Znamení moci

Znamení moci Originální název: Znamení moci

(Založil/a: Tereeeza)

ForFreedom
  2. 4. 2015, 9:30
Jestli existuje nějaké české literární dílo, které dokázalo vystihnout všechny ty ohavné vlastnosti komunistického režimu, je to Znamení moci (popřípadě La Salleta – i když Znamení je podle mě mnohem pregnantnější a tím pádem i naléhavější). Problém ale je, že čím víc to čtu, tím víc se mi zdá, že to zdaleka není jen o století minulém, že je v tom leccos naopak velice nadčasového – že je to Zahradníčkovo varování z mnohem hlubších kořenů a dalekosáhlejších příčin. 5/5
¨
...Přesně tak, jak si to přáli hlasatelé Šťastného Živočicha/bylo prázdno před očima a bylo prázdno za očima/Vychvalování zubní pasty se neslo jak rouhání/v samém sousedství chrámů,jejchž zvonům/a jejichž varhanám bylo z nedopatření ještě dopřáno/úpět a oslavovat...
PeťkaW.
  3. 4. 2013, 15:01
Pro mnoho čtenářů je tohle asi dost těžká báseň a ani já nepochopila úplně všechno. Každopádně jsem si její čtení užívala. Je v ní plno zajímavých názorů, nad kterými se dá opravdu dlouho přemýšlet. Je bravurně vystavěná a napsaná. Podle mě jde o jedno z největších básnických děl té doby.
Broza
  5. 11. 2014, 19:21
Dostalo mě, jak je ta kniha silná. A nebo asi ani ne kniha, ale ta slova. Ta síla slov! Neuvěřitelné! Myslím si, že se Zahradníček stal lehce vizionáristou, jak to vlastně s tím komunismem dopadne. Objevuje se zničení, zborcení, kritizuje člověka. A je velmi pesimistický, i když občas tam prokoukne světlo naděje.
Cinik
  25. 7. 2015, 13:53
Neexistuje dílo, které by popsalo komunismus lépe a výstižněji, než tato velkolepá básnická skladba knížete české poezie. Jan Zahradníček je jeden z nejlepších česky píšících básníků všech dob. A toto je bezesporu jeho vrcholné dílo.