Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bláznivé srdce

69%
3 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bláznivé srdce
Autor:
Originální název: Crazy Heart

Nejnovější vydání:
XYZ - 2011
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
XYZ (2011)

Bad Blake je ve svých sedmapadesáti letech u konce s dechem. Srdce, játra i auto, kterým jezdí ze štace na štaci, mu čím dál častěji dávají najevo, že už má dost. Kdysi slavný skladatel, kytarista a zpěvák, který už pět let nenahrál žádné album, jezdí od města k městu, přespává v motelech a hraje v hospodách a bowlingových hernách. Ale pak potká tu pravou. Dokáže skoncovat se životem, o kterém zpívá, a zkrotit své šílené srdce? Thomas Cobb vytvořil poutavý portrét zahořklého stárnoucího génia . (Založil/a: slide)

(více)  

Štítky

více  
Thomas Cobb Thomas Cobb
*1947


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Fabienne
60% 60% 60% 60% 60%
  15. 9. 2011, 16:11
Tahle kniha mě nijak zvlášť nenadchla. Čte se sice dobře, ale já prostě nemůžu fandit člověkovi, který ničí sám sebe a je mu to jedno...Ještě se podívám na film - Jeff Bridges za roli dostal Oscara, tak jsem zvědavá.
Eidalon
60% 60% 60% 60% 60%
  29. 3. 2014, 23:51
Po knize Thomase Cobba jsem sáhl až na základě odkazu k filmu. Když jsem si trochu „rovnal“ databázi Oscarových filmů, Crazy Heart (Bláznivé srdce) mne zůstalo v mysli. Oskar pro herce v hlavní roli Jeffa Bridgese, téma country muzikanta, nějak mne to v roce 2009 vše uniklo.

Proto jsem se rozhodl, než film shlédnu, sehnat si knihu a pak se podívat na film. Úplně na úvod je třeba říci, že příběh Bada Blakea autor napsal již v roce 1987 s tím, že popisuje události kolem roku 1985, film byl natočen v roce 2009 a český překlad knihy vyšel až v roce 2011. To jen na úvod.

V příběhu tedy nehledejte počítače, mobilní telefony, CD, DVD, mp3, internet a webové stránky či sociální sítě. Prostě jen a jen staré dobré SP a LP a vrcholem mobility byl kazetový magnetofon nebo přehrávač v autě.

Také hudební byznys plynul trochu v jiném nastavení, i když život muzikanta se zase tak moc nezměnil. Ale o osudech, slávě a popularitě rozhodovaly peníze a mysl manažerů hudebního průmyslu. Bez patřičné reklamy a promo akcí v médiích si sebelepší muzikant „ani neškrtl“. A pokud se hudební vydavatelství rozhodlo někoho odepsat pro upadající zájem, muzikant se vlastně nemohl nijak bránit. To je dneska jiné, i když prosadit se je stejně obtížné či ještě mnohem obtížnější, to s ohledem na mnohem větší konkurenci.

Bad Blake je country zpěvák, kytarista a autor mnoha hitů, který vyšel z nuzných poměrů třicátých let. Samouk na kytaru, jenž jen svou pílí a talentem prorazil. Od svých patnáctin utíká od „králíků a veverek“ do velkého světa. I když tento představuje jen omlácený autobus, každodenní štace napříč Amerikou a večerní hraní v doprovodné kapele známější hvězdy. Ale jaká změna oproti předchozímu životu – volnost, nadšení z hraní, pití, drogy, sex – to vše je dostupné pro nedospělého mladíka s romantickou duší vlastně ze dne na den a vlastně každodenně. Jeden velký flám, který trvá řadu let.

Bad se po patnácti letech doprovodného hraní stává najednou úspěšným autorem, hitmakerem, který vydává desky, vyhrává hitparády, je obklopen penězi, které si dovede řádně užít. A démon alkoholu ho pohlcuje stále víc a více. První manželství, ze kterého vzešel syn, pomalu ani nezaregistroval a přichází další bláznivé kousky.

Neustálé eskapády hlavního hrdiny postupně tlumí jeho kariéru, hudební bossové vsází na Badova spoluhráče Tommyho, ze kterého na Badově vlně udělají svojí novou hvězdu, své nové zlaté kuřátko snášející zlaté vejce. Než se Bad pořádně rozhlídne, je na druhé koleji, jeho vlastní písně z jeho nového LP jsou vydavatelstvím prodány a nahrány někým jiným. Badova sláva, popularita a tím i přísun peněz se rychle scvrkává a Bad se propadá níž níž.

V této rovině příběh knihy a i filmu začíná. Bad bydlí v Houstonu, kde hrává v barech podstatnou část týdne a čas od času se vydává na štace, kde mezi jednotlivými místy musí nacestovat stovky kilometrů, aby zahrál v klubech či bowlingových hernách pro pár lidí. Neustále zmítán buď v alkoholovém rauši či naopak v těžkém abstinenčním období, setkává se se spoustou lidí, kteří mu nepřímo připomínají jeho bývalou hvězdnou kariéru.

Proto je Jean a její syn Buddy, se kterými se na svém putování setkává malým zjevením. Novým impulzem do života, novou nadějí. Bad se zamiluje a dokonce je schopen znovu skládat písničky. Vidí světlo na konci tunelu, pro svoji vizi je ochoten vzdát se alkoholu, cigaret, napravit se.

Nachází cestu ke svému synovi, zdá se že Jean bude opětovat jeho city. Alkohol ale zvítězí a když se Bad opět zachová zcela neočekávaně, Jean chápe, že ze vztahu by neplynulo nic dobrého a rozhodne se ho přerušit. Do toho se Badovi rozpadá kapela, se synem si nemá co říci, on již žije svým dospělým životem. Bad zůstává sám jen se svým Jackem Danielsem . . .

Přečetl jsem knihu, která jistě není tím zdrojem, ze kterého byste si denně brali moudrá poučení, jedná se ale o poctivý příběh člověka, který si v životě prošel vším, aby ho život nakonec semlel na pár třísek. Film knihu věrně kopíruje, každé medium (kniha i film) si uchoval své přednosti. Ve filmu se moc nedozvíte o Badově filosofii a motivech, nic však není přesvědčivějšího, než strhaná Badova tvář s mastnými vlasy a upocenou košilí, jak si prožívá další ráno po propité noci, kde jediný záběr ve filmu dokladuje Badovu situaci a stav. Vše umocňuje skvělý herecký výkon Jeffa Bridgese, za který právem dostal Oskara.

Ale jinak je to příběh s veskrze smutným koncem o jednom zmarněném životě . . .

Milé, hezké a i poučné . . . americký sen bez happy endu.
zabijakkachen
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 6. 2012, 19:18
tahle kniha mě zaujala až od poloviny.Nejvíc mě zaujalo jak BAd ztratil buddyho v tunelu a vůbec jsem nevěděl jak to dopadne.