15 minus

Moba - 2011
ISBN: 978-80-243-4247-4

Moba (2011) 978-80-243-4247-4 416

Bojuj, nebo zemři !
15mínus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře... (Založil/a: Miya)

Tomáš Zářecký Tomáš Zářecký

vladislaus
  4. 1. 2014, 14:03
Na této knize je špatné skoro vše. Vyberu jen pár věcí. Většina účastníků reality show se do této smrtelné hry pustila bez pořádného motivu a schopností takovou soutěž živý přežít. Kamera na čelech je nesmyslné snímání soutěže. Při pochodu většina lidí kouká na nohy, co zaostřování obrazu mezi blízkostí a dálkou, co nestabilita obrazu? Kanibalské hody a rituály v TV, to je snad nemyslitelné. Zbabraný konec, to už je jen třešnička na shnilém dortu.
Peetuliska
  26. 9. 2014, 11:53
Kniha vypráví o skupině lidí, kteří se přihlásili do soutěže o 60 milionů eur. Podmínkou je dopravit se na určené místo na ostrově. Kdo přežije, výhru si rozdělí.
Kniha měla neskutečný spád. Pro někoho možná nemá tak originální námět, ale zpracování bylo napsáno tak poutavě, že jste museli číst dál a dál. Plno nečekaných zvratů a dobrodružství, vřele doporučuji.
teola
  7. 7. 2013, 17:14
Tak tohle byla jízda! Akční, napínavé, dramatické... Trochu jsem váhala, ale nakonec za plný počet. Další potvrzení toho, že i v naší republice lze narazit na velmi kvalitní autory.
Lucianna
  29. 12. 2014, 19:50
Obsahuje spoiler spoiler Připadalo mi to nechutný. Nevím jestli to takhle autor chtěl a nebo ne. Nemůžu ale vytknout, že jedna se tam furt něco dělo, takže jste se nenudily. Taky je to na způsob Hunger Games. Mě osobně se HG nelíbily. Jak filmy, tak knihy. Tohle bylo lepší. U knihy jsem si kladla pořád nějaké otázky. Byly tak předchozí účastnící? A když jo, jak je možné, že nevěděly že tam jsou kanibalové? Možná to tam bylo, ale prošvihla jsem to. Další mi vadilo, že soutěžící tam šly skoro bez přípravy. Pak tam ovšem brečely, protože nechtějí umřít a mysleli si jaké to bude lážo plážo. No upřímně to byly kreténi. Pak je tady ta věc s mučení na což jsem žaludek měla, ale vadilo mi to. Už jen protože jsem žena a to co jí provedly tak bylo nehorázně ponižující. Někdo semnou nemusí souhlasit, ale bylo to dost ohavné. Pak tady byly fráze kde byly lidi mrtví a pak co by se chumelilo žijí! Don byl jak dlouho? 3 dny tuším bez známek života a pak se probere s křikem? Chlapec na začátku skončil v jakési jámě s ostrými a hrubými hroty. Hledaly ho nejméně 10 min. a on byl propíchnutý skrz na skrz. To by neměl šanci přežít ani minutu a to nemluvím o vykrvácení. Tak by to šlo dále.. Nechci kritizovat, ale když někdo chce psát knihu měl by si to nejdříve promyslet a pak psát..
Katniss Lavender
  13. 1. 2016, 17:18
Naprosto dokonalá kniha, která mne nepřestala bavit ani na zlomek vteřiny. Skvěle vykreslené postavy a nezapomenutelný příběh, jež vás strhne a nepustí! Zahoďte předsudky a věřte mi, čeští autoři umí psát!!!
DanielOsbourne
  30. 9. 2013, 20:30
Když jsem knihu poprvé držel v ruce, myslel jsem si, že půjde o Hunger games pro dospělé. Po pár stránkách mi ale došlo, že tohle bude o něco složitější a drsnější, než byly Hunger games. I když jde o podobný námět, jsou to naprosto odlišné knihy. To co chybí v Hunger games, je v 15 minus dostatek a naopak. Velkým překvapením je, že kniha pochází z ruky českého a v celku mladého autora. Už sem ani nevěřil, že v České Republice žije autor, který by zvládl napsat strhující a mrazivý trihller. Jsem rád, že tu nějaký je. Kniha mě vtáhla a už mě nepustila, dokud jsem nedošel k závěrečnému epilogu. Jde o jednu z nejmrazivějších knih, co jsem doposud četl.
dalimoni
  1. 1. 2013, 22:41
Dobrodružná, napínavá kniha, které nechyběly brutální a drastické akce, ale jinak velmi zajímavě a poutavě napsáno. S charatkery postav velmi dobře pracováno, nechybělo překvapení na závěr, prostě kniha má vše, co tento typ žánru má mít. Navíc pro mě neznámý, mladý český autor, takže velmi chválím a skláním kloubouk, protože i v Česku máme autory, kteří píší velmi zajímavé knihy, jen asi nemají tak marketingovou podporu, aby se o těchto knihách dozvěděla široká veřejnost.
Plue
  16. 12. 2015, 22:08
Velké zklamání. Postavy v knize byly tak neskutečně hloupé, že jsem jen kroutila hlavou a chtělo se mi zakřičet: "PROOOOČ!" :D Chovaly se nelogicky, nereálně. Děj byl předvídatelný, konec mě zklamal.
olla
  4. 12. 2013, 22:07
15- je knížka leda tak pro puberťáky, podruhé bych ji skutečně nedala. Takový malý český Running Man říznutý Maxem Kahlenbergerem ovšem s tím rozdílem,že King i Chase opravdu vytvořili vskutku skvělá díla. Takže tu opět máme nebezpečnou reality show s pohádkovou výhrou (tentokrát ne v dolarech, ale eurech-holt jsme v Evropě), opět neohrožené hrdiny, co pro peníze dokážou cokoli, aby někteří na konci zjistili, že jim jsou v určitých situacích k ničemu. Dějové pasáže jsou dopředu lehce předvídatelné, neboť průběh soutěže (a tím vlastně celý děj knihy) nastíní hned v úvodní kapitole v televizní debatě jeden z přeživších soutěžících z minulého kola. Příběh sám je řečeno slovy klasika trošku erotický, trošku cestopisný a hlavně notně obehraný. Řeka plná krokodýlů je už hotový evergreen, zajetí domorodými divochy také nic nového pod sluncem (obojí již v Chaseho SUPOVI),některé scény jsou dílem dost nechutné (zaživa sežraný Mathias) dílem úsměvné (ožírání prstů téhož pětiletými kanibálky), hlavní hrdina i padouch jsou víceméně jasní po zhruba třiceti stránkách. Knížka je opravdu "koktejl" (nebo přesněji mišmaš), ale nikoli smrtící, pouze obehraný a tím i kýčovitý. Jednu hvězdu pro autora za svižné tempo děje bez zbytečného přešlapování.
bronn
  10. 11. 2013, 18:51
Napínavý příběh od začátku do konce. Na tuto knihu jsem narazil omylem líbila se mi a tak jsem jí koupil a jsem za to rád. Autor píše čtivým způsobem každá postava je jiná nejde říct , která je kladná a která záporná a konečné rozluštění bylo pro mě celkem šokující. A epilog byl brilantní a mě osobně dojal.
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 18:31
Vážně naprosto super knížka! Pohltila mě a zaujala natolik, že jsem ji potom musela všem kolem sebe doporučovat, dokonce i svojí mámě, která ji přečetla a také chválila. Bylo to napínavé a vážně super! Konec byl překvapivý a člověk do poslední chvilky nevěděl, na čem je. Nehorázně mě bavilo hádat, kdo přežije a kdo zemře. Moc doporučuji! :))
lenka40
  1. 11. 2016, 19:06
Teda musím říct ,že tahle kniha mě dostala. Byla napínavá , chvilemi i brutální a dokonce mě i v jedné chvíli rozplakala. A poslední stránky knihy jsem hltala , abych se co nejdříve dozvěděla , jak to celé dopadne. Konec mě vyrazil dech . Takže za mě plný počet .=)
Melda
  10. 8. 2015, 19:55
Jako když vařili pejsek s kočičkou dort. Kousek Kingova Dlouhého pochodu a Běhu o život, kousek pohádky pro pubertální děti (Hunger Games), kousek Zářeckého sexuálních fantazií a nakonec je z toho průjem. Postavy jako by sem přišly z jiných filmů, seriálů či knih. Ovšem jejich charaktery jsou prázdné a černobílé (hodnej, zlej, hodnej, zlej..., a tady pro změnu hodně hodnej a hodně zlej). Je to předvídatelný a nudný, samý patos a klišé. Popis rvaček byl komickej, to stejný absurdní odolnost soutěžících, takový slepenec Bruce Willise ze Smrtonosný pasti a Chucka Norrise.
kiky
  31. 12. 2013, 14:42
Knížka si mě úplně získala. Zhltla jsem ji během asi 3 dnů a ani chvilku jsem se nenudila. Právě naopak jsem se od ní těžko odtrhávala a když jsem se ráno vzbudila, hned jsem po ní sáhla. Bakari je pro mě úžasným člověkem a jeho pohled na náš svět je k zamyšlení...Knížka mě místy rozesmála i rozplakala. Všem doporučuju. :)
Jahůdka79
  14. 6. 2016, 16:52
Zajímavý nápad.Kniha se četla pěkně,čekala jsem však lepší a strhující konec.Celkový dojem z knížky?Dobrý.
erteple
  29. 2. 2016, 9:39
Knihu jsem dostal darem, sám se podobným vyhýbám už jenom podle toho, jak vypadá obal. No, zpočátku jsem si říkal, že ono "nesuď knihu podle obalu" se opět ukázalo jako lež, nakonec ale musím přiznat, že příběh má spád a jednou za čas asi neuškodí se přečíst něco, co člověka nenutí přemýšlet, i když to má 400 stránek. Z průměrných tří hvězd ubírám jednu hvězdu za blbé téma, jednu za nelogičnosti a jednu za to, že se k ní už asi nikdy nevrátím, naopak ale přidávám za rychlost, s jako jsem ji přečetl, jednu za mladého českého autora a jednu za překvapení, jaké mi přinesla, protože jsem se domníval, že půjde o čtení z povinnosti a ono mě to i bavilo :-) Takže jsme na třech (y)...
Mot
  29. 1. 2016, 1:28
Kniha je rozhodně strhující, dlouho mě žádná tak nepohltila. Bylo by tedy nefér dávat horší hodnocení než 4/5, přestože se najdou i negativa. Nejvíc bych vytkl zbytečně podrobné a naturalistické popisy drastických scén - ne že bych na to neměl žaludek, ale příběh to nikam neposouvá a působí to samoúčelně a trochu nevyzrále. Pak, i přes zjevnou velkou autorovu péči o vnitřní koherenci a realismus příběhu, přijde mi za vlasy přitažený ten největší zvrat (nebudu spoilovat, kdo četl, ví) - copak mezi soutěžícími nebyl minimálně jeden, který by ho při své mimořádné schopnosti vidět do lidí musel dávno odhalit? I v pár dalších případech autor podřizuje pravděpodobnost napínavosti, což v tak stroze realistickém, zcela civilně psaném díle trochu ruší. Jinak 15 charakterů je odlišeno rovněž pečlivě, ale řada z nich je primitivně schematická a skutečně zajímavých je maximálně polovina. Hlavní hrdina Don je pak docela nemastný neslaný a ani jeho (klišoidní) motivace není dostatečně působivá, abych přál úspěch zrovna jemu. I přes všechny tyto výhrady ale hodnotím kladně a byl jsem velice překvapen, že takto suverénně napsané, "světově" působící dílo vytvořil domácí a tak mladý autor.
Veronika Froni Ko
  26. 11. 2015, 22:24
Musím přiznat, že mě málem odradilo, si knihu přečíst, kvůli zjištění, že autorem je mladý kluk, Čech.. Ale pustila jsem se do toho a pro mě to byla napínavá kniha, kterou jsem přečetla skoro jedním dechem.. Řekněme, že je pravděpodobně určená pro teenageri, ale mě bavila, nechyběla tam akce a překvapení. Klidně bych si od autora přečetla něco dalšího..
Aneta_
  16. 4. 2015, 9:58
Pro mě dobře napsaná kniha u které jsem se nenudila. Tím, jestli je to v reálu takto proveditelné se autor asi moc nezabýval, ale nápad dobrý. Proč ne. Kdo má rád honičku na život a na smrt, doporučuji.
Kunri
  11. 10. 2013, 16:59
Abych se podělil o své zážitky z tohoto veledíla. Pozor! Může obsahovat spoilery. Takže za prvé - toto dílo je brak ve své nejryzejší podobě. Naprosto otřesný je styl psaní autora - je to oduševnělé, neosobní, připomíná to spíše pořádně natáhlé cvičení žáka střední školy. Absolutně bez špetky invence. Slovní obraty, skladba vět, to vše jako by to napsalo dítě (obraty, které jsou tak všední, až je nikdo nepoužívá a v této knize najednou obžívají), autor absolutně nebral v potaz svoji invenci vymyslet něco svého, nějak do toho obtisknout sebe samého. To samé platí o atmosféře - autor se snaží občas vyvolat u čtenáře nějaké pocity, ale i přes jakž takž zajímavý děj se mu to absolutně nedaří. Člověka prostě nedokáže vtáhnout (až na dva tři okamžiky) a po dlouhé době jsem se musel přemlouvat k tomu, abych v čtení pokračoval dál. Celý děj je plný klišé, které už byli viděny jak v seriálech, tak filmech. Postavy jsou ve svém chování ploché a neuveřitelné v tom špatném slova smyslu. Opravdu vrchol všeho je posledních 50 stran. V nich se ukazuje jev zvaný "jumping the shark" - přemlouvání hada, aby nezaútočil (a který překvapivě poslechne), člověk, co nejeví známky života rázem obživne (což se za celou dobu stane v knize třikrát!), polomrtvý, který spadl do rokle, se najednou objeví a zachraňuje přítele... Opravdu, ke konci nezůstane jedno oko suché. Tak dlouho jsem se opravdu nezasmál. A i to konečné rádoby filosofování je opravdu k popukání. Plné prázdných frází, kdy autorovo myšlení celkem rychle naráží na bariéry a v podstatě s ničím nepřichází. Jediné, co stojí za zmínku, je jakž takž stavba děje, ale atmosféra na bodě nula, umělé postavy, absurdity v ději... Ach, čtenář opravdu bojuje do konce knihy, aby u ní ve zdraví přežil!
Duše
  13. 7. 2013, 21:13
Napínavý příběh, spousta šokujících odhalení, celkem nečekaný závěr. Dobře vystihnuté pocity a charakteristika postav. Trochu mě mrzelo, že nebyl příběh vyprávěný z pohledu hlevního hrdiny, Dona. Ale každopádně doporučuji!
lyzbeth
  11. 7. 2012, 18:18
Skvěle napsané, napínavé jak malé trencle. Nečekala jsem, že mě to až tak zaujme, furt nad tím přemýšlím....vřele doporučuji!!