Mariana

Poprvé vydáno celosvětově: 2016

Ikar - 2016
ISBN: 978-80-249-3077-0

Ikar (2016) 978-80-249-3077-0 376

Poutavý román o osudech dvou žen, které se i přes propast času neoddělitelně spojily. Julia Beckettová věří na šťastná znamení. Když se přestěhuje do Greywethers, nádherného starobylého domu ve Wiltshiru, tuší, že za tím nebyla jen náhoda. Místní obyvatelé jsou milí a přátelští, a především jeden pohledný mladý soused Julii přitahuje, ale pod povrchem obyčejného života ve starém domě cítí přítomnost dávné, zapomenuté tragédie. Brzy se dozví, že před tři sta lety v domě žila dívka Mariana, jejíž osud je podivně spjatý s jejím… (Založil/a: vaviva)

Susanna Kearsley Susanna Kearsley
*??.??.1966

Astonius
  6. 8. 2016, 8:38
Kniha mě velmi bavila, což mě dost překvapovalo, protože je to jeden velký kýč. I když jsem si celou dobu uvědomovala, jak je to padlé na hlavu - celá myšlenka "návratů do minulosti" a způsob, jak to probíhalo, jednání postav a jednotlivé situace - stejně jsem se od toho nemohla odtrhnout. Prakticky všechny postavy, kromě jediné, jsou kladné. Co se týče hlavních mužských hrdinů, tak hlavně u nich mám ten největší problém, protože byli tak bez chyb, že jsem si až říkala, jak jsou tím protivní a divní (hlavně muži z přítomnosti). Navíc emocionální základy, na nichž je příběh postaven - milenecké vztahy - nebyly moc propracovány - očekávala bych něco extra, když už ta láska přetrvala staletí. A hlavní hrdinka ze současnosti byla unylá a nevýrazná - tím, jak se jako vesnický přistěhovalec chovala, by platila nejspíš za podivínku. Celkově mám z knihy však i přesto dobrý dojem a chystám se i na Zimní moře. Námětově je Mariana podobná knihám od Erskinové, zpracováním je podle mého předčila - obsáhlost byla tak akorát a stále se něco dělo, čtenáře příběh připoutal. Lehké čtení na léto, oddechové - určeno pro zjitření fantazie :-)