Příběh buddhismu

Podtitul: Průvodce dějinami buddhismu a jeho učením

Originální název: Buddhism. An Introduction and Guide

Barrister & Principal - 2010

Barrister & Principal (2010)
Barrister & Principal (2003)

Druhé vydání poutavého úvodu do buddhismu od předního buddhologa Donalda S. Lopeze nabízí odborný a zároveň jasný pohled na buddhismus, jeho praktikování, učení a školy. Mísí se zde pronikavá analýza s poutavým vyprávěním příběhů. Lopez objasňuje společné rysy a rozdíly mezi hlavními tradicemi buddhismu, a zpřístupňuje je tak zajímavým způsobem čtenáři. Příběh buddhismu se zaměřuje na současné praktikování buddhismu v životě a ukazuje, proč byl a zůstává tak přitažlivý po mnoho století a v tolika kulturách, včetně té naší.
Lopez začíná své vyprávění popisem stvoření a uspořádání buddhistického vesmíru a pak vypráví příběh Buddhova života utkaný z vláken historie, legend a dogmat (což je také tradiční postup v buddhistické literatuře). Vysvětluje důležité pojmy jako dharma - zahrnující náboženskou praxi a meditační techniky - a sangha - společenství mnichů, mnišek a laiků, kteří následují Buddhovo učení. Na závěr se autor noří do smyslu osvícení jako cesty k realizaci našeho pravého já a osvobození se od utrpení.
Kniha Příběh buddhismu je doplněna doslovem, bohatým glosářem, rejstříkem a rozsáhlou bibliografií (včetně knih vydaných v ČR a SR) a je jako celek důkladným zprostředkováním pohledu na buddhistickou tradici. Ať už jste praktikující buddhista, student religionistiky nebo obojí dohromady, tento výstižný úvod do učení, praxe a historie buddhismu bude vaším neocenitelným průvodcem. (Založil/a: nuklearni.marmelada)

Donald S. Lopez Donald S. Lopez
*??.??.1952

Londi
  27. 11. 2012, 22:02
Velmi srozumitelně podaná základní nauka buddhismu. Čtivá a příjemně napsaná kniha, vůbec jsem se u ní nenudila, ačkoliv jsem ji četla v rámci skript na škole.