Originální název: Childhood's End

Baronet - 2005
ISBN: 80-7214-822-2

Baronet (2005) 80-7214-822-2 224
Laser-books (1992) 80-85601-06-0 185

Když z vesmíru přilétly obrovité tiché lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti z lodí, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. Padesát let je dost dlouhá doba na to, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukážou, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se však dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v „něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy…

Konec dětství, jeden z právem trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů všech dob, je Clarkovým mistrovským dílem, který pojednává prostým jazykem a v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (Založil/a: Tanmut)

Rames
  12. 9. 2013, 17:46
Ano, víme že je nad námi vyšší moc, někdo si to může vasvětlit Bohem a někdo vesmírnou inteligencí ale všichni víme jak to skončí.
Ale komu tím prospěješ ! Clarku.
HELLBOY-DB
  28. 8. 2011, 17:35
Má druhá sci-fi kniha do které jsem se pustil a doteď zatím ničím nepřekonaná. Jak jsem se začetl odložil jsem ji až po osmi hodinách, nelze takové čtivo přerušit, úplně ohromen. Děj nádherně odsípá, od přistání mimozemské lodi na Zemi, po 50 letech od přistání odhalení jejich identity, a pomoc ve vědě lidstvu v následujících desetiletích. Vše má ale svůj záměr, lidstvo totiž netuší a ani nemá tušit co se má stát. Blíží se totiž jeho neodvratný konec. ===100%
Balu
  1. 10. 2013, 23:28
Bez ohledu na Vesmírné odyseje i Clarkova další díla, tato kniha je naprostý skvost, který mě napoprvé naprosto uchvátil svým dějem, jeho spádem i koncem, melancholickým a velikým. Něco velkého končí, něco ještě většího začíná.
Rominka
  25. 9. 2015, 10:58
Konec dětství mě skutečně zaujal. Byla jsem opravdu zvědavá na závěr, i když vnímavější čtenář ho začne tušit velmi záhy. Myšlenka Clarka je vážně super, nicméně nepřítomnost postavy, do které by se člověk mohl více vžít, mi celkový dojem z knihy trochu kazí. A to je myslím dost škoda.
Paity
  10. 9. 2013, 12:01
Arthur C. Clarke ve své ryzí sci-fi románové podobě. Tohle je prostě příběh, který zaujme každého fanouška žánru.
mumin
  2. 9. 2015, 22:46
U jiného autorova románu (Město a hvězdy) jsem napsal: „Nadšení z obdivuhodné Clarkeho představivosti v první polovině knihy … vystřídalo trochu zklamání z uspěchaného závěru.“ Pro Konec dětství platí víceméně opak. Zajímavý nápad, tradičně úchvatný popis cizích světů a velkolepé rozuzlení, ale také spousta „hluchých“ míst v prvních dvou třetinách knihy. Clarke je překvapivě nepřesvědčivý při popisu společenských, ekonomických a kulturních změn v epoše Vládců (opravdu je v polovině 21. století věda, politika a umění výhradně doménou mužů, zatímco ženy se v době materiálního dostatku a téměř neomezených možností seberealizace musí smířit s tradiční rolí matky, manželky či milenky?), většina postav není příliš zajímavá a některé dějové odbočky působí poněkud bezradně (únos Stormgrena nebo život v Nových Aténách).

Clarke, pravděpodobně ovlivněn dobou (román vyšel v roce 1953), překvapí cynickým a depresivním pohledem na budoucnost lidstva. Konec dětství můžeme číst jako kritiku kolonialismu, výsměch existujícím náboženským dogmatům a fatalistickou vizi neodvratitelné zkázy jednoho živočišného druhu, jehož osud je plně v rukou tajemných vesmírných sil. Právě neotřelé a šokující finále je důvodem, proč je Konec dětství často považováno (neoprávněně) za jednu z nejlepších sci-fi knih historie. Za mě dobrý, ale nikoli výjimečný román.