Cti otce svého,ale miluj ženu svou

Cti otce svého,ale miluj ženu svou Originální název: Cti otce svého,ale miluj ženu svou

Rybka Publishers - 2010
ISBN: 808706738X

Rybka Publishers (2010) 808706738X 365

Příběh Filipíny Welserové, první neurozené ženy v rodině Habsburků Kdo byla Filipina Welserová? Co o ní víme? Zřejmě krásná, vzdělaná a fascinující žena, která se v polovině 16. století na zámku Březnice tajně provdala za českého místodržícího Ferdinanda II. Tyrolského a kterou její tchán - císař Ferdinand I. - jakožto ženu neurozenou z hloubi duše nenáviděl a odmítal uznat za právoplatnou manželku svého syna. Ale to by samo o sobě nestačilo na to, aby se zapsala do dějin. Filipína byla totiž jednou z těch osobností, které prorážejí dějinám nové cesty, otevírají nové obzory, do té doby neznamé. Filipína Welserová svým životem charakterizuje úžasnou dobu evropské renesance. Dobu, jež vtiskla svou tvář našemu světu nejen novým stylem architektury, malířství či sochařství, ale i zcela novým pohledem na život. Dobu, která znamenala především zlom v lidském myšlení, kdy se namísto dosud všudypřítomného Boha postavil do centra zájmu člověk, krása, všestranný rozvoj, svoboda a vědění. Je to doba, kdy se člověk od nebeských věcí čím dál více obrací k věcem pozemským a lidským, od věčnosti k pozemskému životu. A nové humanistické ideály a vědění, šířené nedávno vynalezeným knihtiskem spojovaly lidi mezi sebou náhle víc než jejich původ. Proto si tedy Filipina mohla najít svého prince a on se do ní mohl zamilovat. Naše znalosti o vládě habsburské dynastie v Čechách se omezují většinou na dobu po Bílé Hoře, na období temna a národního utrpení. Jestliže občas zabloudíme do období dávnějšího, tak snad jen k osobě císaře Rudolfa II., který přitahoval spisovatele odjakživa svou extravagantní osobností. O prvních dvou generacích Hasburků na našem trůně toho ale až zase tolik nevíme. Takže pokud vás osudy prvních habsburských vládců na českém trůně zajímají, otevřete knihu ležící před vámi. Jsou stejně jako lidské osudy před nimi a po nich naplněny láskou, nenávistí, konflikty a trápením. Pojďme se tedy na tu dobu podívat. Prostřednictvim osudu Filipíny Welserové a jejiho prince Ferdinanda Habsburského. (Založil/a: allllllllll)

janeicka
  5. 7. 2014, 12:02
Příběh Filipíny Welserové a arcivévody Ferdinanda Tyrolského se váže k zámku v Březnici, kde provádím, a proto mám k příběhu zvláštní vztah. Nesmírně mne zajímalo románové zpracování života první neurozené ženy v rodě habsburském, krásné a vzdělané Filipíny. Vše je popsáno s historickou přesností, ale nesmírně mi vadila jedna věc - všichni si tykali a zdrobňovali svá jména, někdy až příliš. Budoucí císař Maxmilián II. byl Max, jeho bratr Karel Štýrský Karlík a nejvíc mi vadilo oslovování císaře Ferdinanda I. Habsburského táto, to mi prostě nesedělo. Je vidět, že román je opravdu určen široké veřejnosti, které asi tato forma psaní nebude vadit, ale já tím byla bohužel zklamaná. A další věc je konec, který celý příběh utne v půlce. Z tohoto důvodu hodnotím jen třemi hvězdičkami, i když předpokládám, že nezaujatému čtenáři, který příběh Filipíny a Ferdinanda nezná, by se kniha mohla líbit víc.