně v negativním světle. Protipólem neschopných vládců mu je katolická církev, která reprezentuje následováníhodné ideje (to ukazuje, jak pramalý vliv měl Clarke – dle vlastních slov logický pozitivista a krypto-budhista – na výslednou podobu Návratu Rámy). Negativně líčené postavy (Sabatiniová, Brown) disponují charakterovými vlastnosti, které jsou v přímém rozporu s křesťanským učením (sobectví, neúcta k rodině a životu, marnivost, promiskuita). Naproti tomu kladní hrdinové jsou v souladu s myšlenkami šířenými církví. Generál O’Toole je aktivní katolík, des Jardinsová s Wakefieldem uzavírají na konci knihy křesťanský sňatek.