Černá kniha

Černá kniha Originální název: Zwartboek

Albatros
ISBN: 978-80-00-02160-7

Albatros 978-80-00-02160-7 184

Černá kniha je příběh, na jehož základě vznikl úspěšný film režiséra nizozemského původu Paula Verhoevena (Total Recall, RoboCop, Základní instinkt). Verhoeven se tímto filmem vrací do nizozemské historie, do doby 2. světové války. Ráchel, židovská dívka a později nadějná zpěvačka, se s rodiči a bratrem Maxem přestěhuje do Nizozemska, a když Němci Nizozemsko obsadí, celá rodina se ukrývá. Ráchel je jinde než ostatní členové rodiny a setká se s nimi v okamžiku, kdy se na radu kohosi z odboje rozhodne utéct a přejít na osvobozenecké území. Při plavbě je jejich člun objeven německou hlídkou a všichni pasažéři, kromě Ráchel, jsou zavražděni. Ráchel se dostane do odboje a dostane za úkol proniknout k vysokému důstojníkovi SD a svést ho. Hlavním tématem filmu je motto, že "byli i dobří Němci a špatní Nizozemci".
Režisér knihu doplnil zajímavými poznámkami k židovské otázce za 2. světové války. (Založil/a: Magdala81)

MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:48
Film jsem neviděla, četla jsem pouze knihu. Jistě to, ale napravím, na film se kouknu. Kniha byla krásná, četla se výborně.
Claire27
  31. 3. 2016, 15:03
Neuvěřitelně čtivé !! Jako první jsem viděla film, který se mi velice líbil. Nikdy bych nedokázala uvěřit, že všechny postavy z knihy mají své předlohy ze skutečného života. Už nyní chápu, proč Paul Verhoeven pracoval na scénáři tak dlouho. Propojit všechny ty životní příběhy do jedinečného celku je skutečně precizní práce.
twiGGy88
  29. 9. 2013, 15:31
Knihu jsem přečetla během jednoho odpoledne. Autor/režisér vtěsnal několik skutečných příběhů do života jedné židovské zpěvačky a o napětí nebylo nouze. Možná jich bylo až moc... ale promyšlené to má bezvadně, všechno zapadá. Film mě po přečtení knihy moc nebavil.