Hovory k sobě

Hovory k sobě Originální název: Ta eis heauton

Gasset - 2006
ISBN: 80-903682-4-7

Gasset (2006) 80-903682-4-7 152

Císař Marcus Aurelius Antoninus, který tolik času strávil válčením, se nejvíce přiblížil typu krále-filozofa, jaký kdy západní svět poznal. Jeho Hovory k sobě jsou nejslavnější knihou, jakou kdy nějaký panovník vytvořil. V duchu stoické filozofie zde připomíná důležitost spoléhání na sebe sama a vyjadřuje přesvědčení, že i když je v našem životě tolik věcí předurčeno, zbývá ještě mnoho, co se dá změnit. (Založil/a: Thingol)

Marcus Aurelius Marcus Aurelius
*26.04.121 - †17.03.180

achilles
  15. 8. 2015, 23:02
Tato kniha je takovou mou malou biblí. Vždycky po ni sáhnu, když nebudu mít odpověď, vždy mi ukáže cestu, vždy mě donutí přemýšlet, vždy mě dá sílu bojovat. Ne zbraněmi, nýbrž myšlenkami.
Myrddin33
  7. 8. 2015, 12:54
Marcus napsal pozoruhodné dílo. Často jsem měl pocit, že je tak trochu negativní a lehce charakterově nekrofilně laděný (ve Frommovo charakterovém pojetí), ale to nutno asi přičíst době a společenskému prostředí, ve kterém dílo vznikalo. V mnoha bodech jsem s ním nesouhlasil, např. v nečtení knih. Ale ve většině případů mě donutil se hluboce zamýšlet nad zapsanými tezemi a když si člověk uvědomí, jak stále aktuální jsou Marcusovi myšlenky, zjistí, že se jedná o fenomenální dílo pro všechny doby. (Mimo jiné se potvrzuje jeho teze o stejnosti historie, jež se pořád opakuje) V závěru se poměrně opakovaly myšlenky, jakoby chtěl opakováním utvrdit ve správnosti a to mi přišlo trochu zbytečné, ale dílo jako celek je opravdu skvělé.
Tardis
  15. 3. 2016, 10:34
Promiň, Marcu Aurelie, ale chválením rodinných příslušníků, co stáli pekně za hovno, jsi mi dokázal, že jsi vskutku nebyl až tak moudrý a prozíravý. Možná tak neukvapený a rozvažující, a někdy až extrémně smířený. Z téhle knihy nikdy nebude moje "bible moudrosti". Hledám dál.
tomasj
  7. 11. 2015, 20:36
Hluboké myšlenky a zásady, kterými se sám řídil. Dílo si psal sám pro sebe a pravděpodobně nemělo být nikdy zveřejněné. Pro mě jednoznačně to nejlepší, co jsem kdy četl.
Zdroj Všeho Zla
  21. 11. 2011, 12:26
Mára si to vodí... Rozhodně stojí za přečtení, ale leckdy je až příliš vyhrocen. V podstatě jsem mu musil vždy dát za pravdu, možná jenom kdyby mne šelmy sápaly, tak to vážně nevím, jak takovou situaci využiju ve prospěch sebe a vesmírné přírody...:D