Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jeden den v odpoledni světa

69%
3 13
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jeden den v odpoledni světa Originální název: One Day in the Afternoon of the World
Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Nejnovější vydání:
Argo - 2001
ISBN: 80-7203-328-X
Počet stránek: 198
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 22x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2001) 80-7203-328-X 198

Americký spisovatel arménského původu William Saroyan měl coby literární autor to štěstí, že ať naspal cokoli, mělo to půvab - tj. trvalou jiskru a moudrost. Za ta léta, co v českém překladu vychází, se mohli čtenáři seznámit již se všemi literárními žánry a útvary, kterým se věnoval. Je asi málo spisovatelů, kteří s takovou jednoduchostí, upřímností a průzračností zapisovali v podstatě celý svůj život a své komentáře k životům jiných, vydávali to, a dávali to tak na pospas veřejnosti, a ještě z toho všeho dokázali udělat skutečné umění. William Saroyan byl v tomto oboru mistr nad mistry.
Brzy po svém románu Kluci a holky, když jsou spolu z roku 1963 přišel o rok později s další autobiografickou prózou Jeden den v odpoledni světa, která opět zčásti čerpá z jeho nevydařeného manželství, ale téma je tentokrát ještě širší: čtyřicetisedmiletý známý spisovatel, který však je téměř bez peněz, přijíždí na týden do New Yorku, kde žije jeho rozvedená manželka i s dětmi, aby se tu sešel s několika literárními agenty, televizním producentem a jedním bohatým producentem, který by rád, aby mu autor napsal divadelní hit pro Broadway. Ubytuje se v hotelu Great Northern, kde kdysi bydlel a kde ho stále pamatují. Je konec září a začátek října a do toho všeho právě probíhá baseballové finále, zkazí se mu zub, potká se po dvaceti letech se Zakem, kamarádem z dětství, pomáhá své bývalé ženě s její vedlejší roličkou v chystané hře, bere děti na oběd, večeři a do divadla Palace na poslední americký vaudeville, který v New Yorku ještě dávají. Z obchodního hlediska mu nic nevychází, rodina je v troskách, i když se všichni snaží, a bilancování života nevypadá růžově. Každý večer se vrací do omšelého hotelového pokoje a ve snu na něho doléhají vzpomínky z dětství.
Přesto se tento román může směle měřit s pohádkovým Tracyho tygrem - i po tolika letech, která uběhla od „tygra" a která přinesla ten skutečný nedokonalý život a mnohé neblahé zkušenosti, nezlomil Saryoan nad krásou života hůl a nezdolně stále dál věří tomu, co má podle něho v životě opravdu smysl.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

poza_je_eifell
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 1. 2017, 16:56
Z nějakého důvodu po Tygrovi můj nejoblíbenější Saroyan. Příběh o spisovateli, kterého po návratu do New Yorku dostihuje závan toho, co tvořilo jeho úspěšný život. Nostalgie v odpoledni světa. Tichá knížka o kráse v maličkých záblescích.
Příběh o člověku, který se plouží těsně nade dnem, ale ani na chvíli na něj nedopadne. Ani na jeden den.