Náhodná setkání

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-355-7

Argo (2001) 80-7203-355-7 120
Nakladatelství Lidové noviny (1996) 80-7106-830-6 154

Kniha má sice podtitul Vzpomínky, ale o memoárovou literaturu v pravém smyslu nejde. V šestatřiceti kapitolkách jako by si autor namátkou vybíral střípky zážitků, které si jeho paměť náhodou zachovala, a on je jaksi dofabuloval či vypointoval s jistou dávkou své osobité filozofie. Všechny postavy, s nimiž se tu setkává, lidé různého věku a různé intelektuální či společenské úrovně, jsou v jeho nazírání obdařeny jakousi výlučností, originalitou, člověčí dimenzí, přirozeností, která je základním kriteriem jejich hodnocení. A z celé skladby prosvítá i nenapsaný, typicky americký příběh chudého chlapce, tentokrát arménského původu, který se proslavil.

vojtech.kucera
  23. 7. 2010, 9:12
Podobná knížka jako "Místa, kde jsem trávil čas". Kdo má rád Saroyanovo dílo, tak si s chutí přečte i tohle. Jájsem tuhle knížku četl během brigády na benzince, kde jsem toho na práci moc neměl a litoval jsem, že knížka není delší :-)