Originální název: The City and the Stars

ISBN: 978-80-7193-382-3

Laser-books (2014) 978-80-7193-382-3 288
Baronet (2005) 80-7214-835-4 296
Laser (1992) 80-85601-11-7 208

Diaspar je posledním domovem lidstva již po několik miliard let, poté co se celá Země proměnila v poušť. Lidé zapomínají a z dávných dramatických událostí se stávají mýty. Pouze jediný z nesmrtelných, Alvin, zoufale touží dovědět se, co leží za hranicemi bezpečně chráněného města. Kdysi se stalo něco, co nejenom zničilo zvědavost člověka, ale také jej vyhnalo z hvězd, aby se choulil v posledním malém uzavřeném městě. Alvin se s neutuchajícím úsilím krok po kroku prokousává tajemstvími a zasutými vědomostmi aby odhalil osud lidstva i celé galaxie skrytý pod nánosem strachu a lži. Snad jeho odhalení umožní lidstvu oprostit se od nadvlády paměťových bank a obnovit ve městě cyklus života a smrti umožňující lidstvu jeho rozvoj. (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  30. 9. 2012, 18:20
I přes rozvláčnější úvod, kdy hrdinovi trvalo poměrně dlouho, než se dostal z města, do země dávno zapomenuté, mě četba této knihy nakonec chytla a nepustila. Objevování nových a neznámých Světů a věcí je pro mě, když se autorovi podaří vše dobře napsat, vděčné téma. ===100%
Balu
  6. 9. 2013, 23:57
Mám z toho obdobné pocity jako venpazz. Přestože jsem knihu přečetl prakticky za jediný den, nějak postrádala ten potřebný tah... kromě toho jsem měl pořád dojem, že jsem to už četl, a mýlil jsem se jen napůl - tento námět Clarke zpracoval také v díle Proti pádu noci, dokonce se stejnými jmény.
Každopádně, jako oddechovku ano, ale jako dílo, které vám vyrazí dech (s čímž jsem počítal já) spíše ne.
Paity
  10. 9. 2013, 12:05
Tak trochu složitější kniha, zejména příběhově. Paradoxně si myslím, že kniha byla zbytečně krátká a naopak kolikrát její omezený prostor byl využit množstvím zbytečných událostí.
Ances
  26. 6. 2016, 21:12
Zajímavý příběh z daleké budoucnosti, kdy lidstvo pokořilo vědu, vesmír, ale nakonec i samo sebe. Touha hrdiny najít a navrátit staré, zapomenuté hodnoty, pocítit pravou lásku a sounáležitost, dovede ke spolupráci poslední potomky lidí, kteří si snad díky nově nabytému sebevědomí zachrání svůj svět (a možná i znovu podmaní celý vesmír).

Děj mohl být lépe a více rozvinut. Autor však už zhruba v polovině položil všechny otázky o životě a bytí, které pro příběh zamýšlel, a tak asi neměl zapotřebí psát víc.
mumin
  30. 3. 2015, 0:47
Nadšení z obdivuhodné Clarkeho představivosti v první polovině knihy, která se odehrává ve "dokonalém" městě Diaspar, vystřídalo trochu zklamání z uspěchaného závěru. Čekal bych víc propracované charaktery "Lysanů" (zejm. Hilvara), chtěl bych znát lépe osud Shalmirane, chybí mi datailnější popisy planet v Galaxii sedmi sluncí... Ale i přesto velmi dobrá kniha.
sourekm
  8. 11. 2015, 11:14
Byla docela škoda, že autor nevěnoval i nějaký prostor na materializaci předmětů a nějak jí nekomentoval. Svět kde se zmaterializuje ten nábytek který je zrovna potřeba je zajímavé myšlení proti proudu.
Ačkoli chápu, že podstata příběhu byla spíše o vzájemné xenofobii mezi vyspělým a konzervativním městem.
piratmartin
  18. 2. 2013, 9:32
Tohle se mi hooooodně líbilo. Fakt moc pěkný, napětí, atmosféra.. paráda! Tohle by se dalo předělat to počítačové hry jako adventura.