Mort

Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Talpress - 1994
ISBN: 80-85609-55-X

Talpress (1994) 80-85609-55-X 304

Chtěli byste zaměstnání, do kterého musíte vstoupit mrtvý? Mort, mladý vesnický klučina, ano. Když nastupoval na post Asistent Smrtě, představoval si to jako romantické dobrodružství, avšak jak posléze zjistil, jeho touhy se nescházejí se Smrťovými a že tato úloha asi nebude tak romantická, jak si dříve myslel.
Vše probíhá jakš-takš jak by mělo do chvíle, kdy Mort pozná krásnou princeznu Keli, načež se dozví, že má být zavražděna a jí má pomoci na onen svět.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  8. 5. 2013, 21:42
V Mortovi už pan Pratchett konečně nabírá dech a začíná opravdu Psát. Kniha je čtivější a zábavnější než předchozí tři a postava Smrtě nemá chybu. V každé knize ho nadšeně vyhlížím.
Tiwala
  28. 1. 2013, 21:42
Zatím nejlepší kniha z celé série Zeměplochy, co jsem četla. Konec je sice trochu slabší, ale i tak je to neskutečně vtipná a čtivá kniha. Všem rozhodně doporučuji :)
Keatin
  24. 2. 2012, 12:03
Jedním slovem bláznivé. Hrozně vtipné, čtivé ...Zatím nejlepší z Úžasné zeměplochy, které jsem zatím měla v ruce. A Smrť je vlastně úplně pohodový a sympatický chlapík. :)
Tanmut
  3. 6. 2013, 18:45
"Když jste bohem, nemusíte se nikomu ze svých pohnutek zodpovídat."

Nakonec to není taková strhující jízda na Truhlíkovi, jakou si pamatuji z prvního čtení. Klasickou pohádkovou romanci okořeňuje mnohem vypilovanější autorův humor a patrně nejcharismatičtější postava Zeměplochy - Smrť. Od rána do rána, od večera do večera, létá po lidech; a tam, kde se objeví, začíná ta nejlepší zábava.
Pratchett si Mortem nastavil kvalitativní latku, kolem které snad bude alespoň oscilovat.

"A zahodíli zedníka!"
"Nesmíme se tím nechat zbytečně unášet."

Lecter
  7. 2. 2016, 6:44
Jako první knihu od Pratchetta jsem si asi vybrala dobře.Docela se mi líbila,nemůžu s ničím porovnat.Ale myslím,že celá Zeměplocha bude velmi zajímavá.Pro mě asi už hodně moc fantazie.Jestli se mi někdy dostane zase pod ruku,nikdy nevíte,bránit se nebudu.
Rames
  29. 1. 2013, 16:27
Vytáhlý a hubený chlapec Mort se vydává do učení k Smrťovi.
"Ale srdce má na správném místě, to musím říct,"
pokračoval otec Lezek opatrně.
"Jo, jasně, srdce jo . To jenom, že ten zbytek má trochu jinde."
"Doma je čistotný. A moc toho nesní," dodával spěšně Lezek.
"No, asi ne, to je na něm vidět."
teola
  2. 7. 2014, 17:09
To bylo perfektní :-) Od Pratchetta jsem zatím měla přečtenou pouze Maškarádu, ale Mort ji obsahem zcela převálcoval. Ta kniha mi dokonale zvedla náladu.
wwwhisk@s
  1. 6. 2013, 19:29
Právě dočteno... A pořád o tom ještě přemýšlím. Nádherná knížka, skvěle vtipná a čtivá. Smrť byl odjakživa mojí nejoblíbenější postavou a nyní ho mám ještě radši. Předtím byl pro mě nejlepší knihou od Pratchetta Otec prasátek, v těsném závěsu se Sekáčem (náhoda, nebo ne? :D), teď mají ovšem silného konkurenta. Nemám snad nic, co bych Mortovi vytkla... snad jen ten trochu překombinovaný konec se mohl uřídit líp.

Potulný mnich
  27. 3. 2014, 18:06
Každého jednou navštíví Smrť, jestli náhle a nebo na ní budeme už toužebně čekat, určitě záleží na našem \"Osudu\". Já jen doufám,že až pro mě přijde ten s kosou, tak bude v podobě Pratchtettova Smrtě. Jestli teda nepošlou nějakého pomocníka :-) 100%
Ajka13
  10. 4. 2013, 20:55
Je to teprve má druhá kniha od TP, ale mnohem lepší, než to, co jsem zkusila číst - Barvu kouzel. Ta mě ani v nejmenším nebavila tolik jako Mort, ale možná jsem zaujatá, protože Morta hrajeme v divadle, což byl taky důvod, proč jsem si to přečetla. Pratchettův styl je hodně specifický a ne pro každého. Já musím mít v knize pořádnýho hlavního hrdinu a hodně svižný příběh, aby mě to bavilo. (Proto se taky trochu bojím Her o trůny, kde je těch postav až moc.) Mort jako postava pro mě byl úžasně sympatický, stejně tak Smrť, a opravdu jsem se nasmála. Takže, možná se vrhnu i do něčeho dalšího od TP. Třeba byly Barva kouzel špatnou volbou.
antoniana
  7. 9. 2014, 21:38
Dočetla jsem s vypětím všech sil. A nemůžu najít moc kladů, pár vtipných scén přišlo až v závěru knihy, kdy se na univerzitu vrátil Albert. Příběh byl nezajímavý, Mort nudný, Keli nesnesitelně protivná, Ysabell se projevila až ke konci a Dobrořezova postava příliš plochá. Pratchetta mám ráda, ale tahle kniha mě zklamala.
Fešná Bleška
  1. 2. 2015, 17:18
Mort je brána k nejzajímavější linii celé Zeměplochy - k linii o asi nejcharismatičtější postavě, se kterou budete mít tu čest se setkat - o Smrťovi. Nemějte předsudky, je to velký sympaťák a někdy vám ho bude líto. Tahle kniha sice nepatří k nejvtipnějším, ale i tak se leckdy zasmějete. Ohromně čtivé, stránky ubíhají tak rychle, že na konci nebudete věřit vlastním očím a budete rentgenovat prázdnou stránku pohledem - co kdyby tam bylo ještě něco napsáno? Konec jako takový je asi ale také největší slabina celého příběhu (musím dodat že asi taky jedinou).

"Takže se zdá, že neumíte celkem nic užitečného a nemáte žádný výjimečný talent," prohlásil Keebl. "Nepřemýšlel jste ještě někdy o tom, že byste šel učit?"
Very.N
  3. 5. 2013, 13:56
Druhá kniha ze Zeměplochy, co jsem přečetla. Po Čaroprávnosti, která mě nudila, jsem chtěla dát Pratchettovi druhou šanci. Mort je o stupínek lepší, ale i tak jsem stále četla silou vůle. Občas vtipné, zajímavé postavy, ale Mort mi leze na nervy a od půlky nudnější a nudnější.
teroosh
  7. 12. 2013, 0:05
Natěšená pravděpodobně až příliš horlivě kamarádem, který Smrtě miluje ze všech postav nejvíc. Možná to mi "zkazilo" celý zážitek. Stále vynikající, jen Smrtě a Morta nedávám na první místo. Tam se už několikátý díl pyšní Mrakoplaš :)
Zelda knihkupec
  27. 10. 2013, 16:44
Dal bych 3 a půl hvězdičky ale, no, na čtvrtou to holt ještě není. Příběh byl nápaditý a scénky se Smrťovím hledáním štěstí byly vážně vtipné. Až na pár logických lapsů pohodové oddychové čtení...
Jana Edita
  6. 7. 2016, 19:03
Přečetla jsem zatím 4 knížky, ale stále se nedostavilo žádné extra nadšení z Pratchetta. Ono je to čtivé, Pratchett má skvělé nápady a jeho texty jsou do češtiny nepochybně skvěle přeložené. Ale. Zdá se mi, že je to pořád totéž - mnoho postav a mnoho dílčích epizod, uniká mi hlavní dějová linka i jakýkoli přesah, který by mi umožnil si pasáže z konkrétního dílu zapamatovat i po přečtení. A tak je (v mém případě) asi i jedno, jestli ty knížky budu číst za sebou tak, jak byly psány, nebo na přeskáčku, nebo vůbec...Ono mi to všechno splývá.
Paity
  4. 9. 2013, 10:58
Morta považuji za jednu z nejslabších knížek Terryho Pratchetta. Příběhově naprosto nekonzistenční, stále někam odbíhající a hlavně a především téměř nevtipné. Což je u jeho děl naprosto zásadní deviza, alespoň bývala.
ssassi
  20. 5. 2014, 22:12
ANTROPOMORFNÍ PERSONIFIKACE v celé své kráse. luxusní. já se bavila maximálně. jen je blbý, když se začnete na přednášce chechtat na celý kolo
NiennaTasartir
  18. 10. 2013, 17:41
Snad moje nejoblíbenější Zeměplocha! Vzhledem k tmou, že prostě miluju Smrtě a on je jednou z ústředních postav, neváhám jí číst stále dokola!
zelvicka
  14. 3. 2010, 14:11
Podle mého to nejlepší, co Pratchett napsal. Smrť je parádní ... kostra.
Prcek008
  30. 9. 2015, 23:01
Pročítám se zeměplochou chronologicky a toto je zatím nejlepší díl. Smrť je prostě nejlepší postava. Doufám, že v tomto duchu se ponesou i další díly.
eoj
  6. 9. 2014, 21:30
Poslouchano jako audiobook. Načteno od pana Kanturka.
Nejsem fanoušek Pratchetta. Kdysi jsem přečetl asi 4 knihy, ale pak uz mi prislo příliš stejné.
S odstupem už mi nepřijde tak super jako kdysi, ale stále zábavné.
Wara
  2. 12. 2012, 9:28
První hlubší setkání se Smrťákem je okouzlující...
Začátek je neuvěřitelně vtipný, Pratchett hláškuje na každém rohu, v letadle, kde jsem knížku četl během letu z Číny do Francie jsem se několikrát neudržel a smál se nahlas.
Knížka s lehkým přesahem do filosofie baví od začátku do konce, škoda jenom trochu slabšího závěru. Nádherná práce, radost číst...
EndrjuS
  24. 11. 2011, 23:33
Smrť je doopravdy jedna z nejpovedenějších postav, kterou kdy Pratchett napsal a tahle kniha je Smrťe plná, což naznačuje proč je tato kniha tak dobrá.
Cort
  14. 3. 2010, 14:45
Ono trochu záleží na tom co všechno jsi četl, protože Pratchett má tu málo vídanou super vlastnost, že zraje do kvality... takže pozdější knížky jsou většinou lepší a lepší... taková Zaslaná pošta nebo Buch!... je imho ještě lepší :-)
Čímž ale neříkám že Mort není dobrý, také je:)
Bludimíra
  17. 8. 2016, 22:33
Rozhodla jsem se přečíst nějakou knížku od pana Pratchetta a dle komentářů a hodnocení jsem čekala opravdu jízdu. Ale čekalo mě mírné zklamání. Asi je to tím, že Pratchett možná jenom není moje krevní skupina, nebo nebyla ta správná doba. Přestože jsem vybrala knihy, které nesou nejlepší hodnocení - začala jsem Noční hlídkou, pak Zlodějem času, Otcem prasátek a momentálně završila Mortem, ani jedna z knih ve mně nevyvolala ty správné grády. Je to fajn počtení, to jo, ale něco mi v tom chybí. Nevyvolalo to ve mně emoce, ať už vášeň, vztek, zoufalství, pochopení, nenávist, nevím, prostě něco silného. Líbil se mi takový ten nenásilný, místy suchý humor. Mám to ráda, ale nebylo ho zas moc, aby mě to rozsekalo a dlouze vzpomínala. Takže dobré počteníčko, ale určitě ne pro každého ;)...
freestyla
  29. 10. 2015, 15:07
Existuje snad jediné stvoření, jehož výraz by mohl působit ustaraněji než jejich tváře.
Holub, který by se doslechl, že svatý Václav sestoupil ze svého podstavce a v nejbližším obchodě se zbraněmi si koupil brokovnici a zásobu nábojů na pernatou zvěř.
Situle
  30. 10. 2012, 19:46
První knížka od Pratchetta a ač nejsem fanynkou fantasy, nadchla me! Teď chci začít pekne od zacatku Zemeplochy :)
Deamoon
  27. 7. 2012, 20:00
potvrzuji komentář uživatelky Keatin - Smrť se tu předvedl ve své plné kráse :-)
... Praxe v používání určitého zemědělského nářadí ...
Faira
  10. 12. 2011, 13:46
Moje první setkání s Pratchettem jakožto úžasného spisovatele, jehož knížky se později pro mě stanou tím nejmilovanějším. Zeměplocha není tak fantasy jako spíš parodie na fantasy. Využívá všech klišé tohoto žánru a záměrně jich používá a upozorňuje na ně. Pro mě to byl zlomový okamžik.
Merillyn
  2. 7. 2011, 22:34
Z Pratchetta jsem zatím došla až k pyramidám a Mort je pro mě jednička. Mort je velkej sympaťák a SMRŤ ještě větší. Knížka mě ani na chvilku nenudila a to se mi jinak takřka u všech stává...
Zizi
  18. 11. 2010, 23:53
Četl jsem buch i zaslanou postu i makin' money a Mort je to nejlepší na co jsem u Pratchetta narazil. Skvělá a geniálně vtipná knížka, kterou nelze než doporučit komukoliv a k jakékoliv příležitosti :)