Národ

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Talpress - 2009
ISBN: 978-80-7197-375-1

Talpress (2009) 978-80-7197-375-1 344

V den, kdy skončil svět, byl Mau na cestě domů z Ostrova chlapců. Brzy se měl stát mužem. Pak přišla vlna - obrovská, táhnoucí za sebou černočernou noc. Přinesla škuner, Sladkou Judy, která na jejím hřebeni přeplula téměř celý ostrov a skončila v pralese. Ve chvíli, kdy loď ztroskotala, zbyla na palubě jen jediná živá duše (nebo dvě, pokud počítáte papoušky). Vesnice zmizela. Celý Národ zmizel. Zůstal jen Mau, který na sobě skoro nic nenosí, kalhotová dívka, která toho naopak nosí až příliš, a veliká spousta nedorozumění. Nevědí, co mají dělat, a co je horší, nevědí ani, jak si to říct. Společně musí z polámaných kousků sestavit nový Národ. Stvořit nové dějiny. Jenže... KDO STŘEŽÍ NÁROD? KDE JE NAŠE PIVO? ... staré dějiny nehodlají jen nečinně přihlížet, ne dokud mají Praotcové stále ještě hlas. A tak se Mau, ještě než se postaví tváří v tvář budoucnosti, musí vyrovnat s minulostí. (Založil/a: Thingol)

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Barabura
  3. 3. 2013, 13:48
Dobrodružný, postapokaliptický, filosofiký, nábožensky vědecký příběh. Bavil mě velice, ale na mně tam těch náboženskejch keců bylo až moc. Původně jsem chtěla dát pět hvězd, ale konec mě tak zklamal, že jsem dala jednu hvězdu dolů. Sice se ho Terry snažil obhájit, ale mně teda vůbec nepřesvědčil o správnosti takového konce.
prkali
  2. 2. 2013, 15:45
"... Porodily jsme malé praotce, krmily je mlékem, utíraly jejich zadečky a když plakali, slíbaly jsme jejich slzy. Naučily jsme je jíst, ukázaly jim, které jídlo je zdravé, aby správně vyrostli. Zpívaly jsme jim dětské písně, které v sobě mají poučení. A pak jsme je předaly praotcům, kteří je naučili, jak zabíjet syny jiných matek..." - tolik pramatky - až z toho mrazí, ne, pánové?... takhle to zhusta chodí nejenom v knihách, ale hlavně v našem patriarchálním světě, takže když někdo spustí lament, kam se ten svět říti a jak je lidstvo nepoučitelné, mělo by se správně pojmenovat - nikoli lidstvo, ale pánstvo...

no ale sranda je to taky, vo tom žádná:
"Když se objevil v dohledu zbytek velké kánoe, Mau zpomalil, ale nikde se nic nehýbalo. Musí být velmi opatrný. Bude velmi jednoduché všechno pokazit.
Bylo velmi jednoduché všechno pokazit. ..."
Gustik5
  26. 2. 2012, 14:37
Hezké počtení. Pan Pratchett výborně skloubil fikci se skutečnou historií, a mne nezbývá, než tleskat. Dokonce se v knize dá nalézt i zajímavý balistický údaj.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:59
Tato kniha mě nejdřív dlouho nebavila, pak mě trošku chytla a nakonec je dobrá ;) Je to má první kniha od Terry Pratchetta, kterou mám doma.
Nevím, asi jsem ještě nedospěla do těch názorů, nebo jsem hledala spíš příběh, myslím, že dospělejší se mi to bude líbit víc. Je to takový...dobrý, ale ne můj šálek kávy.
ssassi
  20. 5. 2014, 22:26
několik věcí mě velmi pobavilo, nad několika věcmi jsem se velmi zamyslela a celkově hodnotím velmi kladně :-)
a nakonec to byla zrovna tato knížka, kterou jsem předčítala mamince, když se vrátila po operaci z nemocnice.
Neo_3Dfx
  28. 6. 2013, 11:09
Za mě výborná kniha. Příběh o vymyšleném světě (našem světě), lidské víře (jak bohové formují lidskou mysl), o lidské mysli (a jak jiné mysli dokáží formovat člověka),a o smýšlení různých kultur - o různých lidech (a přitom stejných lidech).
Zakončení je přesně takové jak by dopadlo, nikoli jak by dopadnout mělo a stím se nic nedá dělat :D
SebastianBurke
  13. 12. 2011, 14:20
Výborné čtivo, Pratchettův rukopis se nezapře, je velice příjemným odbočením od Zeměplochy a jako samostatná kniha by kvalitou nejspíš obstál i bez svého konkurenta a spolupachatele v podobě padesáti dalších titulů.