Bledě modré ženské písmo

Bledě modré ženské písmo
Originální název: Eine blassblaue Frauenschrift

Vyšehrad - 1980

Vyšehrad (1980)

V útlé, ale mistrovsky zpracované novele se Franz Werfel vrací do Rakouska roku 1936, kdy červencová smlouva rakouského kancléře Schuschniga s Hitlerem otevřela dveře pozdějšímu nacistickému záboru. Na tomto politickém pozadí kreslí Werfel s citem pro psychologickou miniaturu příběh vysokého úředníka na ministerstvu vyučování Leonidase, člověka pocházejícího z nuzných poměrů, který se díky své kráse a společenské oblibě bohatě oženil a jemuž se tak uvolnila cesta k bohaté kariéře.
Do jeho poklidného života však sjede blesk v podobě žádosti o pomoc pro studenta židovského původu, který nesmí dostudovat v Německu. Tuto žádost mu poslala jeho bývalá milenka, a ve chvíli, kdy si ji Leonidas přečetl, začíná osobní drama člověka, považujícího se dosud za charakterního a bezúhonného manžela, a postaveného náhle před volbu: pomoci či nepomoci, svěřit se manželce k dávnému padoušskému činu, či jí ho zamlčet. Leonidas se dobere konce svého váhání s vědomím, že mu osud nabídl možnost, aby se zachránil z velkého životního provinění, ale on že tuto možnost odvrhl. A rovněž ví, že k další nabídce už nedojde.
(z přebalu knihy) (Založil/a: karlee)

karkulin1982
  9. 9. 2015, 17:57
Moje povinná četba na VŠ. :) Kniha se mi tenkrát moc líbila, několikrát jsem se k ní vrátila, vyústění příběhu naprosto skvělé. Rozhodně doporučuji.
jjitka
  21. 10. 2013, 16:34
Jen u málo knih mohu říci, že jsem je hltala hned od začátku. Ani tato není výjimkou. Avšak finální část knihy mi vynahradila vše. Jako od většiny německých/rakouských autorů jsem opět nebyla zklamána.