Podoba

Originální název: The Likeness

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0392-2

Argo (2011) 978-80-257-0392-2 520

Tana Frenchová po velmi zdařilém prvním románu V lesích, za nějž získala v roce 2008 cenu Edgar Allana Poea, vydává další strhující román, který kritika i čtenáři nadšeně chválí. (Založil/a: Janinnaa)

Tana French Tana French
*01.01.1973

Barabura
  19. 6. 2013, 19:39
Je to velice plná kniha. Plná děje, emocí, napětí, lásky, hledání štěstí, hledání místa na zemi, vyrovnávání se se životem a otázek. Moc se mi líbilo jak dokáže Tana čtenáře vtáhnout a udělat z něj nejen pozorovatele, ale jednoho z hrdinů knihy. Aspoň já jsem měla celou dobu pocit, že jsem v Hlohovci celou dobu šestým obyvatelem. Měla jsem pocit, že knihu nečtu, ale že jí žiju. Samozřejmě, když člověk odhlédne od sci-fi základu o podobnosti dvou lidí, jak píšou lidé níže pode mnou. Ale já mám sci-fi ráda, tak nejsem tak přísná při míchání stylů.
Fabienne
  29. 12. 2011, 14:15
Někteří lidé jsou jako malý Černobyl, jsou plní jedu, který se z nich potichu vypařuje, a pokud jste jim nablízku, každé nadechnutí vás rozežírá zevnitř. Některé případy - zeptejte se kteréhokoliv policisty - jsou zhoubné a nevyléčitelné a stráví vše, s čím přijdou do styku.
Obvykle to lidem neříkám, nikomu do toho nic není, ale svou práci beru skoro jako náboženství. Detektiv vidí boha v pravdě a těžko byste hledali boha vyššího a nemilosrdnějšího. Obětí, kterou mu přinášíte, alespoň na oddělení vražd a tajných operací - a to byla ta jediná, kam jsem chtěla, protože proč se pachtit za nějakými lacinými šmuky, když můžete mít skutečné, úchvatné drahokamy? - je cokoliv anebo všechno, co máte, váš čas, vaše sny, vaše manželství, váš rozum, váš život. Tohle jsou ti nejkrutější a nejnevyzpytatelnější bohové ze všech, a pokud vás přijmou do svých služb, nevezmou si to, co jste jim ochotni nabídnout, ale to, co si sami vyberou.
------------------------------

Tak k téhle knize nemám vůbec žádnou připomínku. Přečetla jsem ji v jednom zátahu a oceňovala jsem vyjadřovací schopnosti Tany French; třeba v situaci, kdy Cassie poslouchá tajně rozhovor Davida a Abby a ledacos by se z něj mohla dozvědět - ten rozhovor je na 4 stránkách, oba mluví a řeší podle všeho velmi důležitou věc a přesto z hovoru nic zásadního nevyplyne. Už se těším na další knihy Tany French.
Nestea
  27. 9. 2012, 13:13
výborná kniha!!! Rozhodně lepší než V lesích. Přečetla jsem ji přes víkend a vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. :-) Jedna z kandidátek na opětovné přečtení. Napínavý děj až do konce!
illy
  10. 8. 2012, 8:31
Nesnáším když ze mě někdo dělá vokurku. A autorka se o to snaží. Dokonalý dvojník jak ho popisuje prostě neexistuje. Když někoho znáte pár let a ještě navíc s ním žijete - je to blbost. Dobře, přistoupíme na tuto hru. Pak je tu policistka, která je nasazena jako skrytý agent. S její schopností by při nasazení do nějaké fanatické sekty za týden prováděla rituální oběti a za tři páchala hromadnou sebevraždu. Zatajování informací kolegům je to nejmenší. Vždyť ona ty kulíšky ke kterým je nasazena vlastně miluje. Nechci znít jako šovinista, ale tohle mohla napsat jen ženská. Netvrdím že by se kniha špatně četla, ale vzhledem k okolním hodnocením (kromě kolegyňky Hoover se kterou souhlasím)dávám 40% a s French končím. Nazdar.
teola
  12. 9. 2011, 15:02
Těžko říct, jestli je Podoba lepší než V lesích, protože obě knihy mají pro mě kouzlo - každá odlišné. Chyběl mi Rob, ale i vyprávění z pohledu Cassie mělo svůj půvab.
svobodka
  6. 5. 2013, 17:26
Nejvíc mě potěšilo, že - jak vidím - nejsem sama, komu se nápad se záměnou dvou zcela stejných žen zdá naprosto nereálný. To je prostě pitomost. Ale kniha jako taková se mi líbila, krásně se četla a vyvolávala spoustu myšlenek.
DanielOsbourne
  11. 9. 2013, 20:01
Je až neskutečný, jak se mi tahle kniha dostala pod kůži. Postavy jsou skvěle vykresleny do detailu a pouto mezi nimi mě naprosto odrovnalo. I když příběh je trochu nepravděpodobný, určitě bych to nebral jako nedostatek. Je to zajímavý nápad a Cassie se pro tuhle roli skvěle hodila. Tana French ví jak psát a jak dostat čtenáře hravě do děje. Jak mile přišel na scénu "Hlohovec" s jeho obyvateli, cítil sem se být jedním z nich a možná se mi bude i dost stýskat. I když je to možná trochu divný. Pro mě Podoba předčila "V Lesích" v mnoha ohledech !!
Ruxandra
  7. 4. 2011, 10:07
Trochu jsem se bála si přečíst druhý román této autorky, když mě první lehce zklamal, ale byla jsem příjemně překvapená. Nevím zda to bylo tím, že tentokrát je příběh vyprávěn z pohledu ženy (tudíž mě bližší myšlení:) ), ale námět a děj knihy mě natolik upoutal, že jsem jí přečetla jedním dechem. I když konec knihy je předvídatelný a téměř od začátku to v podstatě všechno čekáte (nebo už jsem prostě jen přečetla tolik detektivních románů), i tak je v knize spousta čtivých věcí, které vás u ní udrží. Těším se na další díla této autorky!
MMacicekk
  7. 2. 2016, 13:05
I přes rozsáhlost knihy jsem se ani na chviličku nenudila, děj mě tak vtáhl, že jsem si připadala, že na Hlohovci žiju s nimi, mám úplně stejné pocity jak Barabura. Co se týče podobnosti dvou lidí, brala jsem to jako fakt a díky tomu jsem si knihu maximálně užila. Moje druhá kniha od Tany a hned si ji přidávám mezi oblíbené autorky.
Trina1
  12. 8. 2011, 9:59
Tak trošku jsem doufala, že se v této knize třeba posune dál záhada z první knížky. Zezačátku mi tu chyběl Rob Ryan, ale když jsem se potom začetla, nemohla jsem přestat :).
twiGGy88
  28. 9. 2013, 13:56
Kniha se četla sama. Bohužel mi po celou dobu vadila myšlenka naprosto identických a zároveň naprosto cizích žen - proto tak nízké hodnocení.
misssicccka
  16. 5. 2011, 7:24
Nejprve jsem si to nemyslela, ale teď můžu s potěšením tvrdit, že Podoba je lepší než V lesích, což je potěšující vzhledem k tomu, že se automaticky očekává, že s každou další knihou se autor vyvíjí a každá další kniha - zvláště tohoto žánru by měla být propracovanější. Podle mne se to Taně French podařilo a já ji za to děkuji. Přečtěte si před tím ale V lesích, jinak vám uniknou myšlenkové pochody a vzpomínky týkající se Roba :). Trošku mi déle trvalo se do děje dostat, o to to ale bylo lepší.
Taťána
  25. 1. 2014, 13:11
Souhlasím s většinou komentářů. Kniha se dobře četla, je napínavá, zajímavá, má pár opravdu dobrých myšlenek, ale nezůstala ve mně dlouho. Je třeba se osvobodit od toho, že hlavní téma je opravdu zcela nereálné. Plus hlavní hrdinka je někdy trochu na zabití.
Melda
  7. 6. 2013, 11:33
Připadne mi nemožný, aby hlavní hrdinka vypadala stejně jako oběť vraždy a aniž by ji znala, dokázala svým chováním přesvědčit její nejbližší přátelé, že je stále naživu. Když toto pominu, tak pomalý a barvitý styl psaní se mi prostě líbí. O kousek slabší než V lesích, ale stále pětihvězdičková knížka.
daisy miller
  12. 10. 2011, 16:38
"Podoba" Tany Frenchové je velmi čtivá a zajímavě pojatá detektivka. Přečetla jsem ji jedním dechem, přestože měla víc jak 500 stran. Na konci jsem se nestačila divit, jak téma, na které by jiní autoři potřebovali něco kolem 200 stránek, Tana Frenchová dokonale využila a "natáhla" do rozměrů tak velkých...už jen to si zaslouží obdiv:-)
mirabl
  11. 6. 2011, 14:04
Pohodová detektivka, i když trochu víc roztahaná. Ústřední motiv, detektivní agentka, která se infiltruje do uzavřené společnosti čtyř podezřelých vysokoškoláků na základě své fantastické podoby s jejich probodnutou spolubydlící, je trochu přitažený za vlasy, ale budiž. Docela napínavé sledovat, za jak dlouho a proč to "praskne".
rightname
  15. 8. 2014, 9:57
Strašně se mi líbí styl psaní Tany French, platí to i v případě Podoby. Ale jako řadě dalších mi přišel ten základní motiv tak věrné podoby dvou lidí neuvěřitelný.
Spicule
  22. 5. 2013, 19:37
Vcelku dobrá kniha i zajímavý příběh, chvílemi sice trochu těžko uvěřitelný, ale to mi ani tak nevadilo.
Myslím, že by příběhu prospělo, kdyby knížka byla o třetinu kratší. Začátek se dost vleče, ale po překonání první části (1. - 4. kapitola), se děj pohne a příběh dostane spád, i když i tam se najdou pasáže, které jsou trošku zbytečně rozvláčné.

Celkový dojem je ale pozitivní.
Olive Hoover
  10. 7. 2012, 14:52
To jsem spadla z višně, když si myslim, že dva stejní lidé (aniž by byli příbuzní) neexistují? Detektivka postavená na scifi základu mě nenadchla..
eddiedean
  15. 11. 2011, 10:02
Výborný psychologický román, ve kterém není zas až tolik akce, ale vše vynahrazují do detailu vykreslené a uvěřitelné postavy a skvostné dialogy...ty patří vůbec k tomu nejlepšímu co jsem kdy četl...takže jentak dál