Dvě zrcadla

Dvě zrcadla Originální název: Dvě zrcadla

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-459-0

Host (2011) 978-80-7294-459-0 260

Kdyby si Joshua Merboth nekoupil starobylý dům nedaleko od Longville, zřejmě by nikdy Kate Simmonsovou nepoznal. A nikdy by nepřišel na to, že láska může být silnější než peklo smrti a krve.

Joshua spatří Katinu tvář poprvé v prastarém zrcadle, které objeví na půdě chátrajícího sídla. Nemůže slyšet její srdce ani cítit její vůni. Nemůže jí ublížit. Jeho stříbrné oči se mohou jen dívat a v jeho duši se objeví záblesk čehosi, o čem si myslel, že už je navždy ztraceno. Ale co když přijde den, kdy zjistí, že mu to nestačí? Co když víc než po lidské krvi začne toužit po zvuku jejího hlasu? Má někdo jako on vůbec právo chtít něco víc než její úsměv?

V romantickém příběhu s prvky fantasy se v rychlém sledu událostí střídají promluvy obou hlavních hrdinů a my sledujeme napínavý děj ze dvou úhlů pohledu. V knize najdeme všechny atributy spojené s tímto žánrem; především však rozehrává odvěké téma o síle lásky a boji dobra se zlem. (Založil/a: Miya)

#upíři
Karolina Limrová Karolina Limrová
*08.08.1979

LeaLea
  4. 8. 2012, 12:38
Upozornění: toto hodnocení není určené slabším povahám

Tato kniha má jednu zásadní chybu - absenci lásky. Tolik by to nevadilo, jsou příběhy, které se bez milostného vzplanutí obejdou. V upírské romantice je to ale trochu problém. Nehynoucí láska, která vznikne z pár pohledů do zrcadla, aniž by spolu mluvili, něco o sobě věděli, a už spolu chtějí zůstat navěky, tomu snad může uvěřit nanejvýš dvanactileté nepolíbené děvče. Pokud je k takovému citu očarovala ona zrcadla, je to ještě smutnější.

Tato kniha má druhou zásadní chybu - autorka nezvládla pohled mužskýma očima. Josh je buď maskovaná žena nebo emař. Anebo muž očima velmi frustrované ženy. Stále cítí potřebu Kate chránit, ale pranic mužného v tom není. Namísto toho pokaždé vkouzne do deprese a to nanervyjdoucí zvíře v něm začne kvílet.

Tato kniha má třetí zásadní chybu - překonala všechny dosavadní rekordy ve výskytu "miluji tě" na celkový počet stránek. (A to pozor, já snesu romantiky dost a dost!) Láska je fajn, měla by se ale projevovat i jinak, než neustálými slzami a bezbřehým vyznáním čehosi, co ani nedává smysl.

Tato kniha má čtvrtou chybu - stylistiku v plenkách. Někde jsem četla pochvaly na barvitost autorčina vyprávění. Já si takové věci bohužel nevšimla. Věta jde za větou přesně tak, jak se dá očekávat. Stejně jsou na tom dialogy. Jedna a tatáž šablona.

Vlastně celé je to, jako by autorka koupila formičku Stmívání v nejmenší možné velikosti, do ní vložila těsto složené z: nová jména, nové prostředí, pár nových nápadů. A upekla dort. Bohužel zapomněla přidat taky něco osobitého ke svým postavám, něco, co by je vyzdvihlo ze dna všech ostatních bezvýrazných charakterů, jakých už lidi vymysleli tolik, že se pár těchto mezi nimi jednoduše ztratí.

Připadá mi, že kniha vznikla stylem: nápad-psaní-nabídka rukopisu-úspěch. Nechat text uležet a rok na něm pracovat, nepochybuju, že by se mi knížka mohla líbit. V téhle verzi ve mně nezanechala nic, k čemu bych se chtěla v budoucnu vrátit.
Někde jsem četla názor, že Češky romantiku ve fantasy knihách prostě neumí, a začínám tomu věřit. Ne, není to ani červená knihovna, je to růžová knihovna v nezředěné formě, ve které jakékoliv pokusy o mrazivou atmosféru prostě postrádají sílu. Vlastně ani nemám pocit, že jsem četla o upírech. A co je na tom nejpodivnější, titul vydalo nakladatelství Host, od kterého jsem právem čekala text na vyšší úrovni.

Nu, jedno pozitivum to celé má. Na všem výše zmíněném se dá zapracovat, a podle ohlasů na pokračování Dva meče, se to pravděpodobně autorce daří.

Pár kladů na závěr. Navzdory tomu, že mě okénka do Joshovy minulosti příliš nebavila, přišla mi napsaná nejlépe. Ale celkově prvních sto stran bylo čitelných, dokonce jsem ani neměla potřebu přeskakovat. Nápad se dvěma zrcadly byl důvodem, proč jsem se rozhodla knihu přečíst - moc dobrý, bohužel velmi málo využitý potenciál. Egyptská legenda mi trochu připomněla Jestřábí ženu (ona jestřáb ve dne, on v noci vlk). Obálka se mi líbí, úprava knihy taky.
Vrhněte se na mě.
VenDulin85
  1. 9. 2012, 21:11
Už jsem dlouho nečetla takovou knihu, zajímavý nápad se zrcadly. Pokud má člověk čas, přečte ji na jeden dva zátahy. Pokud člověk čas nemá... udělá si ho :-).
Prakticky nemám co vytknout kromě mírného závěru, jsem sice zastánkyní happy-endů, ale tady bych klidně snesla i horší konec než tento. Nechci mnoho vyzrazovat, kniha určitě stojí za přečtení bez vedlejších následků nevolnosti, ale vemte si (když už si vezmu na paškál upírologii), jak skončil Coppolův Dracula: Mina ho proklála mečem, aby mu dala mír a připadalo to někomu jako divný či hrozný konec? Ne, bylo to logické.
Možná jsem mladá na takový cynismus, ale smrt přece není konec všeho. Je to nutný následek toho, že žijeme. Narození, život, smrt. Někdo dříve, někdo později. Pokud se budeme šetřit ve filmech, knihách a veškerém umění (myslím těmi happy-endy), jak potom máme z tohoto světa odcházet smíření?
To bylo sice jako velké vytýkání, ale krom tohoto jsem s příběhem byla opravdu moc spokojená, líbily se mi Joshovy vzpomínky a celkově hodnotím na 95%.
Blueberry
  5. 3. 2014, 12:34
Naprostá katastrofa! Holý, nemastný, neslaný, slabý a ubohý vykradení Stmívání od Mayerové. Dočteno z čistým odporem a znechucením jen a pouze kvůli utraceným penězům. Tuto ženu už nikdy víc, nikdy víc, nikdy víc!!! PFUJ TAJBL!!!
Nikolka001
  31. 10. 2013, 21:42
Bylo to opravdu super čtení. Autorka knihy mě vtáhla do děje a já knihu hltala a hltala. Určitě doporučuji. Vůbec nejde poznat, že se jedná o českou knihu. :)
silvaren
  22. 10. 2012, 7:23
Miluju ten nápad se zrcadly. Úplně jsem se do toho příběhu ponořila a nemohla se odtrhnout. Knížka krásně plyne a navíc zbožňuju autorčin styl, prostě nádhera.
Ruxandra
  13. 5. 2011, 12:58
Klasická zápletka, klasická upíří romance s očekávatelným koncem. Jen ta "omáčka" okolo je jiná. Netvrdím, že je kniha špatná, to ne. Pro milovníka upířích romancí takřka ideální, ale klasickému čtenáři to nemá co dát. Tohle už tady prostě bylo, sice v lehkých obměnách, ale mnohokrát. Na druhou stranu je to asi jeden z mála českých romanticko-upířích pokusů a to mu přidává body.
martheen
  2. 7. 2012, 16:06
Začalo to slibně - tím myslím ta zrcadla. Proč ale do toho cpát zase ty upíry a lovce? (Panebože, proč je všude tak přeupírováno? Už mi to leze krkem...)
Nells
  27. 7. 2012, 10:17
Super kniha pro lidi co mají rády příběhy s upíry. Musím říci, že se mi velmi líbil konec... Takový jsem opravdu nečekala, takže alespoň ten byl trochu jinačí :-)
Barborelka
  18. 5. 2011, 8:28
Kniha byla předvídatelná ale milá... Přesto se nemohu zbavit pocitu, že autorka dost čerpala z Twilight ságy. Bylo tu dost podobných rysů! Např. to jak Kate podle pachové stopy stopaval upír, který ji chtěl zabít. Nabo Katin " kamarád" lovec upírů, který hlídkuje celé noci před jejím domem a chrání ji a konečná přeměna Kat a jejich stravovací návyky.....Ale jinak pěkná oddechovka ;-)
Hellix
  29. 1. 2014, 13:35
Ale jo, pěkná čtivá kniha, docela dobrý nápad, možná trochu nedotažené...ale i tak se to četlo rychle
jeane987
  1. 7. 2012, 22:02
Některé pasáže opravdu připomínaly Stmívání, ale tomu se zřejmě nedá úplně vyhnout, pokud jsou tématem zrovna upíři. Podle mého názoru je tato kniha lepší než celá slavná sága.
ave
  27. 6. 2012, 10:14
Kniha se mi velmi líbila, je poutavá a člověk chce číst stále dál a dál, aby se dozvěděl více. Je to oddychovka.
Kanec.Pumba
  9. 2. 2013, 20:56
Těšila jsem na na upíry psané po česku a nápad se zrcadly. Dočkala jsem se spíš zjednodušeného Stmívání obohaceného o příběh egyptské mytologie a spoustu pláče. Vlastně kvanta. Nikdy jsem neviděla ženu, která by v životě tak moc brečela. Tady mě trochu překvapilo, jak pozdě hlavní hrdinové přišli na to, že na zrcadlo stačí napsat jméno nebo adresu. Ale o čem by to pak bylo, že?
Nicméně knihu jsem přečetla celou, protože nic upířího bych si ujít nenechala, ale nepřekvapila mě ničím. Průměrná červená knihovna.
luca92
  1. 6. 2012, 9:28
začátek vypadal slibně ale pak jsem se nemohla ubránit pocitu že čtu stmívání jen místo 4 knih na 900 stránek to byla jedna, když ale přehlédnu tu podobnost je to pěkná oddychovka co vám zabere tak jedno odpoledne
Doriana.M
  24. 12. 2011, 10:11
Neurazí, nenadchne... to je nejspíš pravda. Každopádně se mi kniha líbila, její koupě v žádném případě nelituju a po čase si ji s radostí přečtu ještě několikrát. S čistým svědomím ji doporučím i dalším.
Jistá předvídavost pro mě není na škodu. V množsvtí upířích románů - co ještě nebylo napsáno? Tento nápad je hezký a s vlastní zkušenosti vím, že pokud autor některé věci trošku neuspěchá, tak je z toho bichle na 700 stran, kterou si skoro nikdo nekoupí a při čtení brble, že bych už už chtěl vědět, co bude dál, že je to rozvleklé ;-).
Autorce přeji mnoho dalších úspěchů a těším se na další knihy.
Anelaine
  27. 7. 2011, 19:26
Začátek mě rozhodně zaujal, ale postupem času se mi čím dál víc zdálo, že knížka prostě jen kopíruje Twilight ságu... Docela mě to mrzí, protože ze začátku vypadala hodně dobře... :) Nejhorší na tom samozřejmě bylo, že od poloviny knížky jsem díky té podobě už dávno věděla co se stane.. Žádné překvapení, prostě nic nového se tam nestalo...:/ Ale za začátek palec nahoru! ;)
VeronikaK
  25. 7. 2011, 15:47
Tato kniha milovníky upířích romancí nenadchne ani neurazí, od začátku jsem měla celkem jasno o konci... celý příběh mi připadal dosti uspěchaný (dvakrát se viděi v zrcadle, hned se zamilovali, našli, zase ztratily, žádost o ruku... byl to fofr...) také mi připadají některé prvky dosti podobné s Twilight ságou... Neurazí, nenadchne...