Originální název: A Fall of Moondust

ISBN: 978-80-7193-397-7

Laser (2015) 978-80-7193-397-7 288
Baronet (2000) 80-7214-266-6 277
Odeon (1989) 80-207-0240-7 207
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965)

Román Měsíční prach patří k raným autorovým dílům. Clarke v něm líčí svou vizi budoucnosti, kdy Měsíc nese nejen vědecké základny, ale už i několik měst, a cestovní kanceláře tam organizují turistické zájezdy. Při jedné vyhlídkové jízdě dojde k havárii, výletní vozidlo se propadne do prašného podloží. Napínavě vylíčená záchranná akce je zároveň příběhem o lidské hlouposti a malichernosti. (Založil/a: Tanmut)

Richie
  2. 5. 2016, 21:44
Je to už letitý román (z roku 1961), ale přesto neztrácí na čtivosti. Některé popisy technických vymožeností jsou samozřejmě dnes už úsměvné a také některé předpovědi Clarkovi nevyšly správně (např. předpovídal, že Sověti přistanou na Měsící 7. listopadu 1967), ale i tak bylo zajímavé se začíst do dobrodružství skupinky ztroskotanců v prachovém měsíčním moři. Následná záchranná akce nabídla dostatek napětí, které vydrží až do konce.
Knihu jsem četl potřetí a opět velká spokojenost. 80%
venpazz
  29. 8. 2012, 18:49
Měsíční prach nenabízí žádnou složitou ani fascinující zápletku; měsíční "autobus" Seléné havaruje uprostřed Moře žízně a následuje záchanná akce. Plány na záchnanu se musí několikrát měnit, protože Moře nechce svou kořist pustit jen tak. I přes jednoduchost je ale příběh strhující a ke konci jsem bojovala sama se sebou, abych neotočila o pár stránek dál a nepodívala se, jak to dopadne.
Dala bych něco mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.
Fade
  8. 2. 2014, 23:01
Klasické scifi od známého autora, které popisuje Měsíc, který bohužel vypadá úplně jinak než ve skutečnosti. Úžasnou krajinu, ve které se člun Seléné ponoří do měsíčního prachu, by si chtěl určitě prohlédnou každý z nás, a mnozí by také rádi prožili dobrodružnou cestu, kterou Seléné zažila. Clarke do akčních scén nenuceně přimíchává občasnou humornou poznámku, a kniha se tak celkově čte velice lehce, nicméně něco jí přeci jen chybí, možná ještě menší špetka napětí. Napětí nepřidává ani časté "foreshadowing," které je už v polovině knihy trochu nadbytečné. Autor nás několikrát varuje, že se něco stane a podle mého názoru to na spádu dost ubírá. Přesto se mi ale Měsíční prach líbil, a tak si neodpustím krátký úryvek....

"Mytologie kosmických obleků je rozsáhlý a složitý námět s vlastní terminologií, která často upadá do vulgárností. Nikdo dnes už přesně neví, proč byl slavný model z roku 1970 znám jako Železná panna, zato každý astronaut vám rád vysvětlí, proč se model z roku 2010, Mark XIV nazýval Komnata hrůzy. Přesto se zdá, že teorie, která tvrdí, že jej navrhla inženýrka se sadistickými sklony, aby se ďábelským způsobem pomstila mužskému pokolení, není asi pravdivá."
LadysR2
  30. 1. 2013, 7:08
Dal bych víc, ale když si vezmu, čemu jsem dal 4, tak bitva o záchranu v písečném moři na Měsíci víc nedostane. Ale je to dobrý
HELLBOY-DB
  1. 9. 2011, 22:23
Docela dobré katastrofické sci-fi. Příběh začíná během okružní plavby po moři prachu, dojde zde k propadu podloží a výletní člun s turisty uvízne několik metrů pod povrchem prašného moře. Je rozběhnuta záchranná operace, během ní jsme postupně seznamováni s posádkou člunu a tím jak si krátí čekání na zachranu. Vědci mezitím vymýšlejí způsoby jak vysvobodit více jak dvě desítky pasažérů. Dále sledujeme pokus novináře o sólokapra, jež filmuje celou záchranu ze vzdálené vesmírné lodi. Tyto tři roviny se plynule prolínají a příběh se rychle odvíjí k velkému finále. ===80%
basa_Pitrs
  19. 2. 2016, 10:51
Solidní vize měsíční krajiny sepsaná ještě v době před dobytím Měsíce. Autor nám servíruje množství fyzikálních zákonů, technických postupů i nových materiálů, které sehrají roli při záchraně lunárního plavidla uvězněného v pasti měsíčního prachu. K vědecko-fantastické složce příběhu autor lehce přidává i složku psychologickou, když se snaží přiblížit rozpad morálky uvězněných pasažérů. Nechybí akce a napětí, dávkované však citlivě v solidní, nepřemrštěné, míře.
3MN3
  8. 11. 2014, 23:14
Líbí se mi nápad, ale kniha mě příliš nenutila číst dál a dál, jako u jíných... Respektivě děj pro mě neměl přílišný spád a překvapivost. Sem tam nějaké technické problémy... ale ty se taky daly předpokládat, přece Seléné nevytáhnou hned, jak jí najdou, když zbývá ještě tolik dalších stran do konce knihy... Postavy mi také k srdci příliš nepřirostly. Autor na mě celkově působí, že se soustřeďuje na technické popisy záchrany, převozu a kde čeho... ale postavy mi nepřipadají dost emoční. => 60 %
kaya
  13. 5. 2012, 12:48
Sci-fi mě nikdy nebralo, ale Měsíční prach byl můj první román tohoto žánru (řekla jsem si, že alespoň jedno sci-fi bych mohla přečíst..), a byla jsem docela příjemně překvapená.
Možná se stane, že si ji někdy v budoucnu přečtu zase. Něco kolem 70%.