Originální název: Tracy's Tiger

ISBN: 80-7203-689-0

Argo (2005) 80-7203-689-0 118
Argo (1996) 80-85794-73-X 147
Odeon (1980) 133

William Saroyan si vymýšlí. Každý spisovatel si vymýšlí, ale Saroyan si vymýšlí trochu víc a jinak než ostatní američtí autoři. Snad je to tím, že je Armén a že píše, jak sám říká: „anglickým jazykem o americké zemi a arménské duši." Tracyho tygr je téměř surrealistická fraška, nádherná lyrická bláznivina, připomínající cirkusovou klauniádu. Je v ní tygrů několik. Tracyho tygr je černý panter, který uteče z cirkusu, Tracyho tygr je láska... Tracyho tygr je sen, touha, radost...
Hlavní hrdina Thomas Tracy nosí v sobě uvnitř tygra. Tohoto nejdůležitějšího tygra v celé knížce má vlastně na svědomí William Blake, který napsal krásnou báseň o tygrovi, jenž se stal pro celé čtenářské generace ztělesněním síly a energie.

vladislaus
  9. 7. 2013, 13:59
Má oblíbená rocková skupina Laura a její tygři z této knihy kdysi čerpala. K přečtení se mi dostala až teď po letech. Začátek se mi líbil velice, ale přestože je kniha velmi krátká, prospělo by jí ještě její zkrácení. Pasáž hledání ztraceného tygra mohla být kratší, kouzlo knihy mi při této pasáži trochu vyprchalo.
nevermore
  19. 11. 2011, 23:20
Podobenství jemné jak satén. Pochopit se dá spíš srdcem než rozumem :) Mrzí mě že jsem ho četl až ve svých 24. Myslím, že se hodí tak pro 15-17 věku plného ideálů, které beztak zpravidla nedojdou naplnění..
s-reader
  5. 4. 2011, 11:39
Hrozně mě mrzí, že jsem si Tygra nepřečetl dříve. O tolik dříve, abych mohl plně docenit poetiku, která v této krátké knížce je. Ale o to více jsem mohl ocenit moudrost, kterou vkládá autor do úst doktoru Rudolfu Pingitzerovi, když mluví o tom, proč se vlastně živí psychiatrií.
jatox
  4. 9. 2012, 23:21
Asi jsem na to šla moc racionálně.
Četlo se to pěkně, ale ta charakteristika tygra mi do toho příběhu prostě vůbec nesedla. Čekala jsem nějakou závratnou tygří myšlenku, která do jednání postav sedne jak prdel na hrnec, ale marně.
Peetuliska
  7. 5. 2014, 7:11
Lehounká knížka, kterou máte přečtenou za pár hodin. Vykouzlila mi úsměv na rtech, je hezké si po dlouhé době přečíst něco tak nabyté fantazií.
Rames
  25. 3. 2014, 9:35
Já vidím pouze muže který svou hloupostí přijde o lásku která mohla být jeho jediná. Tygr zde vystupuje jako láska, jakýsi stříbrný vítr hlavní postavy Tracyho.
yarghoul
  24. 11. 2012, 18:07
Knihu miluji tak moc, že mám tygra z přebalu knihy vytetovaného na noze. Kouzelná kniha, která je spolehlivý recept, když potřebujete vykouzlit úsměv na tváři. Co víc dodat.
teola
  19. 7. 2014, 13:12
Tak tohle bylo překrásně napsané :-) Miluji knihy, které jsou plné poeticky krásných myšlenek. Za sebe mohu jen doporučit.
Pett
  3. 7. 2016, 18:30
Tracyho tygr si k mému já jaksi bohužel nenašel cestu... měla jsem neustále pocit, že mi ještě něco chybí k pochopení a uchopení myšlenky tohoto vyprávění... utekla mi síla příběhu mezi řádky...
Mým tygrem tedy nadále zůstává Richard Parker...
LeaLea
  12. 3. 2012, 13:43
Krátký, ale bohatý příběh. Protože jsem se s Tracyho tygrem setkala bez přechozích doporučení, autor mi trochu zamotal hlavu. Až přibližně od poloviny jsem doopravdy tušila, o co půjde. Mně se to líbilo. Zase jsem našla knížku, po níž se dá sáhnout vždycky a všude a pokaždé člověku něco dá.
PeťkaW.
  10. 5. 2012, 14:50
Knížka mi vzdáleně připomněla Malého prince, nevím proč...
Každopádně na tak krátký příběh, je v TT neskutečně moc. Člověk může knihu číst podesáté a znovu v ní objeví nějakou novou rovinu nebo myšlenku. Pohodové čtení, které v člověku zanechá svou nesmazatelnou a nezaměnitelnou stopu...
domingo
  8. 3. 2010, 18:00
Krásně metaforická próza, lehká a čtivá, dá se zhltnout za hodinku a půl. Svojí minimalistickou strukturu, umně skrytým filozofickým poselstvím a uhlazeným, jednoduchým a repetitivním stylem připomene třeba i Malého prince. Je vždycky příjemné najít knihu, kde se od začátku do konce soustředíte na příběh a až po dočtení vám dojde, že tady vlastně o příběh vůbec nejde. Saroyan byl skutečně velký spisovatel, možná měl značné kvalitativní skoky mezi jednotlivými díly, ale těmi nejlepšími se etabloval jako jedna z nejvýznamnějších osobností 1.pol 20.století v literatuře. (5/5)
Pim
  9. 5. 2013, 21:11
Rozhodně zajímavá a poetická knížka. Poprvé mi to asi tak trochu uniklo, ale po pár letech jsem četla znovu a příjemně mě to překvapilo. Asi přečtu brzy znovu, abych si vzpomněla, jak to je - mít tygra... Příjemné čtení.
Ajka13
  18. 7. 2012, 15:47
Asi proto, že nejsem moc natyhle filozofický díla a hlubší myšlenky, tak mě TT moc neoslovil. Jistě jde o zajímavý příběh a přirovnání vnitřního tygra je vskutku neotřelé, ale že bych si to musela přečíst znova...Hodně lidí to přirovnává k Malýmu princovi, ale podle mě jde o něco úplně jinýho a pro mě prostě Princ vede.
Ramirez85
  8. 9. 2016, 20:18
Ke knížce jsem se dostal skrz zpěváka Márdiho z Vypsaný fiXy, kterej jí bere jako svojí oblíbenou. A já už chápu, kde Márdi bere inspiraci pro svoje surrealistické texty, když čte takovouto literaturu. Saroyan na prostoru sotva sto stran popisuje a našeptává, co že je v životě nejdůležitější. Já jsem to podle jeho metaforického tygra, co byl ve skutečnosti černý panter, poznal hned na prvních stranách- nejsem na tom, se svým cynismem, až tak špatně :-) Krásná knížka, která vás prostě pohladí po duši, pokud nějakou máte.
PiGiFr
  9. 4. 2015, 11:41
Skvělý příběh s neuvěřitelnou atmosférou. Kdo nečetl, měl by to rozhodně co nejdřív napravit! Mám doma dokonce i audioknihu, kde je hudbou a zvuky atmosféra ještě přikořeněna a jako poslech k nedělní odpolední kávě je to naprosto geniální ;)
Martin_cz
  22. 2. 2015, 22:16
Kór nejsem na tyhle jemný a pravdivý(?) příběhy. Dám tomu, až bude čas, ještě šanci v angličtině, tak snad třeba zazáří o hvězdu navíc.
jitmik
  12. 9. 2012, 19:43
Několikrát přečteno, v různém věku. A výsledek? Spojení Nádherná kniha nevystihuje ani zdaleka to, jak je tato kniha dokonalá.
RockWagram
  6. 10. 2013, 23:26
Na Tracyho Tygra opravdu nelze jít rozumem. Ráno jsem ho dočetl a docvaklo mi to až teď. S tím časovým odstupem jsem to vstřebal a věřím, že ve mě Tygr zůstane dlouho. Jednoho vlastně taky mám...celý život...jen jsem si ještě nevybral jeho podobu.
Radka Pařízková
  23. 3. 2015, 20:55
Na tuhle knihu nikdy nezapomenu, byla nádherná od jejího počátku až do konce. Když jsem jí před několika lety poprvé dočetla, tahala jsem ji stále sebou a četla si jí dokola a dokola. Myšlenka s tygrem byla fantastická a duchaplná.
Ruxandra
  16. 5. 2011, 9:27
Zvláštní příběh. Člověk chvíli neví jak ho správně uchopit a když už si myslí, že to má, tam mu to unikne. Takový pocit jsem z toho měla. Stojí to za přečtení, ale nejspíš nad tím budete přemýšlet ještě pěknou chvíli po dočtení.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:31
Velmi zvláštní kniha. Těžko popsatelná. Úplně jiná, než všechny ostatní. Možná by se vzdáleně dala přirovnat k Exuperyovu Malému princi,ale opravdu jen vzdáleně.
Halalí
  25. 5. 2010, 12:39
Trancy má tygra, což je jeho výhoda od ostatních lidí, kteří tygra nemají. Tygra vidí jen Trancy. Můžeme tygra považovat, za Trancyho „druhé já“, ale i za jeho lásku, touhu, Lauru Luthyovou, novinářskou senzaci a vším možným, nejvíce však něčím, co je uvnitř Trancyho. Na tuhle ztřeštěnou, ale nádhernou frašku se těžce píše jakýkoliv řádek, natož krátký komentář. Potenciálním čtenářům mohu poradit snad jen, aby se snažili mít rádi Saroyanův snový svět, aby si pořídili vlastního tygra, nebo aby alespoň měli rádi tygry (byť by se maskovali za černé pantery). Úplně nejlepší by asi bylo, kdybychom se všichni stali tygry.
Bruffie
  29. 8. 2014, 22:03
Kouzelný, kouzelný... jen člověk, který nemá srdce, neocení krásu téhle knihy.
Každý máme určitě svého tygra, jenom jinak vypadá a možná o něm nevíme ?
Parádní kousek, je fajn ho mít doma mezi nej knížkama...
drussila
  7. 2. 2014, 20:54
Čirá krása! Kniha, ke které se často vracím a vždy slzím... Doporučuji vydání s ilustracemi Štěpána Danča a doslovem Martina Hilského - umělecké dílo jako komplet.
Andulka
  11. 2. 2011, 20:12
Krasna oddechovka, s nadhernymi metaforami, ktere jeste vyniknou v anglictine. Po docteni mi bylo lito tak akorat toho, ze ta knizka je moc kratka ...
Cermag
  1. 4. 2015, 12:45
Tato kniha má nepochybně své kouzlo...a každý ho nejspíše bude cítit jinak a jinde.

Vyvolala ve mě mnoho pocitů, od uvědomění si některých souvislostí v mém vlastním životě, po příjemný pocit z knížky, která se dá pojmout z několika rovin a věřím, že po druhém přečtení bude vyvolávat zase jiné spektrum pocitů a na jiných místech knihy. Vlastně ani nevím, jestli jsem jí pochopil...místo ano a místy ne, ale je tam takové to "něco", co je mimo řádky a přesto knihou prostupuje a vytváří její neobyčejnost...
shebi
  24. 11. 2013, 0:21
Těsně před vrcholem. Kniha se perfektně čte, je svým způsobem krásná, ale nenadchlo mě to tak, jako například Malý princ, to je asi problém tohoto díla, srovnávání s princem. Třeba po dalším přečtení si z toho vezmu něco jiného a víc, než teď, teď je to u mě na 4*.
klertecka
  26. 12. 2011, 12:45
Totálně působivá knížečka s poetickým příběhem. Tak dětská a přitom tak dospělá. Chytne vás za srdce, a o to víc, když taky máte svýho tygra.. a když vám taky nepřijde nic smutnějšího než tající zmrzlina. Miluju
java
  28. 3. 2010, 12:58
Milý příběh a velmi pěkná knížka, i když krátká. Stylem, nebo přesněji námětem se pro mě řadí trochu (ale opravdu trochu) k „Muž, který sázel stromy“. Čte se velmi lehce, člověka pohladí po duši.
dollyk
  10. 9. 2016, 16:55
Nikdy jsem to nečetl, ale poslouchal v nezkrácené verzi v podání pana Brodského. Myslím, že to povýšil na jedno z mých nejoblíbenějších děl. en příběh je prostě boží. Nevím proč, ale nemůžu si pomoci. Je to moje srdcovka.
Terka Koubková
  25. 8. 2016, 21:19
Před pěti lety jsem onemocněla na dovolené a s horečkou proležela dny na apartmánu, nemohla jsem udržet oči moc dlouho otevřené a tak moje zásoba knih, která je na dovolených kupodivu větší jak zásoba oblečení, přišla nazmar. Moje drahá maminka mi tehdy začala po večerech pouštět na iPadu audioknihu, jak to měla už od mého dětství ve zvyku. Tentokrát to byla právě tahle knížka, Tracyho tygr. Možná to bylo omámením z nemoci, možná za to mohl klidný a přátelstký hlas starého předčítajícího, možná za to mohla kniha sama, ale rozhodně ve mně zanechala krásné a poblouzněné myšlenky, které přetrvávají do teď. I po takové době na příběh s láskou vzpomínám a věřím, že jsem ho rozhodně nečetla naposledy. Vám všem, kteří se rozhodujete, zda to otevřete poprvé - neváhejte a čtěte.
skableska
  13. 6. 2016, 22:42
Teď jsem knihu dočetla, jsem z ní trochu rozpačitá... jsou v ní ale krásné myšlenky, které v sobě mají pravdu... knížka ve mě zanechala milý pocit, optimismus, pozitivní náladu, možná se k ní ještě vrátim.
HDosoudilová
  19. 11. 2015, 18:58
Na tuto knihu jsem se chystala už dlouho. Po jejím dočtení jsem ale vůbec nevěděla, co si o ní mám myslet. A doteď jsem z ní docela rozpačitá. Asi se k ní ještě budu muset někdy vrátit, zatím mě tedy nijak zvlášť neoslovila.
NomenOmen
  29. 3. 2015, 21:22
Obsahuje spoiler spoiler Diky tehle knize jsem opet zacala naslouchat pohadkam, verit na stastne konce a usmivat se srdcem. Magie okamziku ma carovnou moc a pri cetbe Tracyho tygra mi prislo, ze se snad zastavil cas a svet byl na okamzik o trosku krasnejsim mistem pro zivot. Nejvice se mi libil okamzik, kdy se Tracymu jeho tygr vratil. Simralo me u srdicka. Tygr pro me v pribehu nesymbolizoval jen lasku. Naladila jsem se na Sayronovu strunku a chapala jsem tygra jako komplex neurciteho nadherna, ktere stoji za to mit, vnimat i prozivat.
Faltuska
  10. 12. 2013, 20:57
Zvláštní slátanina, tak mi to zpočtáku přišlo :) Ale nakonec můj názor zpravila pointa vyplývající z příběhu, hluboká myšlenka. Nejspíš má opravdu každý svého tygra... 70%.
Jitka1
  19. 3. 2012, 15:16
Jedna z nejhezčích knih, na kterou nezapomenete. Kdo si oblíbil Tracyho tygra, bude milovat i Muže, který sázel stromy.
piko
  18. 12. 2015, 12:10
Chtěl jsem si přečíst něco krátkého, a tak mi padla do oka tato novela. Četlo se to hezky a rychle, ale tak nějak jsem to asi nepochopil, takže z toho mám rozporuplný pocit. Asi si to budu muset někdy přečíst ještě jednou.
janatom
  22. 7. 2015, 13:11
Četla jsem Tracyho tygra někdy v pubertě a stal se mojí zamilovanou knížkou. Ten tygr mě nějak provázel celý život, takže jsem si v padesáti letech nechala vytetovat na levé rameno kérku hlavy tygra, je úžasný, nádherně vystínovaný a určitě tohoto rozhodnutí nebudu nikdy litovat. Mimochodem, před pár dny jsem dostala nový vozík (ortopedický, invalidní, zkrátka vozík) a na každém kole mám 3 tygry, 2 rezavé a jednoho bílého, nádhera. :D
severik
  1. 11. 2014, 20:05
Jednoduchý, poutavý a nápaditý příběh o lásce v podobě tygra poukazuje hlavně na lidské hodnoty. Nechybí pomalý rozjezd, zápletka, vyvrcholení a pointa, kterou nese každá dobře strukturovaná novela. Moje oblíbená kniha!:)
violacea
  24. 5. 2014, 19:31
Úžasná kniha. Celý příběh je neuvěřitelně krásný a milý. Pomáhá nám zamyslet se nad svým tygrem a nad cestou jak ho případně znovu najít.
Sahara
  25. 1. 2014, 10:17
Poprvé jsem četla na střední jako povinnou četbu, po přečtení jsem nechápala nic a odložila s pocity: "to má být jako co...proč je to tak slavné..."
Po letech jsem se náhodně ke knize dostala znovu a výsledek? Stačilo pár stránek a "uáááááíííí..." je to tam, najednou je vše jasné...asi jsem ke knize potřebovala dospět a nabrat pár životních zkušeností. Bez tygra člověk jen živoří...
candlessinka
  6. 5. 2012, 9:47
Tuhle knížku jsem si koupila jen díky recenzím tady a nezklamala mě. Krásný, hluboký příběh, díky kterému jsem si uvědomila, že i já mám svého Tygra...
draki
  25. 12. 2011, 20:04
Jedna z nejtenčích a zároveň nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Tracyho tygr je sice psán v próze, ale přitom je tak poetický... Nejkrásnější metafora. Nejlépe je snad říct jen: Thomas Tracy měl tygra.
matysekski
  7. 12. 2011, 0:40
Tygr, který vlastně není tygr. Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším a vracím se k ní často a rád. Rozhodně doporučuji všem)
jjankovc
  23. 6. 2011, 23:29
Tahle knížka na čtenáře strašně působí. Už je to několik měsíců, co jsem ji přečetla a stále na ní musím myslet. Chtě nechtě, poselství a rétoriku té knihy musíte vztáhnout k sobě. - "Mám i já svého tygra?" "Kdo a co je můj tygr? "Vidím tygry ostatních lidí?" Působivé, moc působivé.
Bettuli
  9. 7. 2010, 12:13
Poprve jsem cetla Tracyho tygra, kdyz mi bylo asi dvanact. Hrozne se mi libil, i kdyz jsem si nebyla uplne jista, jestli nektere veci chapu, a kdyz je chapu, jestli je chapu spravne. Postupem casu, tedy, kdyz jsem ho cetla podruhe, potreti a poctvrte, jsem prisla na to, ze neni zadne spravne. Kazdy si to muze pochopit tak jak chce, jak se zrovna citi a v jake zivotni etape se zrovna nachazi. Navic tam pokazde vidim neco noveho, co jsem predtim nepostrehla. Zajimalo by me, jak tu knizku budu vnimat, az mi bude treba ctyricet. :)