Stvořitelé a spasitelé

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Plus - 2011
ISBN: 978-80-259-0006-2

Plus (2011) 978-80-259-0006-2 400

Poté, co mladá australská restaurátorka objeví v troskách zničeného Sarajeva iluminovaný židovský rukopis, začíná odkrývaní starého tajemství.Příběh, inspirovaný skutečnými okolnostmi spojenými s nalezením tzv. Sarajevské hagady, zavede čtenáře do středověkéhoŠpanělska, Benátek inkviziční éry, Vídně přelomu století až po Sarajevo obsazené nacisty. (Založil/a: slide)

Geraldine Brooks Geraldine Brooks
*14.09.1955

prkali
  3. 2. 2013, 10:11
Možná měl název znít spíš Bořitelé a ničitelé (případně mučitelé). Zajímavý spletenec příběhů zdánlivě spolu nesouvisejících, které jsou ale spojeny jako tenkou nitkou - knihou. Nutí čtenáře přemýšlet nad věčným kolovrátkovým opakováním základního průšvihu lidstva jako patriarchálního společenství - kde muži se v zájmu svých ambicí - dokázat sobě i ostatních mužům, kdo je největší ... dopouštějí těch nejhorších špatností. No, běžného čtenáře možná ne, ale mě to na mysl přišlo.
Martin Klíma
  22. 11. 2016, 20:22
Skvělý příběh objevující se napříč časem a místem

Sarajevská hagada je rukopis, který jistě stojí minimálně za povšimnutí. Plusem této knihy je už tedy rozhodně to, že zrovna o něm pojednává, jelikož se člověk dozví něco nového a rozšíří si obzory. Takže se dozvíme, že tato hagada byla třikrát ztracená, dvakrát zachráněná muslimem atd. Dalším velkým plusem tohoto dílka je postava restaurátorky Hany Heathové. Líbil se mi její vývoj od cynické, sarkastické a nezúčastněné vědkyně, pod jejíž ochranou slupkou se skrývá idealistka, po dalšího „člověka knihy“, který se snaží zmapovat její cestu od stvoření až k jejímu spasení. Nutno dodat, že i další postavy v knize nijak neztrácejí na kráse. Naopak mají v knize vždy své pevné, oprávněné místo a jsou sepsány do hloubky a rozhodně dokážou zaujmout. Chválit musím i střídání historických kapitol s těmi ze současnosti. Nepůsobilo to nijak zmateně. Zvláštní bylo i seznamování se s příběhem pozpátku, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší. Mně osobně to vůbec nevadilo a naopak to celé považuji za takové nevšední a opět dobře zpracované. Dobře zpracované bylo i veškeré prostředí, ve kterém se děj knihy odehrával. Hodně jsem si díky detektivkám od Mankella oblíbil, že se děj neodehrává jen na jednom místě, ale klidně i různě po světě. Takže u Stvořitelů a spasitelů jsem byl v tomhle ohledu více než nadšený a spokojený. Na knize oceňuji i poukázání na to jak se v průběhu staletí zacházelo se Židy a to především se ženami. Na čtenářovi city pak působí i pasáže zachycující utrpení dětí. Celkově mám pocit, jakoby knihou procházelo jakési poselství humanismu, a v konečném důsledku je jedno jakého je člověk vyznání, jelikož hlavní je on sám jako člověk. Kniha jako taková pak rozhodně nenudí a její závěr je také výborný. Na 400 stranách se nám tak rozvíjí krásný příběh, který je zajímavě provázaný a objevuje se na různých místech a v různý čas.

Stvořitelé a spasitelé je kniha, kterou se nebojím označit za jednu z nejlepších, co jsem minimálně letos četl. Tohle dílo má rozhodně nějaké své kouzlo a já jsem mu bezvýhradně podlehl. Této knize pak uděluji plných 100 %.
lusk_lusk
  18. 6. 2016, 22:46
Jednoznačně oceňuji reálný základ, při četbě této knihy načerpáme zajímavé informace (alespoň nevzdělanci mého ražení) o hisorických reáliích. Zpracování v podobě návazného prokládání minulosti a bádání a děje v současnosti je zábavné a udržuje poroznost v kontinuitě příběhu. S příběhem samotným už je to trochu horší, především takřka špionský závěr a hlavní postava sexuálně nesputané supervědkyně její supermatky (a tak podobně) snižuje celkový dojem. Autorka nemusela za každou cenu poslepovat každý rožek vyprávění. Trochu přepálené, přesto čtivé a přínosné.
Kosac
  4. 11. 2016, 14:00
Opravdu jedinečná kniha... kdo se začte, už knihu nebude chtít odložit... Moc se mi to líbilo, to pátrání, to prolínání příběhů a časových období... Úžasný závěr, přesně takový, jako je celá kniha.
Zdekal
  1. 1. 2015, 23:02
Skvely roman založeny na spoustě skutečných události. Skvele se čte a je obdivuhodné, kolik podkladu si autorka pro knihu sehnala (viz doslov). Kniha je vlastne poselstvím humanismu, viry, ze byt "člověkem" je nad bytim Židem, muslimem ci křesťanem. Diky nadherne zpracovanym vhledům do historie poznavame lidi v ruzne dobe, ale s temi samými pocity jako mame dnes. Clovek si hned váží nasi doby.. Kniha je fakt uměním, protoze nejen ukazuje historii a nejenom ma poselství, ale strasne pekne pribehy propojuje a udržuje ctive celou dobu. Preklad nazvu bere na kouzlu nazvu v originále, ktery poukazuje na to, ze zide, muslimové i křesťané jsou "národy knihy" a tak je paradni napad ukazat hodnoty spolecnosti na příběhu knihy a co vsechno lidského v sobe / za sebou nese. A jeste se mi libi, ze se autorka nesnažila vsechny nabozenske výrazy vysvetlovat. Ten pocit důvěry v čtenáře ze ma všeobecný přehled je mi sympaticky - nastavuje normu vysoko. A navic to nezasekavalo dej a mohlo s dojit na podstatu.
Tahle kniha je teda klenot!