Rajské fontány

Rajské fontány Originální název: The Fountains of Paradise

Baronet - 2000
ISBN: 80-7214-309-3

Baronet (2000) 80-7214-309-3 288

Román Rajské fontány je příběhem o stavbě, která patří k odvěkým lidským snům. Jeho hrdina Vannevar Morgan je autorem projektu kosmického výtahu, vysněného „žebříku do nebe“, který končí šestatřicet tisíc kilometrů nad rovníkem. Myšlenka výtahu je vlastně prostá: jestliže zákony nebeské mechaniky dovolují tělesu setrvat na témže místě oblohy, bude také možné spustit z tohoto bodu lano až k zemskému povrchu, a tak vytvořit jakýsi výtah umožňující dopravu ze Země do kosmického prostoru. K tomu je ovšem nutné mít vlákno s průměrem pár mikronů a mnohonásobně tenčí než pavučina, a s nekonečnou pevností. Naplnění těchto podmínek je nezbytným vkladem autorské fantazie A. C. Clarka, které umožňují, aby příběh vzniknul. (Založil/a: Tanmut)

Jasanek
  25. 4. 2011, 23:37
Rajské fontány je kvalitní kniha, kterou sráží několik drobností. Složitá cizokrajná jména, která se hodně pletou, a alespoň mně trvalo, než jsem se v nich zorientoval. Do toho se plete děj z minulosti, u nějž musíte často přemýšlet, jaký má vlastně účel. Autor měl ale velmi dobrý nápad, který šikovně rozvinul a vyvaroval se i přílišných technických podrobností.
HellFire
  13. 11. 2014, 17:35
Ze začátku jsem myslel, že knihu zahodím do rohu. Číst totiž ta indická jména byla ta nejhorší věc a příběh se zdál směřovat totálně mimo sci-fi žánr. Jakmile ale bylo jasno, že příběh bude pojednávat o jakémsi výtahu mezi planetami, Clarke si mě omotal kolem prstu. Začátek i konec knihy jsou slabší, ale rozhodně stojí za přečtení.