Pohádka o bledé Princezně a jiné prózy

Pohádka o bledé Princezně a jiné prózy
Originální název: Pohádka o bledé Princezně a jiné prózy

I rané texty, za které autor ještě nenese plnou literární odpovědnost, mohou být strhující. Výbor mladistvých próz Jiřího Wolkra je uveden dvěma takřka neznámými pohádkami (jde ale spíše o texty pro dospělého čtenáře). Zvláště titulní pohádka upoutá svou pochmurnou, podmanivou atmosférou. Dále jsou zahrnuty básně v próze, z nichž některé se čas od času objevují ve výborech z básníkova díla, zde jsou však uvedeny v plném rozsahu. Na závěr je zařazeno několik povídek s různými náladami i náměty, ať už jsou to nemocní hudebníci hrající pod rouškou noci, zuřivá rozkoš s neznámou na lesním palouku vedoucí na pokraj šílenství, nebo děti měnící se v odvodní komisi. Atmosféru doplňují linoryty mladé japonské ilustrátorky Nanako Ishida. (Založil/a: šlojmo)

Th3 T3mpt3r
  25. 6. 2013, 17:28
WOW. No teda... Co na to říct? Úžasně prokreslená temná prostředí, bravurní po jazykové i stylistické stránce. Jediné, čemu jsem příliš nerozuměl, byla poslední povídka Děti.
šlojmo
  25. 3. 2011, 22:33
Další (aspoň pro mě) objev. Kdo si pod Wolkrem představí proletářskou poezii, bude asi docela překvapen. Nejenom že jde o prózu, ale proletářství na mladého básníka ještě čekalo, zato vášeň, plamenné srdce a zřejmě i hormony s ním zmítaly. Na google books je možno zhlédnout, obrázky jsou docela zajímavé (zdá se, že Japonka to asi vážně četla!). Jasně že něco je lepší a něco slabší, jak už to tak bývá, ale titulní pohádka to jistí - skvěle ponurá atmosféra.

---------------------

Jo, jestli to někdo četl, tak by mě docela zajímalo, co má znamenat ta poslední povídka (Děti), protože mě sice hodně baví a přišla mi dobrá, ale naprosto nechápu, co to má znamenat.
Ifcagifca
  6. 10. 2012, 19:16
Knihy jsem se chopila spíš ze zvědavosti a byla jsem mile překvapena. "O růži, která rozkvetla v deštích" je pohádka, která mě chytla asi nejvíc.