Dcery Eviny

Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Hejkal - 1994
ISBN: 80-901646-0-9

Hejkal (1994) 80-901646-0-9 216 přeložila Markéta Hejkalová

Populárně naučná kniha finské autorky o postavení ženy v Evropě od počátků křesťanství po současnou dobu. Doprovázeno dobovými ilustracemi. (Založil/a: alaya.talaya)

Kaari Utrio Kaari Utrio
*28.07.1942

jatox
  3. 6. 2013, 17:03
Je možný, že kdybych řekla ve škole, že jsem tohle četla k rozšíření obzůrků, oklepali by se a řekli by, že je to nerelevantní beletristickej výplod. Ale mně se to hezky četlo, na důvěryhodnosti nabývala kniha různejma konkrétníma příběhama žen, úryvkama z dopisů atd.
Nicméně... pořád nevim, co si o tom úplně myslet. Někdy si to celkem protiřečilo s něčím jiným, co se považuje za "odborný". Hlavně ze začátku jsem měla pocit, že paní autorka je evidentně feministka (upalování čarodějnic nemoh bejt nenávistnej útok na ženy, protože procesy se hojně týkaly i mužů). No ale četla jsem dál. Z úst mužů uslyšíte, že to vlastně vůbec nebylo tak hrozný. Z úst některejch žen uslyšíte, že to fakt vůbec veselý nebylo. Zůstáváte čumět a dostáváte čím dál větší depku a ptáte se, jak ty lidi (nebo hlavně ty ženskýho pohlaví) mohli takhle žít.
A pravda bude, asi jako vždycky, někde mezi. Takže respekt (nebo lítost?) všem Evinejm dcerám do 20. století. (A někde dofurt)