Spoušť

ISBN: 80-7214-394-8

Baronet (2001) 80-7214-394-8 576
Euromedia Group (2001) 80-242-0557-2 576

Spoluautor: Michael P. Kube-McDowell
Román Spoušť je příběhem o vztahu mezi vědou, společností a politikou. Píše se polovina jednadvacátého století a prokletí lidstva - války, terorismus, kriminalita - ze světa přes všechno úsilí nezmizely. Zdá se ale, že svítá naděje. Americkému vědci Jeffrey Hortonovi se podařilo vynalézt přístroj vytvářející tajemné pole, které v okruhu několika stovek metrů dokáže zničit veškerou munici, jež se tam nachází. Nadchází soumrak střelných zbraní.
Ne každý ho však vítá. Hortonův vynález se stane trnem v oku nejen zločincům, ale i například obhájcům práva na držení zbraně a některým generálům americké armády. Mnoho lidí se také obává změny - ztráty starých jistot. Příznivcem nového vynálezu se naopak stane prezident Mark Breland, který usiluje o nápravu americké společnosti. I on je však nakonec spíše obětí nekontrolovaných událostí než jejich strůjcem. Podaří se Hortonovi a jeho kolegům vysvětlit fyzikální princip nového objevu? Dokáže americká společnost a lidstvo obecně využít vynález ke svému prospěchu, anebo nastane chaos způsobený ztrátou mocenské rovnováhy? Jsou vůbec vědecké vynálezy pro svět přínosem, anebo jen způsobují nové a nové problémy? (Založil/a: Tanmut)

HELLBOY-DB
  16. 3. 2014, 20:56
Zdařilé téma knihy má zásluhu na tom, že během pár desítek stran jsem se do příběhu začetl a s velkou chutí hltal další stránky. A proč tedy nakonec tak nízké hodnocení? Důvod je ten, že počáteční spád vydržel knize zhruba do poloviny, tam se začaly události až dosud točící se spíše kolem pátrání po příčinách jevu přesouvat do politické roviny a ke slavnému druhému dodatku. A jelikož nejsem Američan tak mě následný vývoj událostí, kdy dochází podle některých skupin k porušování tohoto dodatku, už moc nevzrušoval. ===60%