Originální název: The Deep Range

Baronet - 2010
ISBN: 978-80-7384-343-4

Baronet (2010) 978-80-7384-343-4 232
Baronet (1997) 80-85890-99-2 230

Hluboké pastviny je science fiction román z budoucnosti, kdy lidstvo vyřešilo potravinovou krizi chovem velryb a planktonovými farmami ve světových oceánech.
Hlavním hrdinou je zde Walter Franklin, bývalý pilot kosmické lodě. Při nehodě ve vesmíru zažil obrovský psychický otřes a ztratil přitom paměť. Na Zemi se stane strážcem velryb a v této roli zažije mnohá dobrodružství.
Román konfrontuje mocensko-etické zájmy s individuálními přáními a tužbami a tento rozpor řeší pomocí optimisticky laděného kompromisu. (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  22. 2. 2015, 13:04
Povídka naznačila jen něco a to hlavní měla skryto za oponou, která se ale v převodu na román odhrnula a představení, které následovalo, se mně v oblasti, které zahrnovaly velrybí jatka a celkově vyvražďování všeho živého, co by velryby mohlo ohrozit a snížit tak ziskovost, moc nezamlouvalo. Když vyloučím tento aspekt zbytek, co tu zůstává, je jen takovým neškodným úsekem že života nehodou poznamenaného člověka, který využije šance, která se nabízí. ===60%
Wara
  16. 1. 2011, 13:00
A.C. Clark je můj v podstatě nejoblíbenější autor. To jen na úvod, aby bylo jasno že hodnocení bude asi trošku více než by bylo u jiného autora. Hluboké pastviny trošku vybočují z dnes už klasické tvorby tohoto autora, jelikož se neodehrávají ve vesmíru ale na matičce Zemi a to přímo v jejích oceánech. Začátek knihy kopíruje starší stejnojmenou povídku, kterou Clark poté rozšířil navazujícícm příběhem. Ten je zpočátku trošku kostrbatý, hodně se mluví o ekologii, o tom co pro lidstvo oceán znamená apod., a vůbec je to takové všelijaké. Čím více se však blížíme ke konco útlé knížečky, tím více děj graduje, co děje vstupují zajímavé další postavy a Clark se dostává do své oblíbené polohy, kdy na bázi osobních postřehů dokáže vyprávět příběh s celosvětovým dopadem. U ostatních autorů bych se přikláděl k hodnocení na rozmezí 3-4 hvězd, díky autorovi a tomu, jakým způsobem opět zvládl napsat závěrečné pasáže dávám hvězdy 4.
MajkHany
  20. 11. 2010, 3:15
První půlku knihy jsem byl v těžké úvaze, jak to vůbec dočíst, abych se neunudil k smrti. Snad 90 procent knihy zabíraly fráze, jak je moře krásné a vzduch čerstvý.
Ovšem posledních zhruba 80 stran mě nepustilo od knihy. Závěr je strhující a napnutý jako guma u trenek. Ve chvíli kdy se náš svéhlavý hrdina setká s takzvaný panem "buddhou", nastává v knížce výborné čtení. Tady se to zlomí a najednou předemnou byla úplně jiná kniha, plná lidských úvah a zamyšlení.
A závěr posledních asi 20 stran, jsem přečetl na jeden nádech.
A honem sehnat dalšího Clarka...