Kruhy v písku

Kruhy v písku Originální název: The Sand-reckoner

Metafora - 2003
ISBN: 80-86518-34-5

Metafora (2003) 80-86518-34-5 350

Každé dítě školou povinné ví, kdo byl Archimedes. Už málokdo však ví, kým vskutku byl, po čem toužil, koho miloval… Každý ví, jak zní Archimedův zákon, ale o mnoho víc toho o jeho tvůrci nevíme. A právě to přimělo renomovanou autorku historických románů Gillian Bradshawovou k zamyšlení nad tím, jaký člověk tenhle starověký vědec byl. Jaké měl mládí? Co všechno asi zažil? Jako odpověď na všechny tyto otázky, začíná se před čtenářem odvíjet příběh plný spletitých vztahů. Mladý Archimedes se po třech letech strávených na studiích v Alexandrii vrací do Syrakus. Nic dobrého jej tam ale nečeká: jeho otec je smrtelně nemocen a město pustošeno útoky římské armády. Archimedes dá všechny své vědomosti do služeb státu a svého panovníka a navrhne pro něj ten nejdrtivější katapult, jaký kdy lidská ruka vyrobila. Okusí slávu i prohru, válku, bohatství i zradu - nic jej však nezasáhne tolik, jako velkolepá a půvabná věda – matematika. Geniálního vědce nemine ovšem ani láska, hluboký vztah k dceři samotného krále... 351 stran, 12,5 x 20 cm (Založil/a: Thingol)

#antika
Gillian Bradshaw Gillian Bradshaw
*14.04.1956

Richie
  30. 3. 2016, 12:47
Velmi pěkný román o slavném vynálezci a matematikovi Archimedovi z doby, kdy byl ještě mladý a jeho sláva teprve měla přijít. Šlo o dobu, kdy se schylovalo ke střetu dvou hegemonů Středomoří - kartaginské říše a mladé římské říše (první punská válka). Archimedovo rodné město Syrakusy bylo v boji o ovládnutí Sicílie pomyslným jazýčkem vah.

Vedle velmi zdařile vykreslené postavy samotného Archimeda (líbila se mi i muzikální složka jeho povahy) mě také zaujala postava syrakuského vládce - tyrana Hierona II. Tento samovládce se vyznačoval velmi dlouhou dobou vládnutí (275-215 před n. l.), které přineslo Syrakusám nebývalou prosperitu a rozkvět. Téměř po celou dobu vlády udržoval spojenecké vztahy s římskou republikou. Až po jeho smrti se jeho vnuk a nástupce Hieronymus přiklonil v roce 215 př. n. l. na stranu Karthága v druhé punské válce, což mělo za následek dobytí města roku 212 př. n. l. Římany (při kterém zahynul i slavný Archimedes).

V románu byl také zajímavý popis střetnutí dvou odlišných kultur - tradiční řecké (řecké kolonie byly již stovky let rozmístěny po celém Středomoří) a mladé latinské (římská republika, která teprve dokončila sjednocení italského poloostrova pod svou nadvládu). Syrakusy z tohoto prvního střetnutí vycházejí jako morální vítěz (nehledě na výsledek válečných operací).
Nastupující Řím ovšem musel mít již dlouhodobější vztahy s mnohými řeckými koloniemi i na italském poloostrově (Neapol, Kume, Tarent a další), takže některé popisy nevědomosti či zaostalosti římských občanů se mi zdály být poněkud přehnané.

Kruhy v písku bylo příjemné čtení, kdy jsem se mohl ponořit do starověké doby zajímavých i převratných změn nejen ve vědě, ale i na politické scéně Středomoří. 75%
Ariko
  17. 11. 2014, 20:52
Moc hezká kniha. Trochu jsem se jí obávala, ale četla se moc hezky a navíc mě dotáhla i k tomu, abych si na internetu našla některé zmíněné artefakty - například Archimédův vodní šnek nebo aulos.
Knihomolka
  29. 9. 2012, 8:23
Knížku jsem četla po Majáku v Alexandrii (taky skvělá kniha). Moc se mi líbila. Vcelku neokoukané téma a Archimedes je tu na počátku své kariéry nikoli jen na konci. Doporučuji k přečtení.