Originální název: The Garden of Rama

ISBN: 978-80-7384-270-3

Baronet (2010) 978-80-7384-270-3 512
Baronet (1994) 80-85621-91-6 352

Spoluautor: Gentry Lee

Ráma II, kosmická loď mimozemské civilizace, je na cestě ze Sluneční soustavy a odváží na své palubě tři kosmonauty ze Země. Před nimi je neznámo, cesta, kterou se člověk ještě nikdy nevydal. Na jejím konci se možná nachází pravda o Rámovi… (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  4. 12. 2011, 14:32
Třetí návštěva lodi Ráma a pro mě zatím nejlepší díl série. V porovnání s druhým dílem se tady spolupráce dvou autorů podepsala na perfektním ději, který má spád od začátku do konce. Tuto knihu si řádím k nejlepším sci-fi co jsem kdy četl.
Děj začíná odletem Rámy II ze Sluneční soustavy ke hvězdě Sirius kde se nachází Uzel (rámanská mezistanice). Cesta k této hvězdě trvá 12 let a mezitím se Nicol, Richardovi a Michaelovi narodí 5 dětí. Poté co dorazí do Uzlu je všech osm osob rok podrobováno výzkumu. V doku je mezi tím Ráma II přestavěn na cestu zpět do Sluneční soustavy. Z Uzlu je vyslána zpráva k Zemi s požadavkem na 2000 lidí kteří mají doletět na orbitu Marsu kde budou vyzvednuti. Pod záminkou znovu osídlení Marsu je na Zemi vybrána třetina zástupců agentury pro vesmír a zbytek jsou vězni kterým bude odpuštěn zbytek trestu. Po nalodění lidí se Ráma III vydá zpět do hlubokého vesmíru, kde bude tajně sledováno jejich chování. Během pár let se situace v kolonii začne vyvíjet jinak než si původní posádka Rámy představovala. Agresivní skupina lidí pod vedením šéfa mafie se ujímá vlády a začíná válku proti jednomu z druhů kteří cestují společně s lidmi na palubě. Kniha končí otevřeným koncem v předvečer popravy jednoho z původních astronautů. ===100%