Rétorika pro každého

Rétorika pro každého

Podtitul: Co nás mohou Aristoteles, Lincoln a Homer Simpson naučit o přesvědčování

Originální název: Thank you for arguing : what Aristotle, Lincoln, and Homer Simpson can teach us about the art of persuasion

Computer Press - 2011
ISBN: 978-80-251-2693-6

Computer Press (2011) 978-80-251-2693-6 359

Myslíte si, že rétorika není pro vás? Nechte se inspirovat Homerem Simpsonem, Winstonem Churchillem nebo Abrahamem Lincolnem a zlepšete si skóre úspěšnosti v hádkách vedených bez hněvu ať už v e-mailech, na pódiu nebo u piva. Tato kniha je nejen poučná, ale také psaná se srdečností a vtipem. Naučí vás, jak poznat základní rétorické nástroje, i jak je šikovně a přesvědčivě použít, až budete chtít příště prosadit svou.

Rétorika znamená víc než velkolepé řečnictví, umí víc než používat slova k ovlivňování nebo přesvědčování, jak ji popisuje Websterův výkladový slovník. Rétorika nás učí debatovat bez hněvu. A dává možnost najít zdroj společenské moci Zdá se vám, že slovo rétorika zní příliš vznešeně? Zapomeňte na to. Kniha Rétorika pro každého vás naučí, jak toto umění využívat v každodenních debatách a sporech. Upozorňuje zejména na: potřebu stanovit svoje cíle a uvědomit si čas, ve kterém se spor odehrává, situaci, podle níž volíte, zda je vhodnější zdůraznit charakter, logiku nebo emoce, umění rozpoznat ideální načasování a formu sdělení. Nechte se inspirovat mnohými proslulými i méně známými řečníky (v knize nechybí Cicero, Britney Spearsová, svatý Augustin, královna Viktorie ani Bart Simpson) a naučte se, jak poznat základní rétorické nástroje i jak je šikovně a přesvědčivě použít. Autor vám prozradí nejen časem prověřená tajemství, ale i současné rétorické techniky a populární úskoky, mezi něž například patří: Ciceronova strategie, jak v několika krocích přimět publikum k jednání, trik Abea Lincolna, který vám radí, jak snížit očekávání publika předstíráním vlastní neschopnosti, kódový jazyk, který používají politici, když chtějí zapůsobit na konkrétní skupinu lidí, chiasmus neboli křížová figura, fígl Eddieho Haskella. Tato kniha je nejen poučná, ale také psaná se srdečností a vtipem. Neobsahuje totiž pouze ukázky projevů známých rétorů, ale i mnoho příkladů a rozhovorů ze skutečného života.

Jay Heinrichs strávil dvacet pět let ve vydavatelstvích jako autor časopisů, redaktor a vedoucí pracovník. Svou kariéru začal jako novinář a redaktor ve Washingtonu, D. C., kde se specializoval na ochranu životního prostředí. Později pracoval jako zástupce šéfredaktora v časopise Outside, šéfredaktor oddělení pro sport a zdraví v Rodale Inc., zakládající ředitel časopisu US Airways Attaché a skupinový vydavatel Ivy League Magazine Network. Rada pro rozvoj a podporu vzdělávání mu třikrát udělila zlatou medaili za nejlepší reportáž o vyšším vzdělávání. Jay žije se svou ženou Dorothy Behlen Heinrichsovou na svém stopadesátiakrovém pozemku ve středním New Hampshiru.

(Originální anotace) (Založil/a: TrissRc)

Boart
  13. 9. 2011, 11:45
Kniha by se dala vystihnout pojmem: "Odborná kniha pro laiky". Autor nás velice vtipnou formou seznamuje se základními principy Rétoriky, které doplnil o vlastní zážitky a příběhy nejen ze svého života. Jak už název napovídá vysvětluje rétorické prvky od Aristotela, přes Bushe, Eminema až po fiktivní postavu Homera Simpsona.