Naši předkové

Naši předkové
Originální název: I nostri antenati

Odeon - 1970

Odeon (1970)

"Zařazuji do tohoto svazku tři příběhy, které jsem napsal v desetiletí 1950-60 a které mají to společné, že jsou nepravděpodobné a odehrávají se ve vzdálených dobách a smyšlených zemích ..." Těmito slovy uvádí autor tři rozsáhlé prózy s filozofickým podtextem, "trilogii o třech různých způsobech, jak se může realizovat lidská bytost".

- První (Neexistující rytíř) vypráví o bojovníku, který neexistuje a přitom jako prázdné brnění bojuje po bokupaladýnů Karla Velikého.
- Druhá (Rozpůlený vikomt) líčí vikomta, kterého dělová koule za rakousko-turecké vojny rozdělila na část dobrou a zlou.
- Třetí (Baron na stromě) je o baronovi, jenž tráví celý život v korunách stromů ajedině tak je schopen podílet se na všech stránkách aktivního života. (Založil/a: šlojmo)

s-reader
  8. 8. 2011, 10:20
Kniha Naši předkové nám představuje tři novely Itala Calvina: Neexistující rytíř, Rozpůlený vikomt a Baron na stromě. Již názvy naznačují, že se nebude jednat o obyčejné historické texty, ale že se setkáme s něčím, co si bude zahrávat s naší fantazií.
Novely jsou v knize řazeny, možná náhodně, možná záměrně, podle doby, ve které se odehrávají, od nejstarší po nejnovější. Ale já bych je raději představil v opačném pořadí, tak, jak graduje autorův smysl pro absurditu a pro grotesku.
Baron na stromě vychází z poměrně jednoduché zápletky: mladý baron Cosimo se ve svých dvanácti letech zařekne, že celý svůj život nesestoupí ze stromů na zem. Protože je to chlapec a později muž pevných zásad, jak řekne, tak udělá. Útěk barona na strom není samo o sobě nic absurdního, ale jeho setrvání přináší s sebou mnoho situací, které je možno dovést do groteskního konce. Baron na stromě je nejrozsáhlejší ze všech tří textů a bohužel dokazuje, že Italo Calvino si s delšími texty občas nedokáže dost dobře poradit. Jsou v něm hluchá místa, která ruší celkový dobrý pocit z četby. Další dvě novely se této nectnosti díky kratšímu rozsahu vyhýbají.
Rozpůlený vikomt už tématem vůbec nehledí na realitu. Půlka vikomta rozpůleného tureckou dělovou koulí se vrací jako zosobnění zla, druhá půle posléze jako dobro. Ale mistrovství Itala Calvina nespočívá v tomto nápadu, který by sám o sobě nebyla tak originální, jako v tom, že domýšlí dále a spekuluje, jak může působit extrémní dobro. Hugenoti jsou příkladem lidí, kteří lépe dokáží přežívat uprostřed zla, než se ztotožnit s dobrem.
Nejzdařilejší a nejironičtější je novela Neexistující rytíř. Rytíř Agilulf, který v prázdném brnění bojuje jen díky síle ducha a uvědoměním si své svaté povinnosti může ze začátku působit jen jako absurdní parafráze na rytířské příběhy, ale i tady jde Calvino dále. Hlavní intendantura soubojů, pravidla pro udělování rytířských hodností, to je úžasná paralela k byrokracii, která vládne v každém státě. Část, ve které se popisují rytíři Svatého grálu a jejich boj se sedláky je kapitola sama o sobě a nezbývá, než obdivovat Calvinovo nadání pro grotesku, které se na malé ploše krátkého textu rozvine naplno.
šlojmo
  25. 3. 2011, 21:54
Zvláště Neexistující rytíř stojí za přečtení, tak trochu připomíná Monty Python a Svatý grál a já jsem se u něho zvláště při druhém čtení dobře bavila.