Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Poslední Teorém

74%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Poslední Teorém Originální název: The Last Theorem

Nejnovější vydání:
Baronet - 2009
ISBN: 978-80-7384-197-3
Počet stránek: 416
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 18x v přečtených
v knihovně 8x v knihovně
k přečtení 11x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Baronet (2009) 978-80-7384-197-3 416

Poslední dílo pravděpodobně největšího z autorů SF, jehož vydání se již nedočkal, napsané na základě stostránkových Clarkeových poznámek ve spolupráci s dalším velikánem této generace autorů SF, Frederikem Pohlem, se stalo skutečnou literární událostí a více než důstojným Clarkeovým rozloučením.
Román nepostrádá velké vědecké myšlenky, na něž jsme u autora zvyklí, ale je také doprovázen určitým ironickým nadhledem nad lidskou pošetilostí. Poslední teorém je příběhem jedné matematické obsese a oslavou lidského ducha a vědy. Současně však dobrodružným vyprávěním, v němž lidstvo čelí svému vyhubení všemocnými mimozemšťany a, aby přežilo, je nuceno potlačit své politické a náboženské rozpory.
Srílanský student Randžít Subramanian vyřeší Velkou Fermatovu větu jen prostředky známými ve Fermatově době, čímž získává nejen slávu a bohatství, ale i povolání do tajné organizace Pax per Fidem usilující o zklidnění politických rozporů na Zemi. Tak se dostává do středu celosvětových konfliktů, při jejichž řešení by se měl uplatnit i jeho mimořádný talent. Mezitím se však k Zemi blíží nepřátelské lodě s cílem vyhladit celému vesmíru nebezpečné lidské pokolení. (Založil/a: Tanmut)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Balu
60% 60% 60% 60% 60%
  16. 10. 2013, 14:12
Těžko říct, čím to je, ale poslední dobou mě Clarke nějak zvlášť netáhne. V knize sledujeme osud studenta, který nalezne důkaz Fermatovy věty, a díky svému následnému věhlasu získá vazby na Pax per Fidem, což je jakási nadnárodní "policie" založená USA, Ruskem a Čínou, která se snaží o vytvoření světového míru.
Zajímavějším prvkem je to, že se tak stane v době, kdy k Zemi přiletí mimozemšťané přivolaní jadernými výbuchy nukleárních zkoušek odhodlaní Zemi sterilizovat...
Naneštěstí mi připadá, že kniha končí zrovna v tom nejatraktivnějším úseku, takže jí víc než 3 hvězdy dát nemůžu.