Dopisy za přáteli 1

Dopisy za přáteli 1 Originální název: Obituaries

Eminent - 2006
ISBN: 80-7281-228-9

Eminent (2006) 80-7281-228-9 191

William Saroyan, Armén narozený v Kalifornii, byl jedním z největších představitelů americké literatury minulého století, stejně vynikající dramatik jako romanopisec a povídkář. Dopisy za přáteli jsou poslední knihou, jež vyšla za jeho života. Autor na ní pracoval tím způsobem, že si vzal k ruce výroční seznam (za rok 1976) slavných nebožtíků z oblasti šoubyznysu, uveřejněný v časopise Variety, a dal inspiraci zelenou. Toto dílo se stalo jedním z autorových pozdních úspěchů a získalo bezmála i Národní cenu za literaturu. My se jeho prostřednictvím setkáváme nejen s věhlasnými spisovateli, s hvězdami stříbrného plátna, s hudebníky, ale i s lidmi obyčejnými, kteří díky autorově svěží imaginaci vypluli z hlubin jeho paměti na hladinu vyprávění. Saroyanovy sebereflexe přimějí i nás, abychom se zamysleli nad životem a smrtí - a to je všeprostupující téma knihy, jejíž první část leží před vámi.