Originální název: Rama Revealed

ISBN: 978-80-7384-286-4

Baronet (2010) 978-80-7384-286-4 608
Baronet (1995) 80-85621-21-5 428

Spoluautor: Gentry Lee

Nicol Wakefieldová, odsouzená k trestu smrti, prchá přes Válcové moře na ostrov záhadných mrakodrapů New York, do podzemních chodeb obývaných stejně tajemnými a nebezpečnými oktopavouky. Tak začíná poslední dějství rozsáhlé rámanské epopeje, díla, které nemá v dějinách science fiction obdoby. Dozvíme se konečně, kdo postavil dokonalou kosmickou loď nazvanou pozemšťany Ráma, a jaké pohnutky jej k tomu vedly? Arthur C. Clarke a Gentry Lee přicházejí s novou, naprosto originální koncepcí vesmíru! (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  27. 5. 2012, 12:25
I když se jedná o zakončení série, tak tento díl nedosahuje kvalit předchozího a pro mě ze série nejlepšího dílu. Autoři až moc dlouho zdržují uprchlíky v habitatu oktopavouků, tím pádem to odnáší děj, který už nemá takový spád. Co se týká toho hlavního a to finále, ve kterém jsem se měl dozvědět kdo jsou Rámané a jak to dopadne s Nicole a její rodinou, tak tady autoři mírně zklamali. Čekal jsem něco víc zásadnějšího, ale i tak to nebylo špatné a tento díl řadím lehce pod první. --- 80%
Celkově sérii hodnotím jako podařenou, ale mohlo to být lepší, nebýt zaškobrtnutí u druhého dílu. ** 80% **