Smrt na úvěr

Smrt na úvěr Originální název: Mort à crédit

Atlantis - 1999
ISBN: 80-7108-104-3

Atlantis (1999) 80-7108-104-3 536

Smrt na úvěr je obrazem autorova neutěšeného dospívání v rodině chudých pařížských živnostníků. V tomto románu z roku 1936 Céline vychází z osudů zranitelného, o to však popudlivějšího výrostka z doby "předtím", před Cestou do hlubin noci (předcházející autorův román). Je to pitvorný obraz pasáže Choiseul i jejích výbojů: karikatura "důstojné mizérie", jak se později Céline vyjádří, ve které životem splácíme vysvobozující smrt. (Založil/a: Twiggynkaa)

jehlaspichlas
  9. 7. 2016, 4:19
Když se po delší době zamyslíte nad názvem knihy, nakonec dojdete k dedukci, o čem ta kniha je, aniž byste ji četli. Již samotný název (ačkoliv mě to taky hned nenapadlo o čem to bude) napoví. Je to o životě lidí, kteří se rozhodli jít určitou trnitou cestou a většinou na svou mánii pohořeli, stejně jako protagonisté tohoto monumentálního autobiografického románu, který je i téměř po stu letech velmi poplatný i v této době a na třicátá léta je to neobvyklé tvrdé a syrové vyprávění. A jak to v tragikomickém životě chodí, na jednu stranu vás to pobaví a na některém místě rozesmutní a spousta věcí, která se zde přihodila, jako byste na beton znali. A kdo má rád klasickou hovorovou češtinu a jistý tak trochu moravský slang (tak mi to nějak při četbě přislo) ten si příjde na své.